Кожен п’ятий малий бізнес може закритися через карантин – опитування ЄБА

Наслідки епідемії коронавируса вже наносять збитки українським підприємцям. 18% підприємців розглядають варіант закриття власного бізнесу, 78% – повідомляють про втрати до 75% від доходів, і тільки 4% можуть похвалитися збільшенням прибутку компанії. Такі результати експрес-опитування, проведеного Європейською Бізнес Асоціацією серед представників малого та мікробізнесу – учасників проекту Unlimit Ukraine. Про це повідомили в Європейській Бізнес Асоціації.

Від економічних наслідків пандемії коронавируса надзвичайно страждають малі підприємства, яким через уповільнення бізнес-активності доведеться міняти розмір штату і зарплату персоналу в сторону зменшення.

Так, серед опитаних, 41% планують адаптувати заробітну плату персоналу, 33% ще не визначилися, а 26% власників підприємств збережуть виплати в чинному розмірі.

При цьому майже половина опитаних – 48% не планують скорочувати персонал, 21% респондентів ще обмірковує це рішення, але 31% – вже провели скорочення.

Найбільше підприємців турбує невизначеність поточної ситуації. В умовах, коли важко передбачити тривалість карантину і зміни в поведінці споживачів, прораховувати будь-які сценарії розвитку свого бізнесу практично неможливо.

Зменшення обсягів замовлень, зрив термінів закупівель і поставок, паралізація каналів збуту – ось тільки деякі проблеми, з якими зіткнувся малий бізнес. Тоді як доходи у багатьох компаній істотно зменшилися, витрати залишилися практично незмінними (оренда, комунальні послуги), а додалися турботи по організації дистанційної роботи або організації транспортування співробітників в умовах обмеження пересування.

По можливості, компанії намагаються адаптуватися і переорієнтуватися відповідно до ситуації. Деяким пощастило наростити обсяги продажів і збільшити дохід від діяльності. Наприклад, маленькі продуктові магазини, в яких зросла кількість відвідувачів за ті ж обмеження в пересуванні, які підштовхують людей вибирати локальні торгові точки замість супермаркетів.

“Період карантину дійсно дуже важкий, особливо для тих компаній, які не можуть перенести свій бізнес в онлайн. Сценарію розвитку подій немає ні у кого. Навряд чи хтось був готовий до кризи такого типу. Тому більшість бізнесів будуть діяти відповідно до обставин. Однак , вже зараз очевидно, якщо обмежувальні заходи будуть продовжені, багатьом малим компаніям доведеться істотно скорочувати витрати, реорганізовувати бізнес, шукати інвесторів або повністю згортати свою діяльність “, – коментує менеджер проекту Unlimit Ukraine Олена Еро.

Незважаючи на всі складності ситуації, підприємці залишаються в більшості своїй оптимістами. Так, 47% шукатимуть нові можливості для розвитку, якщо карантин продовжиться на невизначений період. У той же час, 22% опитаних будуть змушені закрити бізнес. Однак, в зв’язку з непередбачуваністю ситуації, настрій бізнесу ще може змінитися.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *