Експорт цибулі з України вийшов на 8-річний максимум

Україна в сезоні 2020/21 року різко наростила обсяги і розширила географію експорту цибулі ріпчастої. Всього на зовнішні ринки було поставлено більше 34,1 тис. Т цибулі на суму $ 6,5 млн.

Як повідомляє EastFruit, це був найбільший обсяг експорту за останні вісім сезонів, однак далеко не рекордний, бо в сезоні 2012/13 років, тобто дев’ять років тому, Україна експортувала 54,3 тис. т цибулі.

Економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак зазначив, що весь попередній сезон Україна залишалася країною з найнижчою ціною лука в світі (близько 0,09 $ / кг), а середня експортна ціна в минулому році була найнижчою за останні чотири роки.

«Це говорить про неефективність експортних зусиль і низьких якісних параметрах, адже українські овочівники як і раніше орієнтовані на вирощування сировини, а не готової продукції.

Якби виробництво цибулі в Україні від початку орієнтувалося на стандарти якості ЄС, а трейдери і / або виробники системно займалися експортними просуванням, то експорт цілком міг би бути рекордним, а середня ціна на продукцію була б значно вищою. За моїми оцінками, Україні цілком під силу було експортувати в минулому сезоні понад 100 тис. Т цибулі, що допомогло б наростити доходи фермерів мінімум на 50% », – пояснює експерт.

В результаті низьких цін на цибулю, які трималися весь минулий сезон, багато невеликих українські фермери відмовилися від вирощування цибулі. Тому оптові ціни на цибулю в даний час удвічі вище, ніж роком раніше в цей же час.

«І, тим не менш, певним позитивом можна назвати суттєве розширення географії експорту української цибулі в сезоні 2020/21. При цьому більше половини всього лука було поставлено до країн Євросоюзу. Причому поставлялася продукція в значних обсягах більш ніж в 10 країн ЄС, але основні обсяги цибулі були експортовані в Румунію – більше 40% всього експорту », – додав експерт.

Близько 18% цибулі було поставлено до країн Близького Сходу – приблизно стільки ж, скільки і в країни СНД. Причому на Близькому Сході кількість покупців цибулі з України продовжувало розширюватися, а основними імпортерами були Ірак і Туреччина. А в СНД український цибулю закуповували у великих обсягах тільки Білорусь, Азербайджан і Молдова.

В Азії найважливішим імпортером цибулі з України був Бангладеш, який вперше закупив майже 2 тис. Т українських овочів. Також розширюється плодоовочева торгівля України з Малайзією, яка крім яблук і голубики, стала закупити і великі обсяги українського лука. У сезоні 2020/21 в Малайзію було експортовано понад 470 т цибулі з України. В цілому ж на країни Азії довелося близько 9% всіх експортних поставок цибулі.

«Також позитивним моментом є перший системний експорт української цибулі в країни субсахарської Африки … Більше 350 т цибулі було поставлено в Камерун і 140 т – в Сьєрра Ліоні. Ще кілька африканських країн імпортували близько 50 т цибулі з України кожна. Це дуже важливо, тому що Африка є найважливішим ринком збуту для найбільшого світового експортера, яким є Нідерланди », – підсумували експерти.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *