Як створити мобільний додаток для бізнесу: повний гід

Сьогодні власникам бізнесу пропонується безліч можливостей для створення мобільного застосування. При достатньому бюджеті його можна довірити професіоналам, при мінімальному – розробити самостійно або за допомогою конструкторів.

Незалежно від обраного шляху власне розробка – це лише один з етапів створення програми. Я розділив цей процес на 6 основних кроків, в яких розповім, що робити на старті, як оцінити витрати, які способи розробки оптимальні для вашого бізнесу і які нюанси потрібно враховувати, щоб створити ефективне додаток.

***

Дізнатися більше про секрети успішного маркетингу можна на нашому каналі в Telegram – Secretmarketingua

***

Крок 1. Визначте бізнес-завдання

Перше, що необхідно розуміти перед створенням мобільного додатка – те, що це не іграшка чи данина моді, а робочий інструмент, спрямований на вирішення конкретних цілей бізнесу. Причому інструмент досить дорогий. Тому створювати програма має сенс в тому випадку, коли воно буде сприяти вирішенню вашої бізнес-завдання.

Наведу кілька прикладів, коли розробка програми виправдана: ви хочете збільшити охоплення цільової аудиторії за рахунок активних користувачів мобільних пристроїв, спростити процеси покупки або оформлення заявки, просувати знижки і акції і т.д.

В кінцевому підсумку все це має привести до зростання прибутку, охоплення або інших важливих для вас бізнес-показників. Якщо мобільний додаток не орієнтоване на це, високі витрати на розробку можуть не окупити себе.

Крок 2. Проаналізуйте цільову аудиторію і конкурентів

На цьому етапі важливо зрозуміти, чи користується ваша цільова аудиторія мобільними пристроями і які у неї потреби.

Додаток є досить дієвим інструментом для компаній, орієнтованих на молодь і активних користувачів гаджетів. Якщо ваш бізнес локальний або спрямований на літню аудиторію – швидше за все, ефективніше і дешевше буде залучати покупців за допомогою інших каналів.

Успішне мобільний додаток не тільки вирішує завдання бізнесу, але і задовольняє потреби ваших клієнтів або співробітників:

  • На вашому сайті висока частка мобільного трафіку – можливо, пора переходити в мобайл.
  • Покупці в магазині часто забувають карту лояльності – було б зручно мати її в електронному вигляді прямо в мобільному.
  • Клієнти не завжди знають про поточні акції – проінформуйте їх про це в додатку.
  • Бояться, що товар закінчується, поки вони їдуть в магазин – надайте можливість зарезервувати його в 2 кліка прямо з мобільного.
  • Ваші співробітники витрачають багато часу на певні процеси – оптимізуйте їх. Створіть базу знань, CRM, внутрішньокорпоративні месенджери, портативні каси, передають замовлення покупців на склад та ін.

Ці та багато інших потреби можна закривати за допомогою мобільних додатків. Дуже корисно також заглянути до конкурентам і подивитися, які можливості вони надають в додатку і які фішки використовують.

Крок 3. Оцініть вашу інфраструктуру даних

Будь-яке бізнес-додаток побудовано на роботі з даними клієнтів і самого бізнесу (бухгалтерії, складу та ін). Тому важливо розуміти, чи є у вас необхідна інфраструктура або будуть потрібні додаткові витрати на її побудову.

Якщо компанія активно працює в онлайні, швидше за все, дані збираються і зберігаються в електронному вигляді. В цьому випадку існуюча архітектура даних підходить для наповнення мобільного додатка. Буде потрібно лише її доопрацювати і побудувати канал взаємодії з додатком.

Якщо ви не збираєте дані або ведете облік в паперовому вигляді, мобільний додаток обійдеться значно дорожче. На побудову тільки архітектури даних доведеться виділити від 40% бюджету. Найдешевший варіант – простий інтернет-магазин.

Якщо мова йде про нейронних мережах і аналізі даних, то серверні роботи займуть істотну частину бюджету.

Крок 4. Виберіть спосіб та інструмент розробки

Як розробляти додаток: самостійно або на замовлення – залежить від вашого бюджету і бажаного результату. Давайте розберемо обидва варіанти.

МОБІЛЬНИЙ ДОДАТОК СВОЇМИ РУКАМИ

Розробити додаток самостійно можна, коли бюджет невеликої або зовсім відсутній. Зазвичай до цього варіанту вдаються представники малого і середнього бізнесу, яким досить стандартних рішень за готовими шаблонами.

Існує три варіанти самостійної розробки програми:

1. НАПИСАНИЕ КОДА САМОТУЖКИ

Якщо ви володієте навичками програмування або готові отримати їх, то цілком можете написати додаток самостійно. Технології можна використовувати різні: від Натіва (Swift або ObjectiveC для iOS, Java або Kotlin для Android) до всіляких фреймоворков – наприклад, Xamarin (C #), ReactNative (Javascript) або Flutter (Dart).

У цьому випадку витрати на розробку будуть мінімальні, але сам процес, швидше за все, займе багато часу. Підсумкове якість продукту буде залежати тільки від вас самих.

2. ОНЛАЙН-СЕРВІСИ ДЛЯ СТВОРЕННЯ ДОДАТКІВ НА ОСНОВІ ГОТОВОГО КОНТЕНТУ

Це найбільш простий спосіб створення додатків – щоб ним скористатися, вам знадобиться тільки сайт, адаптований під мобільні пристрої. Такі сервіси конвертують браузерную версію в додаток без істотних змін. Весь процес може зайняти кілька хвилин. Спосіб підходить для невеликих сайтів з якісним адаптивним дизайном або мобільною версією. Швидко, дешево і сердито.

Якщо вас цікавить такий варіант, рекомендую також в якості альтернативи розглянути можливість доопрацювання свого сайту і створення PWA – progressive web app. Ця технологія дозволяє отримати своєрідний гібрид сайту і додатки: на робочому столі він буде відображатися як звичайний сайт, а в мобільній версії – імітувати додаток. Можливо, вам виявиться досить цього функціоналу і не доведеться робити окремий додаток.

3. КОНСТРУКТОРИ МОБІЛЬНИХ ДОДАТКІВ

З їх допомогою вже можна створити повноцінне додаток з нуля. Ніякими навичками програмування володіти не потрібно – вся робота ведеться в візуальному редакторі. Функціонал конструкторів включає як готові шаблони, так і окремі елементи: форми, кнопки, іконки і т.д.

За підсумками ви отримаєте просте мобільний додаток з шаблонним дизайном. Його функціонал буде обмежений тільки можливостями використаного вами конструктора.

ВИТРАТИ НА САМОСТІЙНУ РОЗРОБКУ

У багатьох сервісах доступні безкоштовний базовий функціонал і Pro-версії. Вартість платних тарифів сильно різниться в залежності від опцій, періоду оплати тощо. В середньому для створення стандартного додатка знадобиться близько 50-150 $ в місяць.

Не забудьте, що на розробці справа не закінчується і навіть готові рішення вимагають підтримки і оновлень. Багато конструктори пропонують публікацію додатка в магазинах і подальший супровід за додаткову плату.

ПРОФЕСІЙНА РОЗРОБКА МОБІЛЬНОГО ДОДАТКИ

З ростом бізнесу шаблонні мобільні додатки, звичайно ж, його завдань не вирішать. Велика компанія повинна надавати клієнтам якісний сервіс, зручний інтерфейс і функціонал, який відповідає потребам користувачів. Крім того, у неї повинна бути можливість виділитися поміж конкурентів. На цьому етапі компанії борються за кращий клієнтський досвід, тому без розробників вже не обійтися.

Існує кілька підходів до розробки в залежності від завдань програми, бажаних термінів реалізації і використовуваних технологій. Як правило, команда розробників вибирає той спосіб і інструмент, з якими вона звикла працювати. Для власника бізнесу вони не грають великого значення, але слід знати основні нюанси.

1. РОЗРОБКА ОКРЕМОГО ДОДАТКИ ПІД КОЖНУ ПЛАТФОРМУ

Даний підхід передбачає написання коду окремо під Android і під iOS. Доцільний він в тих випадках, коли потрібно унікальний дизайн для кожної платформи з дотриманням всіх гайдлайни, максимальна продуктивність програми і повний доступ до функціональності (дактилоскопічний сканер, алгоритми доповненої і віртуальної реальності, тонкі настройки бездротового з’єднання, трансляція геолокації і т.д.).

Мінуси очевидні: це найбільш витратний спосіб з точки зору часу і ресурсів. Кожна операційна система передбачає свою мову програмування (Swift або Objective-C для iOS, Java або Kotlin для Android) і спосіб опису UI-дизайну. Це зобов’язує розробників реалізовувати весь функціонал для кожної з платформ окремо, практично без можливості перевикористання напрацювань однієї платформи на іншу. Якщо проект складний або команда не має досвіду роботи з двома операційними системами, є ймовірність, що буде потрібно задіяти по окремій команді на кожну платформу.

2. Кроссплатформенна розробка

В цьому випадку мобільні додатки на Android і iOS розробляються з використанням загальної бізнес-логіки і з єдиним описом дизайну, що знижує витрати. Найбільш популярні інструменти кроссплатформенной розробки: React Native, Xamarin (Xamarin.Forms) і Flutter. На виході виходить додаток, яке виглядає і працює однаково на обох платформах.

Серед недоліків такого підходу: складність дотримання гайдлайни кожної платформи, обмеження використовуваних фреймворків (наприклад, не маєте доступу до будь-яких функцій пристрою) і менше швидкодія, порівняно з Натів. Якщо є необхідність в більш складних рішеннях, не факт, що розробник зможе їх реалізувати.

3. Комбінація нативного підходу і кроссплатформенного

Для більш складних додатків ми використовуємо цей підхід. Його особливість полягає в тому, що ми маємо спільну бізнес-логіку, але дизайн створюється окремо під вимоги Android і iOS. В цьому випадку розробник фактично працює з нативним кодом кожної платформи, але за допомогою єдиної мови програмування C #. Це дає можливість перевикористати код на обох платформах.

В DD Planet ми використовуємо фреймворк Xamarin, який дозволяє згладити всі відмінності платформ і написати код на одній мові. Це оптимальний варіант для великих програм – він дозволяє відповідати гайдлайни кожної платформи і вирішувати бізнес-завдання будь-якої складності.

Витрати розробки на замовлення

Вартість професійної розробки мобільних додатків під ключ починається від 500 тис. Руб. Вона залежить від рівня інфраструктури даних і складності самого додатка.

Крок 5. Протестуйте

Тестування – важливий етап, який повинен супроводжувати весь процес розробки. Простіше і дешевше усунути баги в самому початку, ніж постійно допрацьовувати після релізу.

Що необхідно тестувати:

  • функціонал

Оцінюємо, чи відповідає додаток ТЗ і потребам бізнесу, і перевіряємо працездатність всіх функцій.

  • конфігурації

Тестуємо на різних пристроях, конфігураціях і версіях операційних систем.

  • високі навантаження

Перевіряємо, як веде себе додаток при збільшенні числа активних користувачів, пікових навантаженнях, нестабільному підключенні до мережі, додаванні ресурсоемкого функціоналу і т.д ..

  • юзабіліті

Аналізуємо зручність взаємодії користувачів з додатком при різних сценаріях поведінки.

  • безпека

Виявляємо уразливості до мережевих атак, вірусів і зломів, забезпечуємо безпеку призначених для користувача даних.

Крок 6. Регулярно підтримуйте додаток

Як часто потрібно технічна підтримка? Якщо розробка і тестування пройшли з помилками, то додаток потрібно буде постійно допрацьовувати. Звичайно, це не найкраща ситуація. Проте, навіть якісний продукт потрібно регулярно підтримувати.

В середньому усунення недоліків потрібно приблизно раз на місяць. Врахувати всі при тестуванні не можна: клієнти використовують безліч пристроїв з різними характеристиками, тому на окремих гаджетах в будь-якому випадку будуть спливати дрібні баги.

Крім дрібних доопрацювань, зрідка з’являється необхідність в масштабних оновленнях. Зазвичай це відбувається з виходом нових девайсів, на яких додаток працює не так, як очікувалося.

З найбільш яскравих прикладів – нові вимоги Apple до додатків після виходу iPhone X. На оновлення власникам дали два місяці. Якщо через цей час додатки відображалися на пристрої некоректно, їх видаляли з магазину.

Як правило, гарантійна підтримка на перших порах входить у вартість розробки.

КОРОТКЕ РЕЗЮМЕ ЩОДО СТВОРЕННЯ ЕФЕКТИВНОГО ЗАСТОСУВАННЯ

Створення мобільного додатка – досить складний і вдумливий процес. Навіть якщо ви втечете до одного з онлайн-сервісів, які гарантують розробку програми за пару хвилин, не полінуйтеся провести попередній аналіз ваших потреб, цільової аудиторії і конкурентів, а також заплануйте ресурси на подальшу технічну підтримку.

Продуманий підхід і дотримання всіх етапах дозволять вам створити мобільний додаток без необхідності серйозних доопрацювань в майбутньому, заощадити на непередбачені витрати і збільшити прибутковість вашого бізнесу.

***

Дізнатися більше про секрети успішного маркетингу можна на нашому каналі в Telegram – Secretmarketingua

***

Источник: rusability.ru

Залишити відповідь