За п’ять тижнів карантину інтернет-провайдери України відзначили зростання споживання серед користувачів і зіткнулися зі зростанням заборгованості. У той же час до питання про підняття тарифів після закінчення пандемії коронавируса учасники ринку поставилися з обережністю.
Наскільки зросло споживання інтернет-послуг за місяць карантину
Найбільший в країні провайдер фіксованого широкосмугового доступу “Укртелеком” на 1 квітня обслуговував близько 1,2 млн користувачів. У компанії значна частина абонентів підключена по мідних кабелях. Але ті, хто користувався оптоволоконним кабелем, в середньому за минулий місяць споживав 9-11 ГБ щодня.
У фіксованої мережі “Домашнього інтернету” від “Київстар” за місяць карантину використання трафіку в середньому зросла на 20%. За цей період середньостатистичний абонент компанії в добу “накачував” по 11 ГБ. Це на 22% більше, ніж зазвичай, відзначили в компанії, яка обслуговує понад 1 млн домогосподарств, підключених до всесвітньої мережі по кабелю.
За час карантину абонбаза “Домашнього інтернету” приросла на 4,5 тис. Квартир, повідомив оператор. Що на 3% перевищило аналогічний показник за минулий рік.
Ще один великий провайдер “Датагруп” відрапортував про зростання інтернет-трафіку на 25% після оголошення карантину. А кількість заявок на підключення збільшилася на 32% в порівнянні з аналогічним періодом роком раніше.
У компанії Vega відзначили, що на процес нових підключень з початком карантину почали впливати кілька чинників. Зокрема, збільшилася кількість заявок з обласних центрів та інших населених пунктів, де ринок досить насичений.
З переходом на режим роботи з дому багато хто зіткнувся з проблемами якості, адже час роботи в інтернеті розтягнулося на цілий день. Тому у великих містах користувачі перепідключитися до більш надійним провайдерам. У невеликих містах зростання заявок був пов’язаний з тим, що багато молодих людей повернулися з мегаполісів додому. Так як їм потрібно було продовжити навчання або працювати, вони стали новими абонентами інтернет-провайдерів.
Як на ринку України з’явився безкоштовний доступ в інтернет
Співвласник і директор з маркетингу “Фрегата” Сергій Шишкін розповів, що до мережі цього провайдера досить інтенсивно підключалися під час карантину. Особливого сплеску не було, тому що компанія постійно проводить акції.
За його словами, багато нові абоненти перенесли терміни підключення через режим самоізоляції. Але провайдер навчився підключати дистанційно. Адже в дев’яти з десяти випадків в квартирі потенційного користувача вже є кабель і Wi-Fi-роутер, зазначив Сергій Шишкін. Тому технічні фахівці примудрялися проробляти всю необхідну процедуру через закриті двері.
Він зазначив, що через деякий час після початку карантину зросла кількість тих, хто припинив платити за послуги. В “Фрегат” припустили, що не у всіх є фізична або фінансова можливість заплатити, тому ввели акцію. Її суть – безкоштовний інтернет для такої категорії користувачів, але зі зниженою швидкістю (до 2 Мбіт / с).
Результати такого кроку стали несподіванкою для керівництва підприємства. Значне число абонентів повернулося, зазначив Сергій Шишкін. Навіть ті, хто, як вважали в компанії, остаточно відмовилися від послуг “Фрегата”. За його словами, на 22 квітня число тих, хто користувався безкоштовним інтернетом, становило близько 20 тис. Загальна абонбаза компанії – майже 200 тис.
За його словами, керівництво компанії прийняло рішення не припиняти акцію з надання безкоштовного інтернет-доступу навіть після закінчення карантину. Послуга буде діяти і далі, але на швидкості до 1 Мбіт / с, зазначив він.
В “Київстарі” теж з розумінням поставилися до того, що деякі користувачі зіткнулися з фінансовими труднощами. Тому до кінця карантину компанії пообіцяла надавати інтернет “навіть за відсутності коштів на рахунку”. Про це заявив начальник департаменту фіксованого зв’язку “Київстару” Сергій Сухоруков. Правда, максимальну швидкість в таких випадках компанія обмежить 3 Мбіт / с.
Чи піднімуть інтернет-провайдери тарифи
В “Укртелекомі” утрималися від прогнозів про зміну розцінок на свої телеком-послуги “в умовах прогнозованого економічного спаду через пандемію COVID-19”. Але повідомили, що в короткостроковій перспективі компанія має намір використовувати вже існуючі тарифи.
У компанії Vega відзначили, що на даний момент оператор зосередився на якості послуг і не розглядає питання про підняття цін на свої послуги.
Сергій Шишкін в розмові з UBR.ua зізнався, що тарифи треба б було підняти. Адже бюджет на 2020 рік “Фрегат” становив, виходячи з зовсім інших показників макроекономічних показників. Але поки компанія утримається від подібного кроку. “З міркувань здорового глузду поки не будемо”, – відповів він на питання про можливе підняття тарифів в найближчому майбутньому.