Дослідження: Бізнес-клімат України погіршився до рівня 2015 р

Індекс інвестиційної привабливості в першій половині 2020 р склав 2,51 балів з 5-ти можливих і продовжує перебувати в негативній площині. У попередньому періоді показник індексу становив 2,95 балів.

Такі висновки нової хвилі експертного дослідження, йдеться в повідомленні Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА).

Настрої генеральних директорів істотно погіршилися. Так, тільки 4% опитаних вважають інвестиційний клімат сприятливим, тоді як у попередній хвилі таких було 17%. Більшість, а саме 62% вважають поточний інвестиційний клімат несприятливим, а ще 34% – нейтральним.

«Оцінка динаміки бізнес-клімату теж вказує на негативну тенденцію. Так, 55% директорів помітили погіршення інвестиційного клімату в порівнянні з попередніми 6 місяцями, ще 35% переконані, що умови ведення бізнесу не змінилися, і тільки 10% вважають, що вони дещо поліпшилися », – відзначають в асоціації.

Серед позитивних моментів, які відзначили бізнес-лідери за останні півроку, запуск ринку землі, валютна лібералізація, продовження співпраці з МВФ, зниження облікової ставки НБУ, стабільна національна валюта.

«До традиційних проблем, що негативно впливає на бізнес-клімат, як-то слабка судова система, відсутність зрушень в боротьбі з корупцією і значний вплив тіньової економіки додалися нові чинники. Зокрема, впровадження обмежувальних заходів через COVID-19, постійні ротації в складі уряду, як наслідок – політична і економічна нестабільність, підвищення податкового тиску і зміна податкового законодавства, призупинення реформ », – уточнив в асоціації.

Прогнози щодо наступних півроку теж не надто оптимістичні. Тільки 15% СЕО сподіваються на поліпшення інвестиційного клімату протягом наступних 6 місяців. У попередній хвилі опитування 41% СЕО висловлювали оптимістичні очікування. Майже половина, а саме 44% вважають, що ніяких змін не відбудеться, а ще 41% побоюються, що умови ведення бізнесу в Україні ще більше погіршаться.

Половина директорів коливаються, чи буде Україна вигідним ринком для заходу нових інвесторів протягом наступних півроку, і тільки 15% вважають, що новим інвесторам все ж буде вигідно відкривати бізнес в Україні.

«Ми спостерігаємо безпрецедентне погіршення настроїв інвесторів, порівнянне з посткризовими настроями 2015 року. До негативного впливу вимушених карантинних заходів, що тривали більше двох місяців, додалася кадрова турбулентність в уряді і уповільнення темпів реформ. Без подальших структурних змін в напрямку боротьби з корупцією, реформування судів і правоохоронних органів, збільшення економічної свободи, стабільного законодавства настрою навіть найбільших оптимістів, якими є підприємці в Україні, будуть ще більше погіршуватися », – вважає виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації Анна Дерев’янко.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *