Фермери в Україні забезпечують лише 10% агровиробництва

Фермерські господарства виробляють в світі більше 85% обсягів аграрної продукції, тоді як в Україні цей показник ледь перевищує 10%.

Такі дані навів голова Союзу українського селянства Іван Томич, пише «Укрінформ».

Він нагадав, що за формою організації праці 90% всіх агрогосподарств світу – сімейні ферми. За його словами, в Європі цей показник ще більше.

«Наприклад, в Нідерландах – 98%, в сусідній Польщі – понад 90%. Зате в Латинській Америці, частини Азії, в колишніх республіках СРСР ситуація протилежна: частка сімейних ферм становить 5-15%. На жаль, до таких держав відноситься і Україна. За кількістю землі надів українського фермерства – 15%, приблизно 4,5 млн га. При цьому, фермери забезпечують не більше 10% валового виробництва сільськогосподарської продукції », – розповів Томич.

Він упевнений, що збільшити кількість фермерів, підвищити ефективність сільгоспвиробництва і таким чином гарантувати продовольчу безпеку і цінову стабільність на ринку продовольства допоможе імплементація рекомендацій ООН, що оголосила 2019-2028 роки десятиліттям сімейних фермерських господарств. А також фінансова допомога.

«Сума дотацій для фермерів в останні роки не перевищує 15-25 грн на гектар. Тоді як у світі цей показник коливається від 250 до понад 400 євро. Наприклад, в Європі – близько 300 євро на гектар, в Японії – 600 євро », – підкреслив голова Союзу українського селянства.

До проблеми відсутності фінансових стимулів він додав масові перешкоди для доступу до землі, до ринків збуту продукції, відсутність належного захисту права приватної власності. Як результат, близько 7% власників таких господарств із західних областей України виїхали працювати на полях колег-фермерів за кордоном. Також приблизно 10-12 тис. Українських фермерів працюють «в тіні». А сама фермерська професія стала однією з найнебезпечніших в Україні: за роки Незалежності, наводить цифри Томич, в результаті нападів, грабежів, рейдерських атак загинуло майже 50 фермерів.

Відзначається, що ООН розробила загальний план дій, який надає міжнародній спільноті детальні рекомендації щодо підтримки сімейних фермерських господарств. Згідно з документом, сімейне фермерство відкриває унікальну можливість для забезпечення продовольчої безпеки, поліпшення засобів до існування, більш раціонального розпорядження природними ресурсами, охорони навколишнього середовища та досягнення сталого розвитку. Перш за все, в сільських районах.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *