Пошукова оптимізація – це інструмент залучення клієнтів з пошукових систем, в основному, з Яндекса і Google. Алгоритм роботи досить простий:
У SEO є кілька недоліків. Головний – деколи доводиться досить довго чекати, коли сторінки потраплять в ТОП-10. Виходить, що відвідувачів на сайті ще немає, а послуга оплачується. Гарантувати ж потрапляння сайту на першу сторінку видачі підрядники не можуть, так як алгоритми ранжирування пошукових систем – це закрита інформація. Таким чином SEO-фахівці виступають в ролі консультантів, які аналізують ТОП-10, знаходять важливі для пошукача чинники ранжирування і впроваджують їх на сайт замовника.
А чинники ранжирування постійно змінюються. Тому щоб утриматися на першій сторінці доводиться постійно аналізувати видачу і допрацьовувати зміст сайту і його функціонал.
Пошуковики пропонують ще один інструмент для потрапляння в ТОП-10 – контекстна реклама. Алгоритм роботи практично такий же:
Практично те ж саме, тільки замість оптимізації сторінок і очікування їх потрапляння в ТОП-10, налаштовується реклама і відразу ж запускається. Простий і гнучкий інструмент. Є тільки один недолік – велика конкуренція і аукціонний тип призначення ставок. У конкурентних нішах вартість кліка часто стає нерентабельною.
Клієнти студії DIUS – це в основному малий і середній бізнес. Спілкуючись із замовниками, ми розуміємо, як відбувається пошук підрядника на послугу з SEO. Виходить приблизно така схема:
Професіоналів, які дійсно розуміють, що робити, а не виконують рекомендації зі знайдених в інтернеті статей, на ринку небагато. Якщо працювати за схемою, наведеною вище, то спілкування виявиться поверхневим і знайти стоїть фахівця буде складно, так як красиво продавати послугу просування багато вміють дуже добре, чого не скажеш про те, як вони ж її надають. При такій схемі знайти відповідального і досвідченого підрядника проблематично.
Щоб знайти грамотного виконавця на послуги SEO-просування рекомендуємо:
Одна з помилок при пошуку підрядника – клієнт переходить на мову маркетологів і каже про видимість, релевантність і LSI-копірайтинг. Це відбувається найчастіше через те, що замовник не має чіткої мети. Не розуміє, що він хоче отримати в результаті співпраці.
Доцільно перевести спілкування на мову зрозумілих для вас як замовника бізнес-показників. Для цього визначитеся на старті який результат ви хочете отримати від SEO-просування. Наприклад, можна збільшити кількість глядачів:
Або орієнтуватися на конкретні показники за зверненнями або операціях:
Таким чином, при спілкуванні з маркетологами буде більше конкретики. Ви станете обговорювати ймовірність досягнення певних результатів і що потрібно для цього зробити. Спілкування з декількома SEO-компаніями дозволить розібратися в реалізації планів, в які терміни реально вийде це зробити.
Перш ніж шукати підрядника, зберіть інформацію про конкурентів. Більшість SEO-компаній надають безкоштовну послугу аудиту і у них можна замовити аналіз конкурентів. Замовте аналіз 3-4 конкурентних вам компаній. Вам нададуть інформацію:
Навіщо це потрібно? По-перше, щоб розуміти на які результати розраховувати в довгостроковій перспективі. По-друге, зрозуміти, наскільки ваш сайт готовий до просування, чого йому ще не вистачає, який обсяг роботи належить виконати щоб його підготувати. Наприклад, якщо в ТОП-10 в основному многостранічнікі, а у вас одностранічнік, то, перш ніж його просувати, потрібно ряд доробок: додавання розділів, створення багаторівневого меню і т.д.
Бюджет – важливий показник і фільтр для підрядників. Ринок SEO-послуг великий, на ньому є різні виконавці від спеціалізованих студій до фрілансерів. І ваше завдання знайти підрядника, який погодиться забезпечити планований результат за запропонований бюджет.
Бюджетом ви також фільтруєте підрядників і не витрачаєте час на спілкування з тими, хто працює з іншими цифрами. І пам’ятайте про те, що компанії, що працюють з бюджетами вище того, що будете готові запропонувати їм ви, будуть збивати вас з пантелику, запевняючи, що з такими грошима нічого не вийде.
При визначенні бюджету на просування можна відштовхуватися від вартості кліка по запитах в контекстній рекламі. У «Яндекс.Директі» є зручний сервіс «Прогноз бюджету», в якому за вказаними фразам система покаже вартість переходу на ваш сайт з реклами. Зіставте цифри з сервісу з бюджетом – вартість переходу по SEO у вас повинна бути як мінімум в 2 рази нижче. А інакше який сенс зв’язуватися з SEO? Простіше налаштувати контекстну рекламу. У перспективі SEO по вартості трафіку має бути нижче, ніж контекстна реклама.
На цьому етапі ви збираєте комерційні пропозиції (КП) від потенційних виконавців. Приготуйте технічне завдання (ТЗ) на просування: повідомте бажаний результат, терміни, нішу, вкажіть посилання на сайт, планований бюджет. Зареєструйте окремий e-mail для листування. Приготуйтеся до постійних дзвінків від підрядників з уточненням інформації. Обов’язково додавайте її в початкове ТЗ. Так як, швидше за все, з першого разу ви нікого не знайдете, доведеться влаштовувати повторний тендер. А чим більше вихідної інформації в завданні, тим простіше знайти адекватних виконавців, і вони менше відволікають вас.
Для пошуку підрядника скористайтеся видачею Яндекса і Google. Можна просто набрати запит «просування сайту», але доцільніше уточнити свою спеціалізацію:
Якщо ви додасте в запити слово «замовити», пошуковики на перших сторінках видачі покажуть ті студії, які надають послуги по потрібному напрямку. Без цього слова, будуть потрапляти посилання на статті – і не завжди експертні, – з розповідями про те, як просунути сайт самостійно або кейси. Заходьте на сайти фахівців і студій, і відправляйте ТЗ на вказаний e-mail.
Організуйте тендер на сайті workspace.ru. Тут за добу можна отримати кілька десятків комерційних пропозицій.
Чи не розглядайте отримані КП відразу, почекайте менше 3-х днів. Щоб оцінити ТЗ і підготувати індивідуальну пропозицію потрібно як мінімум 2 дні. А у деяких студій складання КП займає ще більше часу. Найперші КП – це шаблонні листи, в які підрядники просто вписують ваш сайт, ім’я та обговорюватимуть ваш проект по телефону загальними фразами: що у них є секретна технологія, або що вони вже знайшли помилки на сайті, варто тільки виправити їх, і сторінки будуть в ТОП-10. У типовому КП зазвичай пишуть весь перелік робіт, опис схеми співпраці, хто буде працювати над сайтом. На такі КП не варто звертати уваги. Також не слухайте менеджерів по телефону, приймайте все тільки в письмовому вигляді: ідеї, питання, уточнення, пропозиції, плани робіт.
При відборі КП варто звертати увагу і на ті, в яких явно видно, що маркетологи студії прочитали ваше ТЗ, оцінили сайт, склали на зрозумілій мові план робіт, дали конкретні цифри, запропонували раціональні ідеї. Подібні пропозиції відкладайте в окрему папку – з такими підрядниками вже можна вести діалог.
В результаті вибирайте виконавця, який готовий привести ваш сайт до запланованого результату за ваш бюджет. Він каже зрозумілою для вас мовою і вже підготував попередній план робіт.
Перш ніж віддавати доступи до сайту підряднику – зафіксуйте поточні позиції по запитах, показники в Метриці: обсяг трафіку, джерела, конверсія. Зробіть скріншоти основних сторінок сайту – послуги, товари, категорії і т.д. Якщо їх багато, зробіть бекап сайту і збережіть на комп’ютері. Все це стане в нагоді в майбутньому при перевірці робіт, виконаних підрядником.
Підрядник отримує доступи і приступає до роботи. Щоб сайт виявився у ТОП-10, потрібно врахувати два основних моменти:
На старті співпраці підрядник надає вам план робіт, щоб по вибраних запитах сайт зайшов на першу сторінку видачі пошукових систем. Умовно всі роботи можна поділити на три формату:
Підготовка сайту і розробка стратегії просування. Сюди входять:
Доопрацювання посадочних сторінок під запити, тобто їх оптимізація, щоб пошуковики розуміли, які розділи сайту по яких запитах показувати.
Робота з трастом сайту – покращення факторів, які підвищують ступінь довіри пошукових систем. Сюди входять як внутрішні:
Так і зовнішні чинники:
Для контролю підрядника досить відслідковувати такі моменти:
Попросіть підрядника пояснити вам на старті, через скільки місяців можна буде побачити зростання переходів з пошукових систем. Щомісяця підрядник надає звіт про виконану роботу, звертайте увагу на те, що було зроблено безпосередньо на сайті. Всі пункти зі словами: аналіз, перевірка, аудит – це фікція. Якщо в звіті тільки позиції і скріни графіків з Я.Метрікі, вимагайте список конкретних робіт.
Якщо ви бачите, що через 3-4 місяці:
це хороший знак, роботи ведуться. Запитайте підрядника, може якась допомога з вашого боку прискорить досягнення результату і ефективність робіт. Так як через 3 місяці оптимізатор набагато краще знатиме ваш сайт, і нішу, в якій ви працюєте, напевно у нього будуть ідеї для обговорення та впровадження.
Якщо змін через 3-4 місяці не спостерігається, то починайте готувати ТЗ на аудит робіт підрядника.
Не потрібно замовляти SEO-аудит сайту. Це улюблений гачок усіх SEO-студій – навіть якщо ви їм скинете сайт з ТОП-1 по актуальному для вас запитом, вони все одно знайдуть купу помилок і запропонують просування. Вимоги пошукових систем – це ідеал, але досягти його дуже складно, тому якісь помилки на сайті будуть.
Вам потрібно цікавити аудит робіт підрядника, який займається сайтом. Для цього підберіть трьох різних виконавців – фрілансера, студію і SEO-блогера (у них частіше платні аудити). Поясніть, що потрібно не аналізувати сайт, а зробити лише висновок щодо проведених на ньому робіт.
Для ТЗ вам знадобляться:
Попросіть бути об’єктивними і оцінити як обсяг проведених робіт, так і ймовірність досягнення поставлених цілей. Готові аудити обговоріть з підрядником, дайте зворотний зв’язок.
При виявленні, що підрядник приділяє проекту недостатня кількість часу, не варто відразу переривати співробітництво. SEO як будівництво – почали роботи і виявили масу неврахованих моментів, які на старті не було видно. Природно, доопрацювання збільшують терміни, доводиться змінювати акценти. Попросіть ставити вас до відома, про всі виникаючі проблеми, але при цьому, описувати їх конкретно: що розкрилося і як було виправлено. Це завжди можна перевірити. Якщо ви отримуєте загальні слова – коригування стратегії, додаткові аналізи і перевірки, значить є якийсь підступ.
Таким чином, SEO – це важливий для розвитку компанії інструмент. При грамотно вибудуваної стратегії просування і відповідальний підхід з боку підрядника сайт буде мати постійне зростання цільового трафіку з пошуку, який буде конвертуватися в обігу, замовлення і продажу.