Маркетинг впливу. Що бренди повинні знати про право і правилах при роботі з інфлюенсерамі?

Дослідження показують, що люди проводять в соціальних мережах в середньому більше двох годин в день, гортаючи стрічку і слухаючи рекомендацій тих, на кого підписані. У той же час все більше компаній, брендів миксуют традиційні методи реклами і інфлюенсер-маркетинг, щоб отримати більшу аудиторію. Які правові аспекти слід враховувати при роботі з інфлюенсерамі?

В першу чергу, давайте розберемося, хто такий інфлюенсер. Це той, хто має велику аудиторію в соціальних мережах. Той, хто може впливати на рішення і думки інших людей. І той, з ким ви можете співпрацювати для просування своїх товарів і послуг, бренду. Інфлюенсери можуть як бути реальні – люди з числа знаменитостей, блогери, користувачі соцмереж з певною аудиторією, так і віртуальні – створені будь-ким образи зі своїми інтересами, цінностями, історіями життя і передплатниками.

Не так давно Управління по конкуренції і ринків США розслідувало діяльність деяких знаменитостей і онлайн-зірок, що займаються рекламою, звернувши увагу на правила розкриття інформації та дотримання законодавства про захист прав споживачів. Виявилося, ця сфера не така проста.

Ось деякі інсайти і рекомендації тим, хто має намір використовувати інфлюенс-маркетинг для просування бізнесу – будь то готель, ресторан або виробництво корму для котів:

  1. Підпишіть договір про співпрацю або наданні послуг. У ньому повинні бути предмет договору, умови, зобов’язання бренду і блогера, інфлюенсера або агентства, через яке ведеться робота, графік платежів і т.п.
  2. Окрему увагу приділіть інтелектуальної власності. Має бути розуміння того, хто створює, несе відповідальність за створення конкретного (унікального) контенту – текст, фото в Instagram або відео в TikTok – і кому будуть належати авторські права на нього. Не забувайте, що авторське право захищає вираження ідей в формі різних творчих творів, таких як літературні твори, музика, відеокліпи та фільми – і це лише деякі з них. Воно виникає автоматично без обов’язкової реєстрації. Якщо немає будь-яких письмових домовленостей, всі права належать автору. Наприклад, якщо інфлюенсер створить серію мемів або картинок, але у вас з ним не підписаний договір з положенням про передачу авторських прав на такий контент, всі права залишаються за ним. А це означає, що інфлюенсер зможе ці ж картинки використовувати в колаборації з іншими, в тому числі – вашими конкурентами.
  3. Припустимо, ви плануєте використовувати образ, зображення інфлюенсера в інших проявах – на сайті, на своїх корпоративних сторінках в соцмережах, на білбордах, в брошурах і ін. В такому випадку – отримаєте письмовий дозвіл на використання. До слова, воно може бути частиною договору про співпрацю або наданні послуг.
  4. Якщо у співпраці з інфлюенсером ви створюєте нові бренди, колекції одягу, аксесуарів, обговоріть, а потім і зафіксуйте ваші домовленості – хто має право реєструвати такі бренди і як розподіляється дохід від такої колаборації. Якщо бренди – за вами, подайте заявку на реєстрацію торгової марки (ТМ). До речі, створений спільно хештег також можна зареєструвати як ТМ. Якщо не зареєструйте, то і інфлюенсер, і інші користувачі, і навіть ваші конкуренти зможуть його використовувати без вашої згоди.
  5. Дійшли згоди, що створений бренд належить вам спільно? Ок, подайте заявку на реєстрацію ТМ на двох. Але не забудьте підписати при цьому договір, в якому врегулюєте питання спільного використання – чи має право інфлюенсер без вашої згоди використовувати цю ТМ? Чи маєте ви таке право? Хто має право реєструвати домен для нової ТМ? І т.д.
  6. В ході колаборації ви можете створювати і слогани, і дизайни нової продукції. Обговоріть, зафіксуйте домовленості і зареєструйте згідно з цими домовленостями створену інтелектуальну власність. До слова, слогани реєструються як торговельні марки, а дизайни – як промислові зразки.
  7. Якщо плануєте надати інфлюенсеру доступ до конфіденційної інформації, то обов’язково підпишіть NDA, тобто договір про нерозголошення. До такої інформації може належати інформація про ваші плани виходу на інші ринки, висновках нових продуктів, зображень, креслень, технології ваших новинок. Крім підписання такого договору, важливо забезпечити і докази розкриття такої інформації. Наприклад, в додатку до договору детально вкажіть ту інформацію, яку розкриваєте.
  8. Ви звертали увагу, що рекламні пости західних блогерів в Instagram містять маркування sponsored або promotion? Регулятори в США настійно рекомендують інфлюенсерам, включаючи тих, хто регулярно працює з певним брендом і кого аудиторія сприймає як амбасадора цього бренду, при кожному такому пості вказувати на «спонсорські стосунки». Наприклад, використовуючи хештеги #ad, #sponsored.При цьому в Відеоогляд та інших відеоматеріалах згадка про «стосунки» з брендом повинно бути на початку відео, а не після того, як аудиторія ознайомиться з ним. Як і в будь-якому іншому прояві, матеріалі інфлюенсера комерційне намір може бути неочевидно для споживача, відповідно, може ввести його в оману.
  9. Наявність рекламної маркування в матеріалах інфлюенсера, з якими працює бренд – це ще і репутація бренду. Так, вона може постраждати в разі приховування або непрозорості рекламних відносин. Критика користувачів, передплатників – мінімум, який не змусить себе чекати. В інших юрисдикціях це ще й суд, штраф.
  10. Регулювання в сфері маркетингу впливу вже застосовується в ряді найбільших, економічно розвинених країн. Врахуйте це при виході на міжнародні ринки.Джерело: mmr.ua

Залишити відповідь