Український телеком-регулятор внесе зміни в послугу зміни мобільного оператора зі збереженням номера (Mobile Number Portability, MNP). У Національній комісії регулювання зв’язку та інформатизації UBR.ua підтвердили, що робота в даному напрямку вже почалася.
Нагадаємо, що новий сервіс заробив в Україні спочатку травня 2019 го. За даними Українського державного центру радіочастот, на 21 лютого цього року було перенесено 49,4 тис. Номерів. Це крапля в морі в порівнянні з сукупним кількістю користувачів в нашій країні – близько 54 млн.
Число мобільних абонентів України з операторам на кінець 2019 року:
Найбільш завзято за впровадження MNP багато років поспіль виступав найменший представник “великої мобільного трійки”. lifecell розраховував збільшити свою абонбазу за рахунок двох лідерів ринку. У свою чергу, “Київстар” і Vodafone ставилися до ідеї MNP без особливого ентузіазму.
Ще в минулому році lifecell приводив успішний приклад роботи послуги з перенесення номера в Туреччині, де працює її материнська компанія Turkcell. У цій країні при населенні більше 81 млн осіб і проникненні стільникового зв’язку на рівні 90% за десять років з моменту запуску MNP даною послугою скористалися 125 млн раз.
Тому саме цей оператор ратував за спрощення сервісу для користувача. Наприклад, щоб побажав перенести номер відразу ж звертався до приймаючого оператору. Тоді як згідно з чинною процедурою абоненту спочатку потрібно зареєструвати свій номер у “старого” оператора. Який, в свою чергу, таким чином отримує “тривожний дзвіночок”, мовляв, користувач надумав відмовитись від його послуг. І компанія може зробити кроки по утриманню абонента.
Найбільшим операторам не потрібні удосконалення MNP
“На сьогоднішній день” Київстар “не бачить ніяких проблем в реалізації і надання послуги з перенесення абонентських номерів”, – відповіли на запит UBR.ua в прес-службі лідера ринку. І не вважають за потрібне що-небудь міняти. Тому що зміни в чинній процедурі, яка раніше була затверджена НКРЗІ, “тільки приведуть до додаткових витрат з боку телеком операторів”.
Деякі запропоновані зміни в “Порядок надання послуги з перенесення абонентських номерів” мають багато слабких сторін, підкреслили в “Київстарі”. Зокрема, ідентифікація і реєстрація абонента, який побажав перенести номер, на стороні оператора-одержувача може створювати можливості для різних махінацій. Тоді як реєстрація і ідентифікація на стороні оператора-донора дозволяє цього уникнути.
У Vodafone запевнили, що їхня компанія завжди “відкрита до діалогу” і готова до більшості запропонованих НКРЗІ змін. “Зокрема, ми підтримуємо скорочення терміну повного перенесення номера до одного робочого дня (зараз три дні – ред.), Надання права абоненту управляти голосовими повідомленнями при дзвінку на перенесений номер і спрощення цього повідомлення для всіх операторів. Також логічно пропозицію впровадити ідентифікацію юридичних осіб за допомогою ЕГРПО “, – відзначили в прес-службі другого за величиною оператора.
Однак, підкреслили в Vodafone, є і деякі суперечливі пункти. Компанія “бачить ризики” у спрощенні процедури портація абонента на етапі перевірки його даних.
“Перевірка тільки номера абонента у оператора-одержувача – без верифікації реєстраційних даних – є дуже ризикованим сценарієм, так як може створювати можливості для шахрайства”, – висловили занепокоєння в Vodafone. Відзначивши при цьому, що в країнах, які застосовують таку ідентифікацію, абонентська база “паспортизовані” на 100%, тоді як в Україні більше 90% анонімних абонентів.
“Ми не хотіли б піддавати наших клієнтів небезпеки, адже номер найчастіше є ідентифікатором фінансових послуг клієнтів і тому вимагає серйозних заходів щодо захисту від” крадіжки “номери, яка може бути сильно спрощена в рамках запропонованих змін”, – заявили в компанії.
Будь-який продукт потребує модифікаціях і поліпшення, тому пропозиції щодо поліпшення – це завжди плюс, заявили в Vodafone. У той же час зміни повинні бути зваженими, а на перехідний період потрібно відвести достатньо часу. Це потрібно для забезпечення якісного впровадження нововведень. За оцінками Vodafone, на імплементацію змін по MNP буде потрібно не менше одного року. Хоча в Європейському Союзі, наприклад, на впровадження нових законодавчих норм країнами-членами ЄС виділяється як правило два роки.