lifecell минулого тижня викликав підвищений інтерес в телеком-співтоваристві новиною про старт власної мережі проводового широкосмугового доступу (ШСД). Але підключитися до оптоволоконної інфраструктури даного оператора поки можна тільки в одному висотному будинку.
Як стало відомо UBR.ua, lifecell таким чином запустив пілотний проект, щоб придивитися до суміжній телеком-галузі. При цьому запропонувавши потенційним клієнтам швидкість до 500 Мбіт / с за абонплату 100 грн / міс. – для своїх мобільних користувачів. Для чужих розцінки інші – 150 грн / міс.
Сама компанія не надала ніяких додаткових роз’яснень. Одна з найбільш очевидних причин – lifecell вивчає перспективи “сусідній” галузі.
Не виключено, що до такого кроку українську “дочку” підштовхує материнська компанія Turkcell. На своєму “домашньому” ринку вона лідирує в мобільному сегменті (понад 33 млн абонентів на кінець I кварталу 2020 го). А ось цифри по домашнього інтернету набагато скромніше: близько 2,2 млн ШПД-підключень.
Vodafone, до речі, теж неодноразово заявляв про плани по виходу на ринок фіксованого інтернет-доступу. Але поки компанія не визначилася зі стратегією – купувати когось або будувати власними силами.
Навіщо lifecell оптоволоконний домашній інтернет
Експерти і учасники ринку стримано відреагували на новину про спробу lifecell вийти на ринок фіксованого інтернету.
У lifecell є “обов’язковий кандидатський мінімум” для виходу на ринок стаціонарного ШПД, переконаний директор BigDataUA Сергій Бойко. Раніше він багато років очолював компанію “Воля” – лідера на ринку кабельного ТБ і інтернет-провайдера №3 України.
“Моя оцінка: будь-який новий гравець, який виходить на ринок фіксованого доступу в інтернет обов’язково повинен бути або мати зв’язок з оператором рухомого (мобільного) зв’язку, мати власну або партнерську платформу доступу до контенту (платформу ОТТ)”, – переконаний він.
За словами екпертів, щоб конкурувати з уже існуючими гравцями, треба створити якісь переваги для свого продукту. За нинішньої ситуації з насиченістю ринку, це майже напевно може бути ціна як на окремий продукт. Наприклад, інтернет з високою швидкістю. А також – на бандл або тріпл-пакет послуг (з голосовим зв’язком і доступом до контенту). Власне це і зробив lifecell, запропонувавши інтернет 500 Мбіт / с за ціною – “на 33% менше ніж інші провайдери (100 грн на відміну від 150грн)”.
Основною проблемою для новачка Сергій Бойко назвав повернення інвестицій в фіксовані лінії зв’язку. Він висловив сумнів, що цього можна буде досягти раніше, ніж через сім-вісім років. Хоча з такими низькими цінами, як на українському ринку, можна не впоратися з таким завданням і за 10 років, поскаржився директор BigDataUA.
Можливий і інший сценарій. Наприклад, якщо ж lifecell буде підключати до “Домашнього інтернету” тільки там, де вже у нього є оптоволокно. Адже у кожного мобільного оператора є опорна мережа і багато стільникові базові станції пов’язані між собою по кабелю. Але тоді мова може йти лише про покриття невеликих ділянок “останньої милею”. В такому випадку інвестиції можна повернути за чотири-п’ять років, припустив Сергій Бойко.
Синергія роботи на ринку мобільного та фіксованого зв’язку
“Київстар” – лідер на ринку мобільного зв’язку – в сегменті проводового ШПД займає друге місце. Він обслуговує понад 1 млн домогосподарств, тоді як “Укртелеком” – близько 1,3 млн.
Виявляється, в діяльності стільникової компанії, що надає і провідний інтернет, є і недоліки. Наприклад, зобов’язання, які формуються через роботу “під найбільшим і найвідомішим телеком-брендом країни”. Про це UBR.ua розповів Сергій Сухоруков, керівник департаменту фіксованого зв’язку “Київстару”. За його словами, у абонентів вже сформувалися високі очікування послуг, що надаються, незалежно від галузі.
“Однак робота в конвергентном поле додає і безліч переваг”, – зазначив Сергій Сухоруков. Завдяки мультисервісності оператор зміг запропонувати користувачам комбіновані тарифи. У них поєднані послуги мобільного та фіксованого зв’язку, а також інтерактивного телебачення – вони об’єднані окремої тарифної лінійкою.
Крім економії на абонентській платі користувачі “Київстар” отримали можливість сплачувати єдиний рахунок за всі-телеком послуги. А також вирішувати питання по всіх сервісів в одному центрі обслуговування або колл-центрі. Аналогічні переваги можуть отримати і майбутні клієнти ШПД від lifecell, якщо компанія продовжить розвиватися в цьому напрямку.
Сергій Сухоруков підкреслив, що телекомунікаційна галузь України дуже неоднорідна. Наприклад, ринок мобільного зв’язку в більшій мірі розподілений між трьома операторами. А ось послуги фіксованого доступу в інтернет надають, за різними оцінками, від 800 до 2,5 тис. Гравців. Деякі з них працюють не зовсім прозоро.
Це призводить до певного хаосу і до стану невизначеності, констатував керівник департаменту фіксованого зв’язку “Київстару”. Зокрема, в даному сегменті дуже гостра цінова конкуренція і часто відбуваються “перетікання” абонентської бази.
Крім цього, дуже часто виникають проблеми з доступом до внутрішньобудинкової інфраструктурі. Хоча в Україні є закон, який покликаний врегулювати дане питання, але “поки він носить більше рекомендаційний характер”.