Кондитерські вироби подорожчають на 5-7% через зростання цін на газ
Кондитерські вироби, ціна на які в Україні з початку року зросла на 25-30% через дорогий цукор, можуть додатково подорожчати на 5-7% у зв’язку із зростанням цін на природний газ з 7 тис. Грн / тис. куб. м в квітні до очікуються в жовтні 27 тис. грн / тис. куб. м, а частка вартості цього енергоресурсу в собівартості “кондитерки” виросте з 3-4% до 10-12%.
Такий прогноз міститься в прес-релізі асоціації “Укркондпром” в четвер.
“У поточному році підвищення вартості тарифів на газ відбувалося щомісяця: з 7 тис. Грн у квітні до 27 тис. Грн в реченні постачальників газу на жовтень 2021 року. При цьому в собівартості цукру близько 30% складають витрати на газ, а у виробництві кондитерської продукції ця частка в собівартості при нинішній вартості газу зросте з 3-4% до 10-12%. “, – цитується в повідомленні голова асоціації Олександр Балдинюк.
“Укркондпром” зазначив, що зростання цін на природний газ призведе до зростання кондитерських виробів на 5-7%, при тому, що ціни на них з початку року вже зросли на 25-30%.
Як повідомлялося з посиланням на Балдинюка в липні, кондитерські вироби в Україні з початку 2021 року подорожчали на 15-20% через зростання цін на цукор, викликаного картельною змовою його виробників і дефіцитом пропозиції даного товару на внутрішньому ринку. Тоді він вказав на те, що “зростання цін на цукор привів до досить тяжких економічних наслідків, що змусило галузь з початку року збільшити вартість продукції на 15-20%. Ми отримали ситуацію, коли галузь скоротила виробництво на 25-26 тис. Тонн, або 1,3 млрд грн в грошовому вираженні “.
Балдинюк підкреслив, що виходом з ситуації, що склалася є тимчасовий дозвіл на безмитне ввезення з країн ЄС 60 тис. Тонн цукру, що дозволить збалансувати попит і пропозицію на нього в країні, не заподіявши при цьому збитків цукрової галузі.
Мінекономіки в квітні 2021 року запропонував парламенту внести зміни до Митного кодексу України, звільнивши до 1 жовтня 2021 роки від обкладення ввізним митом імпорт цукру загальним обсягом 120 тис. Тонн.
За даними відомства, проблема обмеженої пропозиції цукру не може бути вирішена за допомогою ринкових механізмів в силу зниження його внутрішнього виробництва. У той же час, на думку Мінекономіки, одним з ефективних рішень може бути тимчасове обнулення ввізного мита імпорту цукру в Україну для стабілізації ситуації – ввезення 120 тис. Тонн цукру білого до 1 жовтня 2021 року.
У свою чергу, Національна асоціація цукровиробників України “Укрцукор” звернулася в червні 2021 року до міністра економіки Олексію Любченко з проханням не підтримувати при розгляді у Верховній Раді ініціативи Кабінету міністрів про дозвіл безмитного імпорту 120 тис. Тонн цукру до 1 жовтня 2021 року.