Відповідально під замком, або Як змінювалися пріоритети споживання для поколінь X і Y під час карантину

Різнобічно вивчивши теорію покоління, я неодноразово переконалася, що всі люди діють, спираючись на багаж власних цінностей. Тому завжди важливо ставити питання не «Що купують?», А «Чому купують?». Розуміння того, чому вони так роблять – це унікальні дані для подальшої трансформації бізнесу в сучасних реаліях.

***

Дізнатися більше про секрети успішного маркетингу можна на нашому каналі в Telegram – Secretmarketingua

***

У цьому матеріалі я пропоную порівняти реакції і дії представників двох поколінь в процесі декількох етапів карантину.

Етап 1. ПОЧАТОК

Мілленіали (Y)

Ключова цінність, яка рухала мілленіаламі з самого початку карантину – це усвідомленість.

Саме мілленіали першими залишилися вдома і стали активно закликати до усвідомленості і прояву відповідальності.

Саме вони перші без сперечань закрили двері своїх бізнесів та власним прикладом закликали інших зупинити будь-яку діяльність, щоб не погіршити ситуацію. З розумінням поставилися вони лише до роботи компаній, які виробляють і продають речі першої необхідності.

Представники покоління Y критикували тих, хто продовжував працювати без карантинних заходів і активно підтримували тих, хто швидко адаптувався і запропонував ринку нові формати безконтактного споживання і онлайн-послуг.

Цікаво, що на цьому етапі мілленіали продемонстрували неймовірний максималізм, а навіть, висловлюючи всіляку рекламну підтримку нових послуг, типу доставки ресторанної їжі, самі спочатку взагалі не користувалися цими ж послугами.

Для більшості ігрек зупинка означала повне припинення будь-якого споживання. На першому етапі карантину мілленіали дійсно залишилися під замком і закривали лише самі базові потреби.

Покоління Х

У кризових ситуаціях у покоління Х найчастіше спливає назовні їх ключова цінність – соціальна користь. Це покоління пережило вже не одну кризу і як ніхто розуміє, що в непередбачуваних ситуаціях глобально не допоможе ніхто, крім тебе самого.

Позиція іксів завжди така: простіше почати діяти самостійно, ніж очікувати містичну допомогу ззовні.

Не будемо забувати, що відповідальність за інших стала відмітною рисою цього покоління, адже на роботі вони «доглядають» мілленіалов, будинки – ігрек, а на дачах – своїх батьків бебі-бумерів. Цьому поколінню не звикати в прийнятті важливих рішень за інших. Що вони і зробили з самого початку карантину. Ікси не зупинили відразу і відразу всю свою діяльність, вони, навпаки, робили все, щоб довше протримати на рейках і адаптувати бізнес до нового формату. Ікси не зачинилися по домівках, а активізували потужну соціальну підтримку: різні фонди допомоги лікарям, лікарням, людям похилого віку та самотнім матерям.

Покоління Х з самого початку карантину реалізовувало свою відмінну цінність – соціальну користь, що до сих пір приносить реальні позитивні плоди величезній кількості людей.

Варто відзначити, що мілленіали також активно підтримують і всіляко «шерят» круті соціальні ініціативи, але дуже короткочасно без особливого акценту на те, які саме компанії їх ініціювали. Покоління Х на власному досвіді прекрасно знає, що складні часи демонструють, хто є хто, тому після закінчення карантину можуть розлучатися з партнерами і відмовлятися від лояльності до колишніх брендам. Сама модель і кількість споживання для позовів практично не змінилися з початком карантину.

Етап 2. ЖИТТЯ В КАРАНТИН

Як тільки почало спадати почуття тривоги і страху, люди стали занурюватися в життя на карантині, і назовні спливли абсолютно нові цінності.

Мілленіали на другому етапі

У цей період настав зоряний час однієї з відмінних цінностей ігрек – самовизначення.

Хто я? Що це все означає для мене? А для планети? Чому цей вірус з’явився? Можливо, для мене цей час переосмислити своє життя? Абсолютно природні і щоденні питання для ігрек на карантині. Самокопання – це те, у що мілленіали занурилися з головою у вільний від роботи і стресу час.

Якраз з цим і пов’язаний величезний попит на всілякі освітні курси не тільки на професійну тематику, а й з питань особистісного зростання, внутрішньої енергії, самовизначення і т.д. Багато ігреки задумалися або навіть встигли запустити власні нові проекти, адже багато хто втратив бізнес, роботу і просто залишилися ні з чим.

У цей період особливо активізувалося взаємодію мілленіалов з блогерами, адже блогери – це яскраві транслятори цінностей, з якими ігреки періодично «звіряються». Інфлюенсери також показали приклад самопізнання, ніж завоювали дуже багато ефірного часу мілленіалов, і саме в цей період ігреки дозріли на мінімальні покупки. Якраз рекомендації блогерів в цей час стали найкращим стимулом продажів. Але і самі мілленіали визнали, що завдяки блогерам відкрили для себе і придбали багато нових корисних продуктів або послуг.

Покоління Х на другому етапі

У цей період для іксів практично нічого не змінилося. Вони не стримали своє споживання, оскільки вже давно навчилися жити з фінансовою подушкою і бути готовими до кризи. Варто відзначити, що споживання іксів в принципі в будь-який час і так дуже зважене і розумне, тому у них і не виникло кардинальної необхідності в урізання витрат.

З нового вони спробували онлайн-шопінг, але навряд чи повернуться до таких закупівель після закінчення карантину. Для іксів існує дуже багато факторів, що впливають на рішення про покупку, що можливо лише при фізичному контакті з товарами.

Етап 3. ВИХІД ІЗ КАРАНТИНУ

Цей етап – актуальна реальність, а значить виклад здебільшого грунтується на прогнозуванні та вже існуючих дослідженнях питання.

Мілленіали

Мілленіали офіційно відкрили celebrating life.

Це абсолютно нормальне психологічне явище, яке відбувається з людьми після тривалого періоду в пригніченому стані. Як тільки мілленіали побачили світло в кінці тунелю, вони почали «святкувати життя». Це показник таких важливих цінностей для мілленіалов, як щастя і свобода. Тепер вони будуть смакувати життя, перекриваючи все те, чого позбулися: подорожей, проектів, свят, зустрічей.

Зараз ігреки намір повернутися в життя з яскравими фарбами, і захочуть подякувати себе за витримку всіх поневірянь. Впевнено можна очікувати значне зростання споживання (без спроб економії) в ресторанній сфері, в послугах, пов’язаних з розвагами, емоціями і творчістю. Звичайно ж, прогнозується зростання продажів одягу і декору. Ігреки куплять все, чим можна себе нагородити.

На даному етапі дуже цікаво проявилася яскрава цінність мілленіалов – свобода. Ігреки першими пішли на карантин, і першими ж вимагають виходу з нього. Але коли нам офіційно почали надавати той самий право на свободу у вигляді відкриття салонів краси, літніх терас ресторанів і парків, більшість мілленіалов цим правом не скористалися. Їм подобається боротися за власну свободу, але ризикувати своїм цінним життям вони все ще не бажають.

Покоління Х

Вихід з карантину для іксів супроводжується їх ключовий і відмінною цінністю – відповідальністю.

Вони абсолютно тверезо розуміють, що вірус не зник відразу, а загроза другої хвилі епідемії – це навіть не загроза, а цілком реальний прогноз. На цьому етапі покоління Х не бачить особливих приводів для святкування, воно, навпаки, освоює життя в новій зміненій реальності.

Зараз ікси зосереджені на тому, щоб змінити формат своєї роботи, звичні раніше алгоритми, побутової уклад, комунікацію дітей з соціумом. При цьому вони прагнуть отримати повноваження у держави, щоб самостійно нести відповідальність за організацію роботи в своїх компаніях. Тільки з таким підходом можливо утримати на плаву багато галузей.

Що стосується споживання, його формат для іксів глобально не зміниться. Якщо вони позбулися відпочинку закордоном, то, скоріш за все, не спустять всю виділену суму на походи в ресторани. Типовим для іксів буде реалізувати цей або менший бюджет на внутрішній безпечний туризм у вигляді ізольованого відпочинку в своїй країні.

Резюме. Всі говорять, про те, що світ ніколи не буде колишнім, він назавжди зміниться. Це факт. Як і те, що раніше прогнозовані тренди і явища залишилися колишніми, просто почали входити в нашу реальність набагато швидше прогнозів. Тому, щоб йти в ногу з часом потрібно щокварталу аналізувати тренди і їх зміни, а також постійно вивчати ключові цінності своїх покупців.

***

Дізнатися більше про секрети успішного маркетингу можна на нашому каналі в Telegram – Secretmarketingua

***

Джерело: mmr.ua