Дослідження: Ринок автоперевезень зерна виходить з кризи

Ринок автомобільних перевезень зернових виходить із стагнації, яка тривала протягом усього 2020/21 маркетингового року.

Про це свідчать результати опитування гравців ринку, проведеного Zernovoz.ua.

Як зазначається, 61,5% респондентів відповіли, що задоволені тарифами на перевезення під час збирання ранніх культур.

«Ставки фрахту знижувалися протягом всього 2020/21 МР. Але вже з червня фіксуємо відновлення тарифів до рівня 2019/20 МР у відповідний період », – уточнили аналітики.

При цьому більше 95% опитаних вважають, що тарифи продовжать рости і під час збиральної кампанії пізніх культур.

Зростання ставок фрахту автомобілів зерновозів відбувається за рахунок ряду факторів.

По-перше це товарна інфляція, яка охопила світові ринки і імпульс від якої нарешті дійшов до зернової логістики. Тобто перевізники просто не можуть ігнорувати факт зростання вартості палива, запчастин та інших статей витрат операційної діяльності.

По-друге, зростання обсягів валових зборів основних культур. Рекордний збір ранніх зернових, а також прогноз значних обсягів по пізнім культурам актуалізував питання пікових навантажень на зернову логістику в розпал сезону, яка спостерігається в червні-липні і вересні-жовтні, що стимулює зростання тарифів.

Третій фактор – падіння обсягів перевезень зернових залізничним транспортом через зрив підготовки хоперів до нового сезону. Хоча більшість опитаних (57,5%) вважають, що проблеми «Укрзалізниці” не позначилися на перевезеннях автомобільним транспортом, але видно різке зростання частки авто в доставці продукції АПК в порти. У червні поточного року цей показник становив 49%, а в липні 55%, що є абсолютним максимумом за три останні роки.

«Перераховані вище чинники впливають ще на один важливий показник – баланс попиту і пропозиції автомобілів зерновозів. Якщо ще рік тому понад 90% опитаних говорили, що на ринку профіцит і цей фактор негативно впливає на ринок, то зараз лише третина впевнена, що існує надлишок, інші учасники відповіли, що є дефіцит або ринок збалансований », – додали експерти.