Глобальна криза та коронавірус вдарять по агросектору України

Ситуація на глобальному ринку вдарить по українським аграріям. Один з основних непередбачуваних аспектів, які матимуть суттєвий вплив, – коронавірус.

Таку думку висловив президент Українського клубу аграрного бізнесу Алекс Ліссітса в коментарі ТСН.ua.

«В першу чергу – це всесвітня мобілізація заходів по коронавірус, поширення коронавируса. Якщо все це починалося з Китаю, пішло в Азію, і зараз бачимо, що вся Європа розбирається з цією проблематикою. Друге питання – це торгова війна між Саудівською Аравією і Росією, яка по суті знизила ціни на нафту. Ну і глобальна криза, яка поширюється на весь світ, і в тому числі і на Україну, і вплине і на українське сільське господарство », – розповів експерт.

Ліссітса зазначив, що українські аграрії протягом минулого року експортували продукції в Китай на $ 1,3 млрд. Переважно це була кукурудза, олія соняшникова і соєва.

«Азіатський ринок є найбільшим для українського сільського господарства, потім – європейський, і тепер ці два ринки страждають від цих трьох глобальних чинників. Тому вплив може бути, і може бути суттєвим, адже в цілому аграрний експорт в тому році був більш $ 22 млрд », – сказав президент УКАБ.

За його словами, зараз спостерігається падіння цін на продукцію, таку як рослинна олія, соняшникова олія, більш ніж на 15%. Така ситуація може знизити надходження не тільки для компаній, що працюють в агросекторі, а й для держави.

«Тому вплив може бути істотним, що показали останні три тижні. Як маркер – акції українських публічних компаній, які на світових біржах впали більш ніж на півмільярда доларів. Знизилася капіталізація на українські аграрні компанії, які розміщені на західних біржах, – зазначив він. – Цей показник в $ 22 млрд, який був з експорту минулого року, перевершити буде дуже важко. Тому зараз дуже багато ризиків, і важко передбачити, як будуть розвиватися події в наступні тижні, місяці. Але те, що вплив буде, – це вже факт ».

Щодо цін на продукти харчування, то експерт не виключає подорожчання, але сподівається, що паніки не буде. Він додав, що якщо не буде достатньо надходжень від експорту, то буде ослаблення гривні, і це вплине на те, що всі продукти, прив’язані до долара, будуть дорожчати.

«А в сільському господарстві істотна складова прив’язана до долара, тому що ми дуже багато імпортуємо – аграрної хімії, з того ж Китаю. Я, до речі, не знаю, як ми будемо імпортувати в цьому році і насіння, і техніку і т.п. Плюс до всього цього у нас є сезонні фактори, у нас завжди певні категорії продуктів піднімалися в ціні, починаючи з квітня, особливо перед Великоднем. Тому не виключаю, що негативний вплив буде і для споживачів », – зазначив Ліссітса.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *