Держпраці починає перевірки бізнесу без попередження

31 грудня 2019 року набрав чинності оновлений порядок контролю за дотриманням трудового законодавства. Новації викладені в урядовій постанові № 1132.

Як повідомляє інтернет ресурс “Протокол”, вже в січні Державна служба з питань праці (Держпраці) вийде з першими інспекціями за новими правилами.

За інформацією видання, зміна порядку не принесло кардинальних змін в процедуру проведення перевірок. У той же час, за словами юристів, тепер інспектори можуть не погоджувати зі своїм керівництвом вихід перевірку, як це було раніше. Вони просто повинні будуть внести її до відповідного реєстру.

“Зміни зробили такі перевірки незалежними від волі керівника органу контролю або його заступника, як це було раніше. Зараз начальство підключається тільки в разі прийняття рішення про доцільність повторної інспекції, якщо після останньої перевірки не пройшло ще півроку”, – повідомив керуючий партнер ЮК “Союз правових сил “Віталій Собкович.

При цьому видання відзначає, що позитивним нововведенням є публікація інформації про видані інспекторам посвідченнях, що дозволить перевірити перевіряючого, адже тепер в реєстрі будуть публікувати навіть фотографії власників посвідчень.

Зміна штрафів новим порядком не передбачено, оскільки їх зменшили законом № 1233 від 12 грудня 2019 року.

Згідно з цим документом санкції за порушення трудового законодавства встановили на наступному рівні:

– штрафи за не оформлення трудових відносин встановили на рівні 4 мінімальних зарплат (18 тисяч 892 грн) – за кожного неоформленого працівника після першого попередження, якщо порушення виявили повторно протягом року. За перше порушення – тільки попередження;

– штраф у розмірі 8 мінімальних зарплат (37 тисяч 784 грн) – за недопуск інспектора до проведення перевірки на підприємстві;

– штраф у розмірі 2 мінімальні зарплати (9 тисяч 446 грн) – якщо працівникам платять менше обумовленого законом мінімуму;

– штраф у розмірі 1 мінімальна зарплата (4 тисячі 723 грн) – за повторно виявлене порушення інших вимог трудового законодавства протягом року. За перше порушення – попередження.

Крім цього, новий порядок не передбачає попередження про планові перевірки. Однак, кажуть юристи, відповідно до частини 4 статті 5 Закону “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” від 5 квітня 2007 року № 877 про проведення перевірки повинні повідомити як мінімум за 10 днів до дати самої перевірки.

Проінформувати можуть рекомендованим листом або особистий кабінет, по е-мейл або вручити особисто під розписку керівнику. Слід врахувати те, що графік планових перевірок на 2020 рік можна знайти на інспекційному порталі або сторінках відповідних управлінь Держпраці по областям – зазначив Собкович.

Кількість приводів для перевірки і підстави для її проведення не змінилися.

Порядок передбачає можливість проходити до підприємців і без попередження в будь-який день і будь-який час. Таких випадків в новому порядку передбачено одинадцять, серед яких:

– звернення працівника, права якої були порушені;

– вирок суду;

– невиконання раніше винесеного приписи;

– рішення керівника органу контролю на підставі аналізу, що свідчить про наявність неоформлених трудових відносин;

– за інформацією Податкової служби, Пенсійного фонду, Державної служби статистики та інших державних органів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *