Семиразовий зростання протягом року вартості природного газу та дворазове подорожчання електрики збільшить частку енергоресурсів в собівартості хлібобулочних виробів втричі – з 5-7% до 15-20%, що з урахуванням інших чинників призведе до їх подорожчання на 10-25%, повідомив президент Всеукраїнської асоціації пекарів (ВАП) Юрій Дученко агентству “Інтерфакс-Україна” в четвер.
“Подорожчання газу в сім разів у порівнянні з цінами попереднього року і подвоєння вартості електроенергії, очевидно, призведе до збільшення їх частки в собівартості хліба. За нашими оцінками, при пікових значеннях цін на енергоносії їх частка в ціні буханця зросте до 15-20%” , – підкреслив він, нагадавши, що в період більш спокійних цін на енергоносії їх частка становила 5-7%.
За даними Дученко, 90% великих і більшість малих хлібопекарських підприємств використовують газ для виробництва хліба та хлібобулочних виробів, при цьому в структурі енергоспоживання підприємств галузі 60% становить газ, а електроенергія – 40%.
Серед інших чинників зростання цін на хліб глава ВАП назвав також подорожчання цукру і рослинного масла вдвічі, зростання цін на пшеницю за рік на 27-29% – з 6,05-6,6 тис. Грн / тонну до 7,7-8, 5 тис. грн / тонну, і рівень інфляції в річному вимірі в розмірі понад 10%.
“Мова йде не тільки про подорожчання електроенергії, а й подорожчання вдвічі цукру і масла, які є невід’ємною складовою хлібного виробництва. Причому це подорожчання стало наслідком не тільки підвищення світових цін, а й можливого монопольної змови постачальників. Всеукраїнське об’єднання пекарів зверталося з цього приводу в Антимонопольний комітет (АМКУ) “, – уточнив Дученко.
Також він навів дані Держслужби статистики, згідно з якими виробництво хліба та хлібобулочних виробів за 8 місяців 2021 року скоротилося на 3,5% в порівнянні з січнем-серпнем 2020 року – до 507,8 тис. Тонн.
“Не хотілося б озвучувати” страшні “цифри, проте зростання цін мінімум на 10-25% уникнути навряд чи вдасться”, – підкреслив президент ВАП.
Згідно з даними асоціації, за станом на 1 жовтня відпускні ціни на хліб пшенично-житній (0,7 кг) становили 16,44-19,67 грн в залежності від виду продукту і регіону виробництва. Пшенично-житній заварний хліб (0,7 кг) коштував 18,9-24,36 грн, хліб пшеничний з борошна вищого сорту (0,6 кг) – 15,3-18,5 грн, першого сорту (0,65 кг ) – 11,7-14,6 грн, батон (0,5 кг) – 14,8-18,9 грн.
Він уточнив, що положення в галузі буде залежати від подальшої динаміки цін на газ та інші складові собівартості хліба. За даними Дученко, про закриття хлібопекарських підприємств поки що не йдеться, також штучне стримування зростання цін на даний соціально важливий продукт в умовах ринкових чинників може призвести до його дефіциту.
Глава ВАП зазначив, що занепокоєння асоціації викликає питання наявності в країні зерна з відповідної якості.
“При рекордному врожаї, якої ми отримали, і про який звітує керівництво країни, ми турбуємося, щоб на початок наступного року в країні було зерно з нормальними хлібопекарськими властивостями”, – зазначив Дученко.
Він уточнив, що спільно з іншими профільними асоціаціями ВАП звертається до Мінагрополітики та АМКУ для розслідування випадків різкого зростання цін на продукцію АПК, а з огляду на явні ознаки енергетичної кризи, яка може торкнутися не тільки хлібопекарську, а й інші галузі економіки, така робота тільки інтенсифікується.