Нелегальний ринок тютюну виріс за п’ять років у 18 разів через зростання акцизів – директора тютюнових компаній

Частка нелегальних тютюнових виробів на ринку України за останні п’ять років збільшилася у 18 разів – з 1% у 2016 році до 18,1% у серпні 2021 року та досягла історичного максимуму, її зростання викликане зростанням акцизного податку, який уряд планує підвищити до 2025 року. до рівня ЄС-EUR90 за 1000 цигарок.

Такі дані були оприлюднені у спільній заяві гендиректорів найбільших тютюнових компаній, ухваленій під час конференції у Києві у понеділок. У заході взяли участь генеральний директор “Філіп Морріс Україна” Костас Салварас, гендиректор “BAT Україна” Кахабер Бенідзе, гендиректор “JTI Україна” Пол Холловей та директор “Імперіал Тобакко Україна” Растислав Чернак.

“Рік тому, коли JTI розпочала інформаційну кампанію з нелегального ринку тютюнових виробів, його частка склала 6,9% ринку України. Через рік цей показник досяг 18,1% – майже 300% зростання за 12 місяців. Це понад 14,4 млрд грн втраченого доходу бюджету України”, – заявив Холловей з посиланням на попередні результати дослідницького інституту “Kantar Україна”.

За даними представників галузі, ринок нелегальних тютюнових виробів в Україні почав зростати ще 2014 року, але цього року він перетнув небезпечний кордон: сигарети, з яких не сплачують податки, стали легкодоступними. Це є проблемою для легальних виробників сигарет, які втрачають свою частку ринку на користь нелегальних виробників та контрабандистів.

Крім того, загальний легальний ринок сигарет зараз оцінюється в 32,7 млрд шт., це на 18% нижче за показники 2020 року, і більш ніж на 40% менше його обсягу в 2018 році.

Для скорочення темпів зростання нелегального ринку тютюнових виробів найбільші виробники пропонують продовжити термін досягнення в Україні європейського рівня акцизу в EUR90 за 1000 сигарет на п’ять років – з 2025 до 2030 року, тоді як зараз він становить EUR48,4 за 1000 сигарет.

“Відбулося безпрецедентне для будь-якої категорії споживчих товарів зростання цін, яке значно випереджало інфляцію, і стало основним фактором скорочення легального ринку тютюнових виробів та зростання нелегальної торгівлі… Ми пропонуємо розширити графік підвищення акцизів на тютюнові вироби до 2030 року, передбачивши щорічне зростання ставок на рівні 10 % (замість нинішніх 20% – ІФ”). Це дозволить стабілізувати ситуацію на тютюновому ринку”, – наголосив Чернак.

Він також запропонував “заморозити” зростання акцизу на тютюнові вироби для електричного нагріву (ТІЕН) на три роки – до 2024 року.

“Такий підхід дасть більше часу споживачеві, щоб пристосуватися до підвищення цін та позбавить нелегальний ринок потенціалу для зростання”, – наголосив Чернак у заяві.

Непередбачуваність регулювання тютюнової галузі в Україні впливає не лише на доходи бізнесу, а й на його майбутні інвестиції, уточнив гендиректор “Філіп Морріс Україна”.

“Троє з наших компаній (із присутніх на конференції – ІФ) готові розглянути можливість локалізувати виробництво тютюновмісних виробів для електричного нагріву в Україні, якщо держава створить відповідні умови”, – зазначив Салварас.

За розрахунками учасників ринку, локалізація в Україні виробництва таких продуктів зі зниженою шкодою від куріння може принести країні за три роки понад 6 млрд грн інвестицій та близько 4 млрд грн додаткового податку на прибуток.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *