Експорт заморожених овочів встановив рекорд: дефіцит сировини і курс не завадили

Експорт заморожених овочів в листопаді 2019 року досяг 1,5 тис. Т, збільшившись на 31% в порівнянні з тим же місяцем попереднього року і на 52% в порівнянні з попереднім місяцем.

За перші чотири місяці сезону 2019/20 років (серпень-листопад) Україна експортувала вже 4,0 тис. Т заморожених овочів, що на 14% перевищує показник попереднього сезону за той же період. Сума виручки від експорту також була рекордною і склала $ 4,9 млн, повідомляють аналітики EastFruit.

Як наголошується, зростання експорту відбувався на тлі в цілому несприятливу світову кон’юнктуру – різкого зміцнення національної валюти і, як наслідок, тиску з боку Польщі, яка пропонувала більш дешеві овочі. Українські виробники заморожених овочів неодноразово скаржилися на дефіцит сировини для переробки в цьому сезоні. За їх словами, було складно закрити всі контракти, так як овочівники воліли продавати продукцію на свіжому ринку, де ціни були вище.

«Головними сировиною для заморозчіков овочів є: капуста брокколі, цвітна капуста, солодкий перець, зелений горошок і цукрова кукурудза, хоча, звичайно ж, морозити можна практично все. Зокрема в Україні в останні роки дуже активно розвивалося виробництво замороженого цибулі для експорту в країни Євросоюзу. У минулому сезоні деякі підприємства по заморожуванню навіть імпортували цибулю з Казахстану, Узбекистану і Таджикистану, щоб очистити, заморозити і експортувати його. При цьому практично всі підприємства чистять цибулю вручну », – відзначають аналітики.

Головною відмінністю реалізації овочів для потреб заморозки від реалізації на свіжий ринок, є можливість продажу значно більших обсягів продукції. Особливо якщо мова йде про такі товари, як брокколі, цвітна капуста, цукрова кукурудза і зелений горошок. Тобто при орієнтації виробництва на заморозку, овочівник має можливість вирощувати овочі в промислових масштабах. Однак при цьому і ціна реалізації на овочі буде нижче, ніж на свіжому ринку.

«Більш того, заморозчіку краще зафіксувати ціну на сировину до початку його вирощування, з урахуванням фіксованою маржинальність виробника, так як ціни на заморожені овочі не підлягають таким же значним коливанням, як ціни на свіжу продукцію. Це, до речі, може бути одночасно і перевагою, тому що фермер, починаючи сезон, вже може приблизно прорахувати суму очікуваного прибутку і може планувати розвиток », – пояснюють фахівці.

У той же час недоліками такого бізнесу є погодні ризики, які, при великих масштабах виробництва, можуть обернутися значними збитками. Інший фактор ризику – можлива відмова заморозчіка від зобов’язань за контрактом, що також іноді трапляється. Як правило причиною такого дефолту може бути низька ринкова ціна на який купує продукт на спотовому ринку або ж погіршення фінансового стану замовника.

«Тим не менше, цей бізнес, безсумнівно, має хороші перспективи. Для прикладу сусідня з Україною Польща експортує щорічно заморожених овочів на суму понад $ 350 млн або близько 500 тис. Тонн в натуральному вимірі. Правда в цей обсяг включається і картопля фрі. Тому світовим лідером в цій категорії є Бельгія, що продає на експорт більш 1,3 млн тонн заморожених овочів і картоплі. Серед лідерів також Китай, Іспанія і вже згадана Польща », – відзначають експерти.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *