Дослідження: Український бізнес погіршив оцінку своєї економічної діяльності

Керівники українських компаній у січні 2022 року погіршили оцінки економічної діяльності своїх підприємств.

Про це свідчить індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який Національний банк України розраховує щомісяця.

Як зазначається, у січні 2022 року ІОДА становив 40,5 порівняно з 48,6 у грудні 2021 року, що є найменшим значенням за останні 12 місяців.

«На рівень очікувань підприємств усіх секторів економіки, залучених до опитування, впливали як традиційне для початку року послаблення ділової активності, так і низка додаткових чинників, серед яких погіршення епідемічної ситуації, підвищення цін на енергоносії в світі, а також зростання ймовірності воєнного конфлікту», — пояснюють в НБУ,

Підприємства промисловості знизили оцінки щодо результатів діяльності та перспектив свого розвитку: у січні  секторальний індекс становив 42,9 (у грудні 2021 року — 49,0). Респонденти погіршили оцінки щодо обсягів виготовленої продукції та обсягів нових замовлень на продукцію, зокрема експортних, водночас прогнозували зростання залишків готової продукції.

Очікування підприємств торгівлі також погіршилися: секторальний індекс становив у січні 40,7 порівняно з 49,6 у грудні минулого року. Підприємства очікують уповільнення товарообороту та зменшення обсягів закупівлі товарів для продажу. Респонденти сектору й надалі налаштовані на зниження торговельної маржі та зростання залишків товарів для продажу.

Підприємства сфери послуг третій місяць поспіль очікують погіршення своїх економічних результатів: у зв’язку з несприятливою епідемічною ситуацією секторальний індекс у січні знизився до 39,5 з 47,8 у попередньому місяці. Респонденти налаштовані на зменшення обсягів наданих послуг, нових замовлень та послуг у процесі виконання.

Внаслідок сезонного скорочення економічної активності та значної кількості неробочих днів секторальний індекс підприємств будівництва у січні знизився до 33,0 з 47,2 у грудні 2021 року. Респонденти прогнозували суттєве зменшення обсягів будівництва, нових замовлень і, як наслідок, зменшення обсягу закупівлі сировини та матеріалів.

«Підприємства всіх секторів економіки, що беруть участь в опитуванні, прогнозували подальше зростання цін на власну продукцію/послуги на тлі суттєвого подорожчання сировини, матеріалів і товарів постачальників. Пропозиції на ринку праці знизилися, загальні оцінки щодо зайнятості погіршилися. Респонденти всіх секторів, крім торгівлі, очікували скорочення чисельності працівників», — додали в НБУ.

Як уточнюється, шомісячне опитування підприємств проводилося з 05 до 24 січня 2021 року. В опитуванні взяло участь 408 підприємств. Серед опитаних підприємств 44.4% — компанії промисловості, 29.4% — сфери послуг, 20.6% – торгівлі, 5.6% – будівництва, 31.6% респондентів – великі підприємства, 29.7% – середні, 38.7% – малі.

37.7% опитаних підприємств здійснюють експортні та імпортні операції, 10.5% — лише експортні операції, 13.5% — лише імпортні операції, 38.2% – не здійснюють зовнішніх економічних операцій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *