Маркетинг – це широка сфера. Вона включає в себе безліч напрямків, кожне з яких має переваги та недоліки. Є десятки видів маркетингу, і до існуючого списку завжди є що додати, аж надто активно розвивається ринок.
До найбільш популярних видів маркетингу відносяться ті, що довели свою ефективність і можуть застосовуватися в різних сферах. Зазвичай їх комбінують для досягнення кращих результатів, а не використовують окремо один від одного.
Традиційний маркетинг – це базовий напрямок, від якого беруть початок інші. Його суть полягає в аналізі цільової аудиторії, виявленні її потреб і інтересів, пошуку больових точок і формуванні єдиної концепції просування товарів, послуг або цілої компанії.
Основні поняття тут – «сегментування», «позиціонування», «конкурентні переваги».
Традиційний маркетинг ефективний для просування знайомих покупцю товарів, але майже не працює на нових. Він сприяє збільшенню продажів і прибутку, але практично не впливає на імідж компанії.
В основі inbound marketing (входить маркетингу) лежить створення цікавого і корисного контенту для формування лояльної аудиторії. Це може бути тематичний блог, розсилка, набір гайдів, чек-листів і шаблонів, презентації. Сенс в тому, що люди підуть в інтернет шукати потрібну інформацію і заодно дізнаються про існування компанії, яка її надала.
Якщо знайдений матеріал виявився дійсно корисним, людина буде за нього вдячний і запам’ятає автора. Як тільки покупцеві знадобиться відповідний товар або послуга, він швидше за звернеться до тих, хто вже допоміг йому, ніж до незнайомців. Звідси «вхідний» в назві – клієнти самі звертаються за допомогою, а не компанія безпосередньо пропонує її їм.
Цей метод працює тільки в довгостроковій перспективі, зате відмінно підвищує імідж компанії.
Вихідний маркетинг протилежний який був: його завдання – викликати відгук у аудиторії негайно, натиснути на хворе місце і тут же запропонувати вирішення проблеми.
Мається на увазі, що маркетолог сам реалізовує стратегію, шукає цільову аудиторію і продумує способи впливу на неї. Це може бути настройка таргетированной реклами, поштова розсилка і навіть прямий дзвінки. Головне – обчислити потенційного клієнта і запропонувати йому послугу безпосередньо. Після цього існує два шляхи розвитку подій: людина або ігнорує пропозицію і навіть блокує контакт бренду, або оформляє замовлення. Через те, що в процентному співвідношенні з великим відривом виграє перший варіант, що виходить маркетинг в чистому вигляді практично не використовується. Зате його ефективність підвищується в випадках, коли аудиторія вже прогріта іншим способом. Тому елементи аутбаунда часто включають в комбіновані стратегії.
Цифровий маркетинг – це сукупність каналів і інструментів маркетингу в Діджитал-середовищі. Сюди входять пошуковий і email маркетинг, SEO-оптимізація, будь-який вид реклами в інтернеті, інфографіка та інше.
Прочитати push-повідомлення, переглянути рекламний ролик в мобільній грі, побачити рекламний пост в соцмережі або нативну рекламу у блогера – все це формує поняття «digital marketing».
Пошуковий маркетинг – це стратегія просування, в основі якої лежить облік алгоритмів пошукових систем. Завдання маркетолога полягає в тому, щоб сайт компанії чи бренду потрапляв в топ видачі по релевантними запитами.
Основні інструменти: SEO і контекстна реклама.
Відео маркетинг має на увазі використання відеоматеріалів будь-якого типу: лекції, освітні та інформаційні ролики, блоги, лайфстайл в форматі відео.
Основна відмінність від інших видів просування – це використання відеоконтенту для вирішення маркетингових завдань.
За даними аналітичного порталу MarketingCharts в 2020 році збільшився час перегляду відеороликів, пов’язаних з бізнесом. Раніше, в 2019 році, такі відео дивилися в середньому приблизно 4 хвилини, в 2020 на перегляд роликів про бізнес стало йти трохи більше 6 хвилин.
Контент-маркетинг дуже близький до інбаунду. Головна відмінність в тому, що в матеріали контент-маркетингу включені нотки переконання придбати товар або послугу, в той час як інбаунд має на увазі «чисту» інформацію без рекламної складової.
Інша відмінність – більше шляхів поширення. Крім блогів, розсилок та корисних матеріалів різних форматів, інформація контент-маркетингу може поширюватися в рамках освітніх заходів, в ЗМІ, на новинних ресурсах та інших.
SMM – це стратегії і способи просування за допомогою соціальних мереж. Сюди входить ведення сторінок брендів в Facebook, ВКонтакте, Instagram та інших, взаємодія з аудиторією, публічні і особисті відповіді на питання покупців і клієнтів, написання корисних постів, залучення передплатників за допомогою корисного і розважального контенту. Основні завдання:
При голосовому маркетингу представник компанії дзвонить потенційному клієнту з однією з наступних цілей:
Розмовний маркетинг схожий на голосовий, але тут мається на увазі більш персоналізована бесіда (не тільки по телефону, але і в месенджерах, чатах на сайті і в інших каналах). В ході бесіди обидві сторони отримують вигоду:
Email маркетинг – це використання електронної пошти для взаємодії з аудиторією. Маркетологи збирають базу email-адрес потенційних клієнтів і складають контент-план, що включає в себе цікаву інформацію, опитування, пропозиції.
Головне завдання: тримати баланс між тим, щоб одержувачу було комфортно, і тим, щоб бренд мав практичну вигоду від контакту з аудиторією.
Дані компанії Statista говорять про наступне: до 2025 року кількість електронних листів в день досягне 376 млрд.
Buzz-маркетинг (він же прихований маркетинг) – це штучно запущені чутки про бренд або продукт. Часто вони маскуються під витік інформації або скандальну теорію.
Суть в тому, щоб змусити людей обговорювати інфопривід, сперечатися один з одним, будувати теорії, щоб бренд був на слуху.
Маркетинг впливу на увазі використання лідерів думок: блогерів, артистів та інших публічних особистостей. За основу береться той факт, що люди більше довіряють рекламі, в якій бере участь знайома людина, а не сторонній. Так, користувач, підписаний на б’юті-блогера, скоріше купить рекламований ним товар, ніж той же продукт, побачений в рекламі по телевізору.
Приклад реклами в Stories б’юті-блогера в Instagram
Персоналізований маркетинг – це таргетована реклама, але в більш широкому сенсі. Маркетолог працює з доступною інформацією, яку можна зібрати про користувачів в інтернеті. Після цього він формує базу потенційних клієнтів, розбиває їх на блоки для зручності і відправляє кожному «індивідуальну пропозицію»: персональну знижку, спеціальний подарунок, промокод і інше.
Часто тут використовується звернення на ім’я та інші фішки створення ефекту спілкування з одним, який добре тебе знає.
Бренд маркетинг – це певний комплекс дій, націлених на те, щоб споживачі вибирали товар конкретного бренду. Цей вид маркетингу включає в себе не тільки створення логотипу та слогану. Його складовими можуть бути:
Партизанський маркетинг – найекономніша стратегія з можливих. Це щось на зразок написання назви бренду на парканах: роздача листівок і буклетів, коментарі на форумах і в соцмережах, публікації в ЗМІ з потрібною підписом.
Такий спосіб підходить для маленьких компаній (трохи підвищує їх впізнаваність без виділення бюджету на рекламу) і абсолютно неефективний для середніх і великих бізнесів.
Партнерський маркетинг – це спосіб просування, при якому компанія укладає договори на особливих умовах з партнерами. наприклад:
Приклад промокодом в Stories блогера в Instagram
Аккаунт-маркетинг передбачає виділення серед всієї аудиторії окрему цільову групу і роботу з нею. Наприклад, VIP-клієнтів – найперспективніших і цінних покупців, які заслуговують особливої підходу і персоналізації.
В цьому випадку маркетолог не розпорошувати на велику кількість потенційних клієнтів, а концентрується на тих, хто з більшою ймовірністю буде приносити вигоду на постійній основі.
Схожим чином працює і клієнтський маркетинг, проте ключова відмінність полягає в тому, що він спрямований не на залучення нових клієнтів, а на підвищення лояльності існуючих.
Сарафани маркетинг – це вид маркетингу, при якому споживачі розповідають про продукт або послугу компанії своїм близьким людям і друзям. Наприклад, про цікавий факт про товар або способах його використання, лайфхак до його застосування або щось подібне. Загалом, те, чим люди будуть охоче ділитися один з одним в побутових розмовах і листування. Таким чином, продукт стає обговорюваних, а тому і впізнаваним серед покупців.
Маркетинг взаємовідносин і інтерактивний маркетинг – це майже одне і те ж, адже обидва види мають на увазі підтримання постійного контакту з аудиторією (опитування, заходи, інтерактивні ігри, розіграші). В результаті формується дружнє ставлення до бренду, за рахунок чого він стає краще конкурентів.
Велику роль в обох випадках грають відгуки клієнтів, включаючи ті, що хаотично розкидані по інтернету.
Маркетинг подій – це просування за допомогою заходів (концертів, фестивалів, конференцій та інших). Компанія може або стати публічним спонсором вже готового заходи і тому сподобатися його аудиторії, або організувати його сама. Люди, які отримали позитивні враження або корисну інформацію, будуть вдячні і запам’ятають бренд з теплом.
Глобальний маркетинг потрібен компаніям зі світовим ім’ям. Мається на увазі, що слід врахувати взагалі все: інтереси і потреби жителів різних країн, платоспроможність, місцеві особливості, закони та інші фактори.
Перед маркетологом постає завдання прописати і реалізувати єдину маркетингову стратегію для різних країн з урахуванням їх особливостей і відмінностей.
В основі нейромаркетінга лежить вивчення реакції нейромедіаторів на ті чи інші рекламні об’єкти: банери, нативну рекламу, спеціальні пропозиції, дружні рекомендації та інше. За даними досліджень планується подальша стратегія, в яку включаються методи, які отримали найбільше позитивних несвідомих відгуків, і відкидаються методи, що викликають роздратування. Це дозволяє зробити рекламну середу комфортною і ненав’язливою.
Види маркетингу численні і різноманітні, проте без знання особливостей цільової аудиторії не вийде досягти ефекту ні при якому з них. Грамотний маркетолог зможе скласти психологічний портрет клієнта, на його підставі вибрати оптимальний напрямок і ефективно впровадити інструменти на практиці.
Джерело: rusability.ru