Дослідження: Локдаун в Україні посилив песимістичні настрої бізнесу

Бізнес істотно погіршив оцінки економічного стану своїх підприємств і перспектив діяльності у відповідь на посилення карантинних заходів на тлі традиційного зниження ділової активності на початку року.

Про це свідчить індекс очікувань ділової активності (ІОДУ), який щомісяця розраховує Національний банк України.

Так, за січень 2021 року ІОДУ склав 37,6 в порівнянні з 45,5 в грудні. Очікування підприємств знаходяться на рівні нижче рівноважного значення (50 пунктів) одинадцятий місяць поспіль, з березня 2020 року.

У січні 2021 року підприємства всіх секторів, залучених в щомісячне опитування, суттєво погіршили очікування щодо результатів своєї діяльності. Підприємства сфери торгівлі сильно відчули наслідки посилення протиепідемічних обмежень на тлі традиційного зниження активності в перший місяць року. Вони стрімко погіршили свої очікування щодо обсягів товарообігу та економічних результатів. Підприємства сфери послуг також посилили негативні оцінки своїх економічних перспектив, чекаючи через введення локдауна скорочення обсягів як послуг, що надаються, так і нових замовлень.

Тривало погіршення оцінок підприємств промисловості: секторальних індекс в січні знизився до 38,6 з 44,6 у грудні. Промисловці значно погіршили очікування щодо обсягів виробленої продукції і кількістю нових замовлень, а також оцінки запасів і цін на сировину і матеріали.

Найнижчі оцінки залишаються у підприємств будівництва (будівництва житла). Так, індекс сектора в січні знизився до 33,1 після незначного поліпшення до 39,1 в грудні. Будівельники очікують стрімкого скорочення обсягів будівництва і нових замовлень з одночасним зростанням вартості послуг підрядників і погіршенням їх доступності.

Підприємства всіх секторів прогнозують зростання цін на свою продукцію і послуги на тлі зростання цін на сировину і цін постачальників, а також налаштовані на подальше зменшення чисельності своїх працівників.

Це опитування підприємств проводився з 5 січня по 25 січня 2021 року. В опитуванні взяли участь 202 підприємства. Серед опитаних підприємств 35,6% – компанії промисловості, 31,7% – сфери послуг, 27,7% – торгівлі, 5,0% – будівництва. Частка великих підприємств серед респондентів становила 33,2%, середніх – 30,2%, малих – 36,6%. Експортні та імпортні операції здійснюють 40,6% опитаних підприємств, 8,4% здійснюють лише експортні операції, 19,30% – тільки імпортні, 31,7% – не здійснюють зовнішньоекономічні операції. Результати опитувань, відзначають в НБУ, висловлюють лише думку респондентів, а не оцінки Національного банку України.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *