Більшість з тисячі найбільших компаній України відносяться до галузей, для яких характерна сировинна спрямованість і низька додана вартість. При цьому найбільш прибутковими є підприємства, які мають більш ніж десятирічний досвід роботи на ринку.
Про це говорять результати спільного дослідження фінансового аналітика Романа Корнилюк і R & D-центру YouControl “1000 найбільших компаній України за доходами в 2020 році”.
Аналітики відзначають, що перша тисяча компаній в цілому генерує 50-55% виручки всіх підприємств України. Найбільш представлені сектора економіки: харчова промисловість (143 компанії), нафтогазовий сектор (118), електроенергетика (83), сільське господарство (77), роздрібна торгівля (66) і металургія (64).
Ці ж галузі найбільш представлені в ТОП-1000 компаній за розміром загальних чистих доходів, хоча і в дещо іншому порядку: нафтогазовий сектор (797 млрд грн, що становить 15,9% від усіх доходів ТОП-1000), металургія (13,3% ), електроенергетика (12,1%), роздрібна торгівля (10,4%), харчова промисловість (8,6%), сільське господарство (7,6%).
Проаналізували експерти і географічний розподіл найбільших компаній України. Більше половини (50,3%) крупного бізнесу за обсягом доходів концентруються в Києві. Ще 29% доходів генерують 27% великих підприємств, розташованих в промислових центрах: Дніпропетровської, Київської, Донецької, Одеської та Харківської областях. Також можна виділити Львівську, Запорізьку, Полтавську та Черкаську області. Найменше великих компаній зареєстровано в Луганській (6), Херсонській (5) і Чернівецькій (3) областях.
Якщо ж говорити про віковий розподіл найбільших компаній, то воно досить рівномірне, проте чітко проглядається ряд тенденцій. По-перше, “скелет” першої тисячі складають компанії, зареєстровані 15-27 років тому. По-друге, досить високі показники доходів демонструють молоді компанії в віці до 5 років. По-третє, локальні максимуми значень доходів відповідають років реєстрації найбільших компаній і збігаються зі зміною політичного керівництва в країні.
При порівнянні ТОП -1000 аналітики YouControl помітили, що за рік – з 2019 по 2020-й – склад першої тисячі оновився на 20%. При цьому серед 206 компаній, які покинули рейтинг першої тисячі за доходами, п’ятнадцять в даний час знаходяться в процесі припинення або збанкрутували. Динаміка ж загальних доходів, отриманих компаніями з ТОП-1000 в 2020 року виявилася помірно низхідній. Найбільші підприємства сукупно задекларували 5 трлн грн, що на 2,7% менше, ніж загальні доходи ТОП -1000 в 2019 році (5,1 трлн грн).
Серед секторів економіки, в яких зафіксовано найбільше падіння доходів, особливо виділяється нафтогазовий сектор. Також знизилася частка доходів компаній оптової торгівлі, транспорту і вуглевидобутку, машинобудування і коксохімічної промисловості. Лідерами зростання за доходами стали компанії таких секторів: електроенергетика, роздрібна торгівля, будівництво та, що логічно, фармацевтика.
У розрізі регіонів внесок в загальну виручку ТОП -1000 також змінився: лідерами зростання частки в доходах першої тисячі були підприємства Одеської області, Києва та Черкаської області. Зате знизилася частка в доходах великих компаній Донецької, Запорізької та Волинської областей.