Банки зацікавлені в кредитуванні під покупку с / г землі, але запускати продукти будуть з обережністю

Відкриття ринку сільгоспземлі для запуску кредитування під покупку цікаво банкам, проте вони з обережністю будуть запускати продукти, зауважив керівник дирекції МСБ ПриватБанку Євген Заиграев.

“Ринок землі буде обмеженим. Чи цікавий він нам? Так, звичайно цікавий. Основний сегмент клієнтів-позичальників, цікавих для банків, не ті, хто буде купувати 3-4 га. Власники від 100 до 500 га найцікавіша для банків група, якщо не брати агрохолдинги і крупні компанії, які будуть купувати землі, і які ми будемо з задоволенням фінансувати “, – повідомив він під час” круглого столу “Київської школи економіки та Світового банку.

У той же час, за його словами, на земельному ринку зараз є кілька проблем, серед яких фраґментованість банку землі (стоїть питання готовності банків фінансувати малі ділянки, які знаходяться в середині поля і до яких важко дістатися), механізми реалізації та оцінка землі.

“Ми не до кінця розуміємо, якою буде оцінка землі. Озвучуються різні ціни від $ 1 тис. До 1,5 тис. За гектар. Все буде залежати місця розміщення, хімічного складу грунту, різних факторів”, – зазначив Заиграев.

Він вказав, що на старті ринку землі будуть встановлені більш високі коефіцієнти покриття застави.

“Дуже умовно, від реальної вартості землі ми будемо фінансувати половину, а половину покривати фермер”, – пояснив банкір.

Керівник дирекції МСБ ПриватБанку додав, що якщо держава приєднається до програм кредитних гарантій або іншими механізмами, які допоможуть банкам більш активно виходити на ринок, “то апетити на ризик і суми, які банк готовий був би фінансувати проти реальної ринкової оцінки землі були б більше” .

“В цілому сегмент для нас цікавий, але ми будемо з обережністю запускати продукти”, – зауважив Заиграев.

За його словами, на сьогодні банк має близько 44 тис. Активних аграріїв з рахунками в банку, більшість з них користуються невеликими беззаставними кредитами на оборотні потреби, які видаються найчастіше на один рік, середні суми – 200-250 тис. Грн. Інша частина цієї групи – має великі обороти, земельні банки і користується кредитами на покупку спеціальної техніки.

Заступник голови правління Креді Агріколь Банк Лариса Бондарєва повідомила, що від ринку зараз виходить два запити: на придбання ділянок землі фізособами і, згодом, її здача в оренду більшим господарствам (таких запитів більшість); на покупку землі невеликими господарствами до 500 га для ведення господарства самостійно (запитів менше).

Говорячи про терміни кредитування, вона вказала, що більшість банків говорить про 10 роках.

“Ми розуміємо, що в залежності від вартості землі, ставки фінансування, потенційної підтримки держави, можливо, це і замало. Було б краще дивитися на 10-15 років, але існують свої складності, в Україні немає довгої ліквідності, і вартість довгого гривневого або валютного ресурсу – непрогнозована, волатильність висока “, – сказала Бондарева.

За її словами, в бізнес-модель банк закладав рівень власної участі (покриття) на позначці 20%.

“На першому етапі для багатьох банків 20% це не та стартова точка, напевно, буде між 20-50%. За валюті финасирования – безперечно наша рекомендація гривня, це менш ризиковано”, – зазначила заступник голови правління Креді Агріколь Банк.

У банку в корпоративному портфелі понад 50% припадає на агрокредити, включаючи малий бізнес (з Зембанк до 500 га – 10%). Креді Агріколь Банк має трохи більше 3 тис. Агрокліентов. Банк починає працювати з фермерськими господарствами з земельним банком від 200 га.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *