Аграрії повинні враховувати існуючу невизначеність на світовому ринку зерна, коли приймають рішення про укладення форвардного контракту і продажу майбутнього врожаю.
Таку думку висловив генеральний директор «УкрАгроКонсалт» Сергій Феофілов.
Експерт уточнив, що сільгоспвиробники зараз визначаються, коли продавати майбутній урожай – зараз, і відповідно фіксувати ціни, або відкласти укладання форвардних контрактів на 4-6 тижнів.
Він розповів про нинішню ситуацію – продажу пшениці пожвавилися, надходять дзвінки фермерів трейдерам і експортерам. Причини – зростання експортних цін і девальвація гривні.
«Ми впевнені, що ціни на пшеницю продовжать зростання і в короткостроковій перспективі. На тлі коронавируса попит на борошно, крупи виросли не тільки в Україні. Підвищився внутрішній попит і в країнах Європи, Африки. А ось в міжнародній логістиці виникли проблеми. Кораблі після заходу, наприклад, в Італію повинні стояти на карантині 2 тижні. Це скорочує наявність вільного фрахту, як наслідок, труднощі з поставками по споту в ту ж Африку, і зростання цін », – констатує експерт.
Тиск фундаментальних факторів, за його словами, теж зростає. Площі озимої пшениці в США низькі, стан посівів в Європі відносно слабкий. Інтерес до пшениці з Чорноморського регіону посилюється, але це не довгостроковий фактор.
«Інша ситуація на ринку кукурудзи, ціни на яку багато в чому зав’язані на нафту, опосередковано через етанол / біопаливо. У майбутньому році Україна може збільшити площі кукурудзи, але це ж планують і США », – зазначив Фефофілов.
У той же час, він уточнив, що в структурі ярих площ очікується скорочення посівів ячменю на користь кукурудзи. Велику частину сезону 2019 \ 10 рр. кукурудза виглядала набагато більш прибутковим товаром. Однак після падіння ціни на нафту і зниження попиту на кукурудзу з боку біоетанольної промисловості, переваги кукурудзи вже не настільки очевидні.
Експерт припустив, що на ринку кукурудзи варто тиснути такій же ситуації, яка була з ячменем 2 роки тому – ціни і зростання пропозиції з одного боку, і стабільна ємність ринку / попиту, з іншого.