Асоціації сільськогосподарських товаровиробників-водокористувачів, отримавши в управління або у власність польові зрошувальні мережі, зможуть щорічно інвестувати $ 400-500 на гектар в відновлення і підтримку іригаційної інфраструктури.
Про це розповів заступник директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Олександр Нечипоренко в інтерв’ю «Укрінформу».
«За нашими підрахунками, знадобиться в середньому $ 2,5-3 тис. На гектар, залежно від стану тієї чи іншої зрошувальної системи. Активними інвесторами повинні стати самі сільгосптоваровиробники, об’єднані в асоціації або ж інші корпоративні структури водокористувачів, яким повинні бути передані в управління, а потім і у власність, польові зрошувальні мережі. Такі об’єднання здатні щорічно інвестувати $ 400-500 на гектар в відновлення і підтримку іригаційної інфраструктури. Головна умова тут – законодавча гарантія захисту їх капіталовкладень », – заявив Нечипоренко.
За його словами, законопроект №5202 «Про організацію водокористувачів та стимулюванні гідротехнічної меліорації земель» вирішує проблему з об’єднанням агроводопользователей і передачею їм польовий інфраструктури.
У той же час, на думку вченого, потрібно передбачити можливості капіталізації земельно-водного активу, наприклад, шляхом випуску цінних паперів, а також визначити в цих процесах роль місцевих громад. Крім того, доцільно врегулювати механізм оподаткування новостворених об’єднань і окремих агроводопользователей.
Експерт підкреслює, що окремо слід законодавчо визначити право на воду, яке, відповідно до міжнародних норм, передбачає гарантію якості і доступності цього ресурсу.
Він прогнозує, що рентабельність визначатимуть ціни на агропродукцію, але розрахунки показують, що і в нинішніх умовах аграрії в стані отримувати до $ 600 прибутку з кожного зрошуваного гектара.
«Отже, окупність інвестицій можлива протягом 5-6 років. В окремих випадках цей строк буде більше – в залежності від вирощуваних культур і кон’юнктури ринку », – підсумував Нечипоренко.