Молдова вводить правила, невигідні для українського плодоовочевого експорту

Протекціоністські зміни в законодавство Молдови чинять тиск на виробників з інших країн, зокрема обмежують можливості для українських виробників овочів і картоплі.

Про це повідомляє Українська плодоовочева асоціація (УПОА).

Як зазначається, згідно введеним змінам Закону Республіки Молдова «Про внесення змін до деяких нормативних актів» (№ 225 від 4 грудня 2020 року) з 1 липня поточного року торгові компанії Молдови зобов’язані закуповувати і забезпечувати викладку на торговельну полку в мережі роздрібної торгівлі не менше 50 % її лінійної довжини продуктів харчування, вироблених на території Республіки Молдова.

«При таких умовах українська продукція, зокрема овочева група і картопля, залишиться в неконкурентних умовах при експорті на ринок Молдови», – переконані в УПОА.

У Міністерстві розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України відзначають, що введені дії влади Молдови можуть розглядатися як порушення національного режиму щодо внутрішнього оподаткування та регулювання і можуть завдати шкоди українським експортерам.

У міністерстві підкреслюють, що під дію закону потрапляють близько 338 тарифних позицій, зокрема: свіжі і консервовані фрукти і овочі, молочні продукти, яйця, мед, продовольчі товари, свіже і перероблене м’ясо, хлібобулочні вироби, кондитерські вироби, масло, безалкогольні та алкогольні напої, заморожені продукти, соуси і т.д.

За даними УПОА, перші позиції цього переліку, згідно так званої комбінованої номенклатури Республіки Молдова, займає саме продукція плодоовочевої групи: картопля, помідори, часник, цибуля, капуста, морква, огірки, баклажани, перець, солодка кукурудза, овочеві суміші тощо.

«Якщо ми подивимося на терміни дії переважної реалізації, наприклад, помідорів молдавського виробництва, то можна побачити, що він окреслений на період з 15 травня по 31 жовтня. Тобто мова йде про період, коли на ринок Молдови можуть поставляти свою продукцію і українські виробники. При цьому, відповідно до положень місцевого законодавства, вони виявляються в заздалегідь неконкурентних умовах з місцевою продукцією і зрозуміло, що від цього програє український експортер. Для українських виробників Молдова – єдиний ринок реалізації обсягів картоплі, особливо митої. Такими протекціоністсткімі змінами в законодавство Молдови фактично здійснюється тиск на виробників з інших країн, зокрема обмежуються можливості для українських виробників овочів і картоплі », – вважають в УПОА.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *