На будівництво гарного ЖК забудовникам доведеться вкласти в 2021-м на 20% більше грошей

У 2021 році витрати забудовників на створення якісних проектів можуть зрости в середньому на 20%. А протягом трьох років ці витрати перевищать 30-35%.

Про це UBR.ua розповів менеджер проекту компанії “КПС Груп” Сергій Овчинников.

На думку експерта, збільшення собівартості будівництва пов’язано, в першу чергу, з тим, що все більше уваги забудовники стануть приділяти створенню комфортного середовища для життя, облаштування внутрішнього простору ЖК, будівництва містких підземних і наземних паркінгів.

Крім того, на собівартість вплине поступова переорієнтація забудовників на застосування енергозберігаючих технологій в планованих проектах.

“У деяких європейських країнах різниця в ціні між” енергозберігаючими “об’єктами і будуються за старими технологіями, досягає 1500 євро / кв.м. Але через дорогих комунальних послуг, енергозберігаюче житло популярно. Українські забудовники тільки починаються йти цим шляхом. І все ж в доступному для огляду майбутньому енергозбереження стане важливою якісною характеристикою житлових комплексів “, – підкреслив Овчинников.

Український ринок, переконаний експерт, знаходиться в активній стадії поділу за якісними характеристиками об’єктів, що будуються. Цьому сприяють посилення конкуренції на тлі обмеженого попиту.

Розрив між концептуальними сучасними РК і “економ” посилюється по всіх параметрах. І в подальшому тенденція посилиться.

“Забудовники все частіше будуть конкурувати в області маркетингових рішень, концепції, інфраструктури. Покупець від цього тільки виграє.” Економ-об’єкти “залишаться в стороні і між собою конкурувати будуть ціною”, – говорить Сергій Овчинников, додаючи, що зараз різниця в ціні між бюджетним житлом і концептуальними ЖК становить 20-25%.

При сприятливих економічних умовах, в 2021 році середня вартість житла підвищиться, як мінімум, на% інфляції.

“У сегменті якісних концептуальних житлових комплексів у 2021 році, в залежності від стадії будівництва, локації, рівня попиту, репутації забудовника, вартість кв.м може збільшитися в середньому на 10-15%”, – зазначив експерт.

Разом з цим експерт вважає, що в 2021 році одним із трендів стане укрупнення гравців. Ця тенденція спостерігається вже зараз. Невеликі компанії все частіше співпрацюють з великими, щоб мати можливість залишитися на ринку.

“Існуюча конкуренція між забудовниками, дефіцит фінансування, обмежений попит і невизначені правила гри призводять до підвищення” порогу “входу на ринок.” Новачок “без репутації і портфеля проектів вже не може, як раніше, побудувати проект, маючи кошти тільки на 3-6 місяців фінансування будмайданчика, а решта залучити з ринку. Ця схема може спрацювати для великих гравців, але маловідомому забудовнику покупці бояться довірити свої гроші “, – сказав Овчинников.

Експерт також вважає, що для повноцінного розвитку ринку, в 2021 році потрібно буде вирішити ряд важливих питань, таких як повноцінне реформування Державної архітектурно-будівельної інспекції, прийняття закону, що захищає права інвесторів, закону про вирішення проблем недобудов.

Крім цього, необхідно розробити і впровадити механізми реконструкції застарілого житла, ревіталізації старих, невикористовуваних промислових зон, створити маневрений фонд комунального житла та ін.

“Вирішення цих, частково пов’язаних між собою питань, може стати базисом для розвитку ринку на найближчі 5-10 років”, – резюмував Сергій Овчинников.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *