Кількість виробників хмелю в Україні скоротилося в три рази

Кількість діючих господарств-виробників хмелю в Україні за останні кілька років скоротилося з 60 до 19, або в 3,1 рази.

Про це в коментарі для AgroPortal.ua розповів канд. с.-г. наук, завідувач відділом селекції та інноваційних технологій хмелю Інституту сільського господарства Полісся НААН України Ігор Штанько.

За його словами, значно скоротилися і площі насаджень. Якщо в 1990 р вони становили 7,4 тис. Га, то в 2019 г. – 0,4 тис. Га, тобто в 18,5 рази менше.

Фахівець додає, що протягом 2014-2019 рр. пивоварна промисловість України споживала близько 100-120 т альфа-кислот, з яких вітчизняні виробники хмелю забезпечують тільки 20%, решта – імпортована хмелепродукцію.

«Нестабільність цін і фактори невизначеності ринку привели до того, що, починаючи з 2012 р, хміль в Україні вирощується тільки в чотирьох областях, хоча ще в 2004-2005 рр. налічувалося 9 регіонів-виробників хмелю. Хмелярство зникло в Чернігівській, Київській, а потім і в Луганській, Волинській та Вінницькій областях », – розповідає Ігор Штанько.

Про складнощі в галузі відзначає і фермер-ХМЕЛЯРІВ ЧА «Щедрий урожай» Василь Гуляйгродскій. «По-перше, впливає непрогнозована погода, нестача вологи. Також немає на 100% укладених угод на реалізацію. В Україні ведуть діяльність підприємства, що виробляють пиво. Практично всі – великі підприємства з власністю транснаціональних компаній, які закуповують хміль у великих сільгоспвиробників. Чи не тому, що у нас хміль гірше, просто у них – централізована закупівля », – ділиться фермер.

Додає, що мають можливість вирощувати хміль на 50 га, а фактично вирощують на 35. «Вирощуємо то, що здатні продати», – каже Гуляйгродскій.

Він також розповідає, що в минулому році сталася пожежа, і половина врожаю хмелю згоріла. Причина невідома. Але в цілому, враховуючи на те, які були погодні умови, урожай отримали непоганий.

При цьому фермер звертає увагу, що, наприклад, в Німеччині, Польщі передбачена потужна підтримка виробників хмелю по багатьох позиціях. І це добре, адже хміль – багаторічна культура і вимагає багато термінових витрат: шпалери, сушарки, комбайни, які використовуються три тижні на рік.

«Нам цього не вистачає. Повинна бути державна підтримка на гектар вирощування. Так, я готовий працювати і без неї, але є багато нюансів, які неможливо передбачити, зокрема, погодні умови », – підсумував виробник.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *