Дослідження: Більшість малого бізнесу доведеться закритися в разі другої хвилі COVID-19

Більше 40% малих підприємців не готові до посилення карантину.

Про це свідчать результати експрес-опитування, проведеного Європейською Бізнес Асоціацією (ЄБА) серед представників малого та мікробізнесу – учасників проекту Unlimit Ukraine.

Так, 42% опитаних відповіли, що їхній бізнес не готовий до відновлення жорсткого карантину. Ще 29% підприємців стверджують, що готові до погіршення ситуації, і 29% сумніваються в своїй реакції на розвиток такого сценарію.

«У разі другої хвилі коронавируса і, відповідно, посилення державою карантину, більшості малих підприємців доведеться закривати бізнес або скорочувати його масштаби, а також звертатися до держави за допомогою. У цьому контексті надзвичайно актуальним є спрощений доступ бізнесу до доступного кредитного ресурсу », – вважають в асоціації.

Як зазначається, державна кредитна програма «Доступні кредити 5-7-9%” не вирішує проблеми бізнесу.

«Майже кожному четвертому опитаному нами підприємцю відмовили в участі в програмі, таких виявилося 27%. У свою чергу, вдалося отримати кредит тільки 11% опитаних, а 10% все ще чекають на рішення по їх заявці. Ще 25% тільки планують подаватися на участь в програмі, 16% – не планують через невідповідність критеріям, а 11% – через відсутність зацікавленості », – уточнили в асоціації.

При цьому 89% підприємців зверталися до державного банку, і тільки 11% – до комерційні. Серед виданих кредитів переважають невеликі суми. Зокрема, 50% ФОП вдалося отримати в 500 тис. Грн кредиту, 20% – від 500 тис. До 1 млн грн, 17% – від 1 млн до 3 млн і ще 13% отримали кредит на суму, що перевищує 3 млн грн.

ТОП-3 цілі, на які підприємці планують витратити кредитні кошти, отримані за програмою «Доступні кредити 5-7-9%»: придбання і / або модернізація основних засобів виробництва; фінансування оборотного капіталу в рамках інвестиційного проекту; поповнення оборотних коштів для покриття постійних витрат (оренда, заробітна плата працівникам, страхові платежі і т.д.).

Протягом періоду участі в програмі в більшості компаній не змінився штат співробітників – про це повідомили 59%, і тільки 18% бізнесів створили два або більше робочих місця.

Підприємці, яким не вдалося взяти участь в програмі, повідомляють про такі найбільш поширених причинах. По-перше, складна бюрократична процедура отримання, по-друге, недостатня кредитоспроможність для отримання допомоги, і по-третє, невідповідність певним критеріям для отримання допомоги.

«Малий бізнес більш за інших страждає від наслідків пандемії, а отже, вимагає посиленої допомоги від держави. Ми сподіваємося, що відгуки підприємців допоможуть поліпшити умови і можливості програми, а значить дати доступ до кредитного ресурсу ще більшій кількості малих бізнесів. Крім того, важливо, щоб державна підтримка не обмежувалася спрощенням доступу до фінансування, а передбачала комплексні заходи для зростання і збільшення малого бізнесу », – вважає менеджер проекту Unlimit Ukraine Олена Еро.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *