Основні канали “сірого” збуту в Україні – це інтернет-продажу, багато без вказівки на сайті інформації про продавця, відзначили учасники онлайн-конференції в прес-центрі ІА “Інтерфакс-Україна” в понеділок за результатами експертного опитування учасників ринку про частку і тенденції сірого імпорту побутової техніки та електроніки в Україні в 2019 році.
“За нашими даними, близько 80% сайтів інтернет-магазинів порушують вимоги законодавства про електронну комерцію і не вказують на сайтах інформацію, яка дала б можливість їх ідентифікувати як суб’єкта торгівлі і в разі необхідності закликати до відповідальності”, – заявила менеджер комітету побутової електротехніки Європейської бізнес асоціації Вікторія Куликова.
Згідно результатів опитування, збут організований через ФОП на спрощеній системі оподаткування. У той же час, збут ведуть і підприємці, які не зареєстровані як фізичні особи. Окремо відзначено, що реалізація сірого товару в більшості випадків відбувається без видачі фіскального чека, що прямо порушує права споживача на гарантійне обслуговування такої техніки.
«Нами було виявлено масове ввезення в Україну товарів, які для нашої країни не призначалися. Виробником було виявлено 120 тис. Телевізорів, вироблених для Західної Європи, але завезених в Україну. Так звані «імпортери» заходили в інженерне меню і за допомогою зміни заводських налаштувань імітували, що цей товар нібито був проведений для України. До таких продавцям не спадає ринковий нагляд, тому чиновникам потрібно дати це право перевірки інтернет-продавців, і на законодавчому рівні необхідно прирівняти їх до суб’єктів торгівлі, – заявив директор юридичного департаменту компанії Samsung Євген Школа.
За його словами, достатня законодавче регулювання буде створювати рівні умови для всіх продавців, а на тлі рівної конкуренції ціни на товар будуть нижче і споживач зможе реалізувати права, надані Законом ».
«Ми знаємо, що сьогодні розробляється новий Закон України про захист прав споживача, і наша рекомендація – повернути електронну комерцію в сферу цього закону. У нинішньому Законі України про електронну комерцію не прописані санкції на порушення прав споживачів, і це ненормальна ситуація », – зазначила Вікторя Куликова.