Інвестиційні проекти народжуються з потреб підприємства. Умовою життєздатності інвестиційних проектів є їх відповідність інвестиційної політики і стратегічним цілям підприємства, знаходить основне вираз у підвищенні ефективності його господарської діяльності.
***
Дізнатися більше про секрети успішного маркетингу можна на нашому каналі в Telegram – Secretmarketingua
***
Оцінка ефективності інвестиційних проектів – один з головних елементів інвестиційного аналізу. Вона є основним інструментом правильного вибору з декількох інвестиційних проектів найбільш ефективного, вдосконалення інвестиційних програм і мінімізації ризиків.
Методи оцінки інвестиційних проектів не у всіх випадках можуть бути єдиними, так як інвестиційні проекти досить значно різняться за масштабами витрат, термінів їх корисного використання, а також по корисних результатів.
До дрібних інвестиційним проектам, що не вимагає великих капітальних вкладень, які не мають, істотного впливу на зміну випуску продукції, а також мають відносно невеликий термін корисного використання, можна застосовувати найпростіші способи розрахунку.
У той же час реалізація більш масштабних інвестиційних проектів (нове будівництво, реконструкція, освоєння принципово нових видів продукції і т. П.), Що вимагають великих інвестиційних витрат, викликає необхідність врахування великої кількості факторів і, як наслідок, проведення більш складних розрахунків, а також уточнення методів оцінки ефективності.
Чим масштабніша інвестиційний проект і чим більше значних змін він викликає в результатах господарської діяльності підприємства, тим точніше повинні бути розрахунки грошових потоків і методи оцінки ефективності інвестиційного проекту.
Та обставина, що рух грошових потоків, викликане реалізацією інвестиційних проектів, відбувається протягом ряду років, ускладнює оцінку їх ефективності. З урахуванням того, що впровадження інвестиційних проектів протягом тривалого періоду часу впливає на економічний потенціал і результати господарської діяльності підприємства, помилка в оцінці їх ефективності чревата значними фінансовими ризиками і втратами.
Економічній науці відомі кілька основних причин розбіжності між проектними і фактичними показниками ефективності інвестиційних проектів.
До першої групи причин відноситься свідоме завищення ефективності інвестиційного проекту, обумовлене суб’єктивною позицією окремих учених, науковців та фахівців підприємства та їх боротьбою за обмежені фінансові ресурси. Захиститися від таких прорахунків можливо шляхом створення на підприємствах відповідних систем управління, які дозволяють координувати і контролювати роботу функціональних служб підприємства, або залучення незалежних експертів до перевірки об’єктивності розрахунків, пов’язаних з оцінкою ефективності інвестиційних проектів.
Друга група причин обумовлена недостатнім урахуванням факторів ризику і невизначеності, що виникають в процесі використання інвестиційних проектів.
Як випливає з викладеного, при перспективній оцінці ефективності інвестиційних проектів виникає безліч проблем. Уникнути або звести їх до мінімуму значною мірою допоможе вибір найбільш об’єктивних методів оцінки ефективності інвестицій.
В даний час методи оцінки ефективності інвестицій можна розділити на дві основні групи: методи оцінки ефективності інвестиційних проектів, що не включають дисконтування і включають дисконтування.
До методів, що не включає дисконтування, належать такі:
а) метод, заснований на розрахунку термінів окупності інвестицій (термін окупності інвестицій);
б) метод, заснований на визначенні норми прибутку на капітал (норма прибутку на капітал);
в) метод, заснований на розрахунку різниці між сумою доходів і інвестиційними витратами (одноразовими витратами) за весь термін використання інвестиційного проекту, який відомий під назвою Cash-flow або накопичене сальдо грошового потоку;
г) метод порівняльної ефективності приведених витрат на виробництво продукції;
д) метод вибору варіантів капітальних вкладень на основі порівняння маси прибутку (метод порівняння прибутку).
Методи оцінки ефективності, що не включають дисконтування, іноді називають статистичними методами оцінки ефективності інвестицій. Ці методи спираються на проектні, планові і фактичні дані про витрати і результати, обумовлені реалізацією інвестиційних проектів.
При використанні цих методів в окремих випадках вдаються до такого статистичному методу, як розрахунок середньорічних даних про витрати і результати (доходи) за весь термін використання інвестиційного проекту. Даний прийом використовується в тих ситуаціях, коли витрати і результати нерівномірно розподіляються по роках застосування інвестиційного проекту.
В результаті такого методичного прийому не в повній мірі враховується тимчасової аспект вартості грошей, чинники, пов’язані з інфляцією і ризиком. Одночасно з цим ускладнюється процес проведення порівняльного аналізу проектних і фактичних даних по роках використання інвестиційного проекту.
Тому статистичні методи оцінки (методи, що не включають дисконтування) найбільш раціонально застосовувати в тих випадках, коли витрати і результати рівномірно розподілені по роках реалізації інвестиційних проектів і термін їх окупності охоплює невеликий проміжок часу – до п’яти років.
Однак, завдяки своїй простоті, загальнодоступності для розуміння більшістю фахівців фірм, високій швидкості розрахунку ефективності інвестиційних проектів та доступності до отримання необхідних даних, ці методи набули найширшого розповсюдження на практиці. Основні їх недоліки – охоплення короткого періоду часу, ігнорування тимчасового аспекту вартості грошей і нерівномірного розподілу грошових потоків протягом усього терміну функціонування інвестиційних проектів.
Всю сукупність статистичних методів оцінки ефективності інвестицій можна умовно розділити на дві групи:
До першої групи належать метод, заснований на розрахунку термінів окупності інвестицій, і метод, заснований на визначенні норми прибутку на капітал.
До другої групи – методам порівняльної оцінки ефективності інвестицій – відносяться:
Теорія абсолютної ефективності капітальних вкладень виходить з передумови, що реалізації або впровадження підлягає такий інвестиційний проект, який забезпечує виконання встановлених інвестором нормативів ефективності використання капітальних вкладень.
До таких нормативів відноситься нормативний строк корисного використання інвестиційного проекту, або отримання заданої норми прибутку на капітал. Проект підлягає впровадженню, якщо очікуване значення вищеназваних показників буде рівним або більшим їх нормативних значень.
Теорія порівняльної ефективності капітальних вкладень виходить з передумови, що впровадження (реалізації) підлягає такий інвестиційний проект з декількох (не менше двох), який забезпечує або мінімальну суму приведених витрат, або максимум прибутку, або максимум накопиченого ефекту за розрахунковий період його використання.
Дисконтування – метод оцінки інвестиційних проектів шляхом висловлення майбутніх грошових потоків, пов’язаних з реалізацією проектів, через їх вартість в поточний момент часу Методи оцінки ефективності інвестицій, засновані на дисконтуванні, застосовуються у випадках великомасштабних інвестиційних проектів, реалізація яких вимагає значного часу.
Методи оцінки ефективності інвестицій, засновані на дисконтуванні:
Метод оцінки ефективності інвестиційного проекту на основі чистої приведеної вартості дозволяє прийняти управлінське рішення про доцільність реалізації проекту виходячи з порівняння суми майбутніх дисконтованих доходів з витратами, необхідними для реалізації проекту (капітальними вкладеннями).
Індекс прибутковості – це відношення наведених грошових доходів до наведених на початок реалізації проекту інвестиційним витратам. Якщо індекс прибутковості більше 1, то проект приймається. При індексі прибутковості менше 1 проект відхиляється.
Внутрішня норма прибутку є тією розрахункову ставку відсотка (ставку дисконтування), при якій сума дисконтованих доходів за весь період реалізації інвестиційного проекту стає рівною сумі початкових витрат (інвестицій). Цю норму можна трактувати як максимальну ставку відсоток, під який фірма може взяти кредит для фінансування проекту за допомогою позикового капіталу.
Розрахунок ануїтету найчастіше зводиться до обчислення загальної суми витрат на придбання за сучасною загальної вартості платежу, які потім рівномірно розподіляються на всю тривалість інвестиційного проекту.
***
Дізнатися більше про секрети успішного маркетингу можна на нашому каналі в Telegram – Secretmarketingua
***
Джерело: elitarium.ru