Продовольчим ринкам доведеться не один місяць невизначеності через COVID-19, проте агропродовольчий сектор повинен продемонструвати більше стійкості до кризи пандемії, ніж інші сектори.
Про це йдеться в новій доповіді Продовольчої і сільськогосподарської організацією Об’єднаних Націй (ФАО) про прогнози щодо тенденцій у виробництві і на ринку в 2020-2021 роках щодо найбільш широко торгуються в світі видів продовольчих сировинних товарів – зернових, олійних культур, м’яса, молочної продукції , риби і цукру.
Основні тенденції та перспективи щодо основних продовольчих сировинних товарів в 2020-2021 роках:
1. Зернові. Незважаючи на невизначеність, викликану пандемією, перші прогнози ФАО на сезон 2020-2021 років вказують на непогану ситуацію в області попиту і пропозиції для зернових. Перші дані про види на врожай дозволяють припустити, що виробництво зернових в світі в 2020 році перевищить рекордний рівень минулого року на 2,6%.
Обсяг торгівлі зерновими в світі в 2020-2021 роках, за прогнозами, складе 433 млн тонн, що на 2,2% (9,4 млн тонн) вище в порівнянні з 2019-2020 роками, і досягне нового рекордного рівня в світлі очікуваного зростання торгівлі всіма основними видами зернових.
2. М’ясо. За прогнозами, виробництво м’яса в 2020 році впаде на 1,7% через хвороби тварин, пов’язаних з COVID-19 порушень в роботі ринку і все ще відчуваються наслідків посухи.
Міжнародна торгівля м’ясом повинна досягти невеликого приросту, – хоча істотно меншого, ніж в 2019 році, – головним чином, за рахунок підвищеного імпорту з боку Китаю.
Міжнародні ціни на м’ясо з січня 2020 року впали на 8,6%, причому найбільш різке падіння припало на баранину, за якою слідують м’ясо птиці і свинина, все через вплив заходів, пов’язаних з COVID-19, включаючи наступні за ними перебої в логістики, різкий спад в глобальному імпортному попиті і значні обсяги нерозпроданих м’ясних продуктів.
3. Риба. Пандемія COVID-19 в цьому році продовжить серйозно позначатися на ринках морепродуктів, особливо свіжої продукції та популярних в ресторанах видів риби. Що стосується пропозиції, рибопромислові флоту не діють, а виробники аквакультури різко скоротили плани зі створення товарних запасів.
Пандемія завдасть особливо серйозний удар по глобальному виробництву креветки і лосося. Сезон розведення креветки в Азії, який зазвичай починається в квітні, тепер відкладено до червня-липня. Наприклад, в Індії, обсяги вирощування креветки, як очікується, впадуть на 30-40%.
Крім того, в світі значно знижується попит як на свіжу, так і на заморожену креветку, а попит на лосося в 2020 році повинен скоротитися як мінімум на 15%. Сильно впали роздрібні ціни, особливо на свіжого лосося і форель, і вони навряд чи відновляться найближчим часом.
4. Цукор. Згідно з прогнозами, виробництво цукру в світі в 2019-2020 роках скоротиться другий рік поспіль і впаде нижче рівня оцінки глобального споживання – вперше за три роки.
Торгівля цукром, як очікується, виросте завдяки низьким цінам і поповненню запасів поруч традиційних країн-імпортерів.
Поки очікування дефіциту у виробництві цукру в світі в сезоні 2019-2020 років практично ніяк не позначилося на міжнародних цінах на цукор, які падають з середини 2017 року і знаходяться нижче оцінюваного рівня виробничих витрат для більшості світових виробників.
5. Молоко. Незважаючи на порушення на ринках через пандемію COVID-19, виробництво молока в світі демонструє стійкість і, можливо, підросте в 2020 році на 0,8%. Однак експорт молочної продукції в світі повинен скоротитися на 4% через нестійкого попиту на імпорт.
6. Олійні культури. Незважаючи на мляві перспективи попиту, пов’язані, крім іншого, з пандемією, останні прогнози ФАО на 2019-2020 роки по олійним насінням і продуктам з них вказують на посилення ситуації в області попиту і пропозиції в світі, викликане помітним скороченням виробництва.
Згідно з попередніми прогнозами на 2020-2021 роки, попит може як і раніше перевищувати пропозицію.