Названо пріоритети українських свинарів

Пріоритетами для українських свинарів стало скорочення падежу та ефективна годівля.

Про це свідчать результати бенчмаркінгу вітчизняних свиногосподарств за 2020 р., який провели аналітики Асоціації свинарів України.

Як зазначається, у дослідженні взяло участь 24 підприємства, які представляють 1/5 ринку промислової свинини в Україні. Вибірка представлена виробниками усіх розмірів: від 100 свиноматок до флагманів з першої десятки найбільших свиногосподарств.

У 2020 р. більшість підприємств успішно попрацювали над покращенням своїх виробничих показників.

«Порівняння з даними попереднього раунду бенчмаркінгу вказує, що за кожним з аналізованих показників покращення продемонструвала понад половина респондентів. Основними векторами вдосконалення стали підвищення збереженості поголів’я та ефективності годівлі», — зазначають експерти.

Так, збільшення коефіцієнтів збереженості тварин відзначено на усіх етапах виробництва, а конверсія та середньодобі витрати корму на дорощуванні менші ніж роком раніше. Так, наприклад, середній показник падежу на дорощуванні склав 3%, тоді як роком раніше був на рівні 3,6%.

«Що стосується годівлі, то середні по вибірці добові витрати корму на дорощуванні знизилися на 8% (831 г/день проти 900 г/день роком раніше. При цьому середній показник конверсії корму на дорощуванні покращився на 7,3% (1,8 проти 1,94), найкращий показник (1,32 проти 1,43) — на 7,7%. Хоча узагальнені по вибірці показники ефективності витрат корму на відгодівлі залишилися на рівні 2019-го (2,5 кг/голову на день, середня конверсія —2,85), проте 2/3 учасників покращили свої показники», — коментує координатор дослідження Олександра Бондарська.

Показники продуктивності свиноматок не встановили нових рекордів за результатами 2020 р., проте середня кількість живонароджених поросят в розрахунку на свиноматку за цей період наблизилася до 30 голів: в середньому по вибірці показник склав 29,5 гол./рік. Середня кількість відлученців на свиноматку склала 26,5 гол. (проти 25,3 гол. за результами 2019-го), а максимальний показник сягнув 36,4 поросяти на свиноматку, що на 5% більше за відповіний максимум попереднього дослідження.

«Показник товарності виробництва також помітно покращився. Хоча найбільша кількість реалізованих свиней в розрахунку на свиноматку на рік залишилася на рівні 33,6 гол., середній показник підвищився до 23,8 гол., що на 5% вище, ніж за результатами 2019 р. При цьому значення відповідного показника у половини цьогорічної вибірки перевищує вказаний середній рівень», — підсумували в асоціації.


Для довідки: Бенчмаркінг — порівняння виробничих та економічних показників діяльності з метою виявлення резервів підвищення інтенсивності та ефективності виробництва.