Дим вітчизни: транснаціональні компанії намагаються врятувати український тютюновий ринок

При цьому експорт зберігся на рівні 2017 року, а імпорт і нелегальна торгівля незрівнянно малі.

Тільки за 2019 рік виробництво сигарет в Україні, за оцінками учасників ринку, скоротилася на 15%, а згідно з офіційною статистикою – на 18%. І на нинішній рік прогнози поки невтішні. Найоптимістичніші з них пророкують подальше зниження планки ще на 6%. Якщо 2020 рік буде сприятливим для роботи тютюнової галузі, є шанс утримати обсяги ринку на рівні 48 млрд сигарет, вважає директор “Імперіал Тобакко” в Україні Ростислав Чернак. Хоча на європейських ринках рівень куріння знижується щорічно лише на 3-6%, нарікають українські виробники.

Причин у серйозного негативного тренда в Україні і раніше було більш ніж достатньо: підвищення акцизу і цін на сигарети, активізація нелегальної торгівлі, еміграція споживачів з країни і популяризація здорового способу життя. Тепер грянув ще й економіко-пандемічний криза. Але на те він і ринок, щоб адекватно реагувати на виклики. Виробники і дистриб’ютори гідно завершили 2019 рік і з тривожним оптимізмом входять в 2020-й. А для досягнення своїх стратегічних цілей слідують комплексним бізнес-планам, адаптуючи тактику і прийоми до нинішньої ситуації на ринку.

У лютому 2020 року тютюнникам вдалося домогтися важливою колективної перемоги: президент України ветував норму закону про держрегулювання виробництва і обороту підакцизних товарів, що вводила фіксовану, антиринкову торгову націнку на тютюнові вироби. Тепер залишилося тільки переконати народних депутатів, щоб вони підтримали пропозицію президента і виключили цю антиконституційну норму із закону (законопроект №1049).

Коли скорочується споживання продукції на внутрішньому ринку, багато виробників активізували діяльність за кордоном. В результаті до кінця 2019 року частка українського експорту тютюнової продукції зросла на 2 процентних пункту, досягнувши позначки в 37,8% від сукупного виробництва в натуральному вираженні. За минулий рік на експорт пішло, за даними Держстату, 25,9 млрд українських сигарет. Це помітно менше, ніж в 2018-му, але експортну виручку компаніям вдалося стабілізувати: вона скоротилася за рік лише на 1,8%. Всього виробники заробили на зовнішніх ринках $ 334,8 млн. З Грузії і Японії прийшла в Україну майже половина всієї валютної виручки. А помітне зниження продажів в деяких країнах вдалося компенсувати за рахунок збільшення на $ 18,5 млн відвантажень в Саудівську Аравію (проти показника 2018 року). Крім того, експортери відкрили новий для себе ринок Іраку і заробили там за рік $ 5,2 млн. Динамічними виявилися також білоруське і вірменське напрямки: на кожному з них фінансова прибавка експортерів склала $ 4,7 млн.

У компанії “Імперіал Тобакко” в Україні відзначають, що саме Саудівська Аравія стала для них в 2019 році найбільшим закордонним ринком в порівнянні з 20 іншими, куди цей виробник постачає свою продукцію. І якщо на внутрішньому ринку обсяг реалізації у компанії скоротився за рік на 24,5%, то зовнішні поставки вдалося наростити. Без експорту стояло би питання, чи виживе взагалі тютюнова фабрика в Києві, заявляє директор “Імперіал Тобакко”.

На внутрішньому ринку виробники тютюнових виробів намагаються уважно відстежувати зміни в перевагах споживачів і оперативно на них реагувати. Зокрема, відзначають деяке скорочення сегмента дорогих і преміальних сигарет і активніше пропонують покупцям асортимент середньої за ціною продукції. Продовжують фіксувати компанії також зростання популярності сигарет невисокою фортеці з вмістом смол 2-8 мг і тонких сигарет меншого діаметру.

Виводять на ринок табачники і альтернативні сигаретні продукти. Зокрема, “Japan Tobacco International Україна” в кінці 2019 року виводить на український ринок новий електронний випарник Logic Compact. А “Брітіш Американ Тобакко Україна” на початку 2020 го представила інноваційні нікотинові подушечки VELO без тютюну. Компанія “Філіп Морріс Україна” активно відкриває офіційні магазини в регіонах з продажу девайсів IQOS, що працюють на нагріванні тютюну. Кілька місяців тому фірмові торгові точки з IQOS з’явилися, наприклад, в Кременчуці, Черкасах і Херсоні. Попит на нові продукти постачальники продовжують вивчати, але вже зараз експерти відзначають, що в деяких категоріях запуск нових продуктів виявився вельми успішним. Кількість вейперов в Україні, за оцінками табачників, перевищило 0,5 млн осіб.

Компанія “Тедіс”, найбільший дистриб’ютор тютюнової продукції в Україні, заявляє, що вона готова максимально швидко дістрібутіровать по країні продукти нового покоління міжнародних тютюнових компаній. Більш того, директор “Тедіс” Тарас Корніяченко зазначає, що його підприємство працює над розширенням і не тютюнового асортименту. Треба думати, до цього компанію підштовхує зниження виручки за минулий рік на дистрибуції тютюнової продукції, що склало станом на листопад 2019 го 9-10%.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *