Названі фактори, які гальмують розвиток річкових перевезень в Україні

В Україні є дві проблеми, які гальмують розвиток річкових перевезень в Україні – це стан інфраструктури на річках і законодавство, в тому числі недавно прийнятий закон «Про внутрішній водний транспорт».

Про це заявив президент Української зернової асоціації Микола Горбачов, йдеться в повідомленні УЗА.

За його словами, прийнятий закон про внутрішній водний транспорт несе загрозу навігації і річкової галузі. Так, він навів приклад затонулого танкера Delfi у пляжу Одеси, який довгий час не могли підняти. Прийнятий закон дозволяє заходити таким старим судам під іноземним прапором без будь-яких обмежень перевезень на річці.

«Уявіть до яких наслідків може призвести аварія такого судна на одному з шлюзів Дніпровського каскаду», – зазначив Микола Горбачов.

Микола Горбачов переконаний, що ситуацію може поліпшити внесення змін до прийнятого закону, яким повинні забезпечити рівні умови для вітчизняного флоту і іноземного (сьогодні іноземний флот має переваги через можливість поповнювати суднові припаси без плати акцизу і ПДВ на пальне). Потрібно скасувати акциз на паливо для річкових перевезень і лібералізувати ведення бізнесу. Також переконаний президент УЗА, потрібно гармонізувати українське законодавство з ЄС – це дозволить уникнути використання застарілих аварійних суден під офшорними прапорами на українській річці, а також не буде погіршувати екологію (сьогодні прийнятий закон дозволяє скидати стічні води судів в річку), і здешевити перевезення по річці через скасування акцизу.

За словами президента УЗА Миколи Горбачова, річкова галузь має значний потенціал до збільшення перевезень зернових вантажів. Україна виробляє набагато більше зерна, ніж може спожити, що пояснюється частково і демографічною ситуацією. При цьому, зернова галузь розвивається, якщо на початку 2000-х ми виробляли близько 40 млн. Т, то в минулому 2019/2020 МР був рекордний урожай 98 млн т. За прогнозами УЗА, якщо нічого особливо не зміниться, то до 2026 року валовий урожай зернових і олійних в Україні зросте до 118 млн т.

«Близько 90% експорту зерна України йде через морські порти, до яких зерно доставляється по залізниці (65%), автотранспортом (25%) і річкою (всього 10%). При цьому, транспортування рікою є найбільш екологічно сприятливого: якщо одна баржа може перевезти 4 тис. Т зерна, то для такого ж обсягу перевезень автотранспортом треба 200 автомобілів-зерновозів, які їдуть по дорогах, а їх викиди негативно впливають на екологію і дорожню інфраструктуру » , – пояснює експерт.

Україна в 2020 році виростила 39 млн т зерна в областях, розташованих поблизу Дніпра, при цьому перевезення по річці поставили всього 3,5 млн т, уточнив Горбачов.

«Така ситуація склалася через те, що у нас недостатньо модернізована інфраструктура на Дніпрі, каскад шлюзів вимагає не тільки ремонтів, а й модернізації. При цьому кошти на проведення планових ремонтів завжди виділяються з запізненням », – констатує він.

Це не тільки створює перешкоди для розвитку річкових перевезень, вважає Микола Горбачов, а також несе загрозу національній безпеці, оскільки шлюзи дніпровського каскаду є об’єктами критичної інфраструктури для держави.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *