Експорт заморожених ягід обходить волоський горіх

Волоський горіх, який багато років беззастережно лідирував за обсягом експортної виручки в плодоовочевому сегменті, у минулому році поступився першістю замороженим ягодам. У 2021 році лідерство ягід ще більше зміцнилося, особливо на тлі швидкого зростання цін на заморожену малину.

Про це повідомляють аналітики EastFruit.

«У 2020 році ціни на волоський горіх у світі встановили антирекорд, внаслідок надлишку продукції високої якості на ринку США. Це і стало головною причиною зниження експортної виручки України в цій категорії… Цього року ціна на волоський горіх знову б’є рекорди, але, цього разу, ціна на нього у світі вже рекордно високі», — каже економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАТ) Андрій Ярмак

Причини нових рекордів експорту заморожених ягід експерт пояснює не лише зростанням цін на малину, а й зростанням обсягів виробництва заморожених ягід у країні.

«Ще у 2017–2018 роках Україна могла б заробити на експорті заморожених ягід майже стільки ж, як у 2020 році, проте на той час потужності із заморозку були недостатніми для переробки всіх ягід, тому частину продукції було продано за безцінь на свіжий ринок, пішла на виробництво соків, або взагалі залишилася не прибраною.

Вже 2021 року Україна оновить рекорд експорту заморожених ягід. Причому виручка від експорту заморожених ягід може навіть перевищити $200 млн. А до врожаю 2022 року потужності із заморожування плодоовочевої продукції в Україні зростуть на рекордний обсяг і Україна буде готова до нових експортних рекордів, але глобальні ціни на малину в новому сезоні навряд чи будуть такими ж сприятливими», – уточнює експерт ФАО.

Тому, на його думку, вже зараз треба добре подумати над стратегією експорту замороженої ягоди, щоб не продовжувати втрачати гроші на постачання її до Польщі, а виходити на прямий, більш прибутковий експорт.

За прогнозами аналітиків, експортний виторг України від волоських горіхів у 2021 році теж зросте, але це зростання буде далеко не таким різким, як зростання експорту заморожених ягід.