Бізнес погіршив оцінку стану справ в оподаткуванні

Опитування «Податковий індекс», який Європейська Бізнес Асоціація провела разом з EY в Україні, показав, що бізнес погіршив оцінку стану справ в сфері оподаткування.

Інтегральний показник індексу склав 2,90 балів з 5-ти можливих (2,95 в попередньому періоді) і продовжує залишатися в негативній площині, йдеться в повідомленні ЄБА.

«Результати податкового індексу демонструють невтішну стабільність настроїв податкових експертів другий рік поспіль. До того ж, протягом всієї історії дослідження з 2011 року індекс жодного разу не перетнув позначку в 3 бали », – відзначають в асоціації.

Серед складових податкового індексу гіршу оцінку отримало якість податкового законодавства – 2,74 бала, а кращу – ситуація щодо фіскального тиску – 3,13 балів з 5-ти можливих.

Втім, незважаючи на загальне поліпшення оцінки щодо фіскального тиску, в порівнянні з початком року збільшилася кількість респондентів, які повідомили про відчутні проявах тиску, – 32% (24% в минулому періоді). Ще 23% опитаних повідомили, що фіскальний тиск майже відсутнє, а 18% не помітили ніяких його проявів. У попередній хвилі опитування таких було 49% і 11% відповідно. Більшість, а саме 27% експертів оцінили рівень тиску як нейтральний.

Серед методів фіскального тиску, які все ще спостерігаються, бізнес назвав такі: необгрунтовані трактування податкового законодавства контролюючими органами та інформаційні запити; «Пропозиції» сплати податків авансом; несвоєчасне подання звітності через технічні збої роботи сервера ДПС є причиною штрафів; нарахування спірних штрафних санкцій, обтяжливі перевірки і т.п.

Спостерігається тривожна поляризація оцінок експертів з якості податкового обслуговування. Хоча більшість респондентів, в тому числі 52%, вказали на задовільний рівень послуг, однак кількість задоволених роботою податківців зменшилася до 24% (32% в попередньому періоді). Також зросла кількість незадоволених до 24% (17% на початку року).

Традиційно найнижчими виявилися оцінки якості податкового законодавства і процесу адміністрування податків і підготовки звітності. Так, кількість незадоволених якістю податкового законодавства залишилося незмінним з попереднього періоду і склало 30%. Кілька зросла частка задоволених – з 7% в попередньому періоді до поточних 10%. Ще 60% експертів вважають якість податкового законодавства України задовільним.

Більшість респондентів, а саме 60%, оцінили процес підготовки податкової звітності та адміністрування податків на задовільному рівні, тоді як 30% переконані, що він є обтяжливим. Всього 12% респондентів вважають цю процедуру легкої. Експерти вказують на такі фактори, що негативно впливають на підготовку податкової звітності та адміністрування, в порядку пріоритетності:

– кількість часу, витраченого на підготовку податкової звітності та сплати податків;

– незрозумілість правил і роз’яснень з оподаткування фізичних осіб та проведення платежів;

– поспішне введення нових правил і недостатність часу для пристосування до них;

– недосконалість електронної системи звітності;

– кількість платежів.

«Варто зазначити, що традиційний лідер цього антирейтингу – кількість платежів – на цей раз виявився на останньому місці. На перше місце вийшов критерій кількості часу, який витрачається на підготовку звітності. Така оцінка зрозуміла, оскільки на період, за який проводилося опитування, довелося прийняття значних змін в податкове законодавство, що збільшило навантаження на персонал, відповідальний за підготовку податкової звітності », – пояснюють в ЄБА.

В цілому тільки 7% експертів вважають, що чинний податковий режим сприяє розвитку їх бізнесу. Для поліпшення умов ведення бізнесу в контексті податкової сфери експерти виділили три пріоритетних напрямки для подальшого вдосконалення – оподаткування прибутку підприємств, податок на додану вартість та оподаткування персональних доходів, уклали в організації.

Для довідки: дослідження «Податковий індекс» Європейської Бізнес Асоціації проводиться з 2011 року. Індекс складається з чотирьох рівнозначних компонентів: якість податкового законодавства; обтяжливість / легкість адміністрування податків; фіскальний тиск; якість податкового обслуговування. У поточній хвилі опитування взяв участь 91 фахівець в сфері податків і фінансів членських компаній асоціації.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *