Майже 17% українських підприємців мають юрпроблеми, але не знають, як їх вирішити – опитування

Кожен шостий представник малого та середнього бізнесу (МСБ) стикається з критичними юридичними проблемами, але не має штатного юриста для їх вирішення.

Про це йдеться в дослідженні, яке провели Центр демократії і прав людини і Гаазький інститут інновацій в праві в рамках проекту “Право-Justice” за фінансової підтримки Європейського Союзу. Всього організації опитали 815 представників українських мікро, малих і середніх підприємств.

“Україна прогресує в рейтингу країн за легкістю ведення бізнесу, а Київ в цьому році зайняв восьме місце в Європі з розвитку екосистеми стартапів. Малий і середній бізнес відіграє ключову роль в українській економіці, генеруючи близько 20% ВВП країни”, – відзначають соціологи.

Однак вони підкреслюють, що правові проблеми все ще є одними з найважливіших факторів, які заважають бізнесу розвиватися.

У дослідженні приводять список проблем, з якими малий і середній бізнес стикається найчастіше:

1. Спори з діловими партнерами і клієнтами.

2. Рейдерство або шахрайство, розкрадання, а також різного роду проблеми, пов’язані з офісними або виробничими приміщеннями і землею.

3. Податки, збори, акцизи, соціальне забезпечення і проблеми, що стосуються нормативних вимог або відповідностей.

Згідно з дослідженням, поширеними наслідками юридичних проблем для всіх підприємців є втрата частки ринку (18%) і втрата клієнтів (14%). У той же час більше третини опитаних повідомили, що проблема викликала негативний вплив на фінансовий стан компанії.

При цьому, в основному, правові проблеми МСБ залишаються невирішеними. Тільки кожну четверту проблему вирішили, а майже половина знаходиться в процесі. Ще чверть проблем вважаються невирішеними, незважаючи на зусилля.

“На малих підприємствах найчастіше юрпроблеми вирішує сам керівник або бухгалтер. На підприємствах, де працює до 10 осіб, штатний юрист є тільки в 6% компаній, на підприємствах до 20 осіб – в 22%, до 50 чоловік – у 29%, а в середньому бізнесі власного юриста має кожна друга компанія “, – розповідають експерти.

За їх словами, представники малого та середнього бізнесу незадоволені якістю процедур і результатами судочинства – подачі скарг до судів або адмінустанови часто не вирішують проблему. МСБ намагаються вести переговори, залучати треті сторони і держустанови, але рідко отримують справедливе рішення.

Виходячи з результатів дослідження, експерти організацій прийшли до висновку, що вкрай важливими напрямками юридичних інновацій є:

• Керовані процедури, які допомагають сторонам вести переговори в ділових суперечках, приймати рішення і застосовувати справедливі рішення;

• Доступні, справедливі і швидкі процедури онлайн і офлайн із залученням третіх осіб, які вирішують питання і допомагають втілити рішення;

• Універсальні консультаційні платформи для індивідуальних рад, інформації і шаблонів;

• Рішення, які допомагають державним органам надавати кращі послуги МСБ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *