Коронавірусні знижки: як бренди заробляють під час пандемії

«У нас є туалетний папір», «Лови «Корону» у себе вдома», — в розпал епідемії маркетологи активно генерують нові і не завжди вдалі УТП. Як глобальний карантин змінив поведінкові звички покупців, які тренди з’явилися в продажах і як брендам реагувати на пандемію, розповімо в статті.

***

Дізнатися більше про секрети успішного маркетингу можна на нашому каналі в Telegram – Secretmarketingua

***

Корона пиво

Хто у виграші: електронна комерція і хмарні сервіси

Пандемії стимулюють інновації і прискорюють зміни на ринку. На початку 2000-х атипова пневмонія дала потужний поштовх електронній комерції в Китаї, а сьогоднішня криза стрімко розширює функціонал онлайн-сервісів.

Доставка їжі

Крім закономірного зростання попиту на замовлення продуктів через Amazon, Uber Eats і Instacart, на ринку з’явився новий тренд — безконтактна доставка. Її впровадив китайський сервіс Meituan Dianping. Суть послуги проста: кур’єри залишають замовлення в обумовленому місці і повідомляють клієнтові, що його можна забрати.

У розпал епідемії в Китаї до пакету клали картку з інформацією про температуру людей, які готували і доставляли їжу, а також про проведену дезінфекцію. У січні-лютому такою доставкою користувалося більше 80% клієнтів Meituan Dianping. Слідом за китайською компанією нововведення запровадили американські бренди — KFС, Pizza Hut, Postmates і Instacart.

Електронна комерція

«Покупці можуть стати більш імпульсивними, коли їм нагадують про смертність», — каже засновниця консалтингової фірми Style Psychology Кейт Найтінгейл.

Споживання в онлайн-магазинах дійсно зросло в рази — це стосується не тільки життєво необхідних речей, а й побутових товарів, які забезпечують комфортну ізоляцію під час карантину.

Так, китайський гігант електронної комерції JD заявив про зростання продажу посуду: попит на форми для випічки більш ніж втричі перевищив минулорічні показники. А ближче до закінчення карантину злетіли продажі контейнерів для обідів: люди, які повертаються на роботу, воліють брати їжу з дому, щоб мінімізувати ризик зараження.

Бажання добре виглядати і залишатися у формі забезпечило зростання продажів машинок для стрижки волосся в 4,5 рази, а спортивних тренажерів і килимків для йоги — в півтора.

Мобільні додатки

У першій половині лютого завантаження мобільних додатків в Китаї збільшилося на 40% в порівнянні з середніми показниками у 2019 році. Тільки за один тиждень, з 2 по 9 лютого, було зареєстровано рекордне число завантажень через Apple Store — більше 220 мільйонів. Найпопулярнішими сегментами стали ігрові та освітні програми.

Потокове відео

80% інтернет-користувачів обирають відеотрансляції замість читання блогів. Якщо в Європі та США зростає попит на Netflix, то в Китаї — на прямі трансляції на платформі Taobao. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року їх кількість зросла більше ніж удвічі.

  • Справжніми зірками під час епідемії стали домашні тварини, причому в топ раптово вирвалися свині. Одним з найпопулярніших запитів у лютому був «свиня в прямому ефірі». Мільйони людей спостерігали, як тварини їдять, сплять і навіть ходять на онлайн-побачення.
  • Ще один відеотренд пов’язаний з їжею: кухарі в прямому ефірі вчили готувати популярні страви, а глядачі влаштовували онлайн-вечері, імітуючи походи в ресторани.
  • Taobao Live транслював уроки стрижки від професійних перукарів і стилістів брендів Panasonic, Philips і Dyson.
  • Популярністю користувалися ефіри по створенню оригінальних образів в медичних масках. Після однієї з таких трансляцій продажі тіней для повік злетіли в півтора рази.
  • Китайські фермери, яким Taobao Live надав безкоштовну можливість виходити в ефір, протягом перших трьох днів трансляцій продали 15 мільйонів кілограмів фруктів і овочів.
  • Спортсмени-знаменитості виступали в якості інструкторів по тренуваннях, що допомогло продати більше тренажерів.

Хмарні сервіси

Через необхідність працювати онлайн виріс попит на програми, які організовують віддалений конференц-зв’язок: Zoom, Hangouts Meet від Google та інші.

Збільшилася популярність сервісів, які за допомогою штучного інтелекту дозволяють працювати з великими обсягами даних (наприклад, Amazon Web Services). Це особливо актуально, коли необхідно прискорити розробку і клінічні випробування ліків.

А в Китаї соціальна відеоплатформа Kuaishou разом з міносвіти відкрила загальнонаціональний хмарний онлайн-клас на час карантину в школах та університетах.

Як бренди реагують на пандемію: гумор і маніпуляції

Відомі бренди не поспішають хайпувати на темі коронавіруса — мало хто хоче, щоб його ім’я асоціювалося з негативом. Проте бізнесу зі сфер, які зачепила глобальна істерія, довелося застосовувати ситуативний маркетинг.

Напої та їжа

Пивний бренд Corona постраждав через схожість назви з новим вірусом. Результати проведеного в США опитування показали, що 38% людей не куплять це пиво ні за яких обставин, а ще 16% не впевнені в тому, який зв’язок між напоєм і коронавірусом.

Хоча багато хто чекав від бренду креативу у відповідь, Corona обмежилася стримано-ввічливою заявою — мовляв, співчуваємо всім, хто захворів, але ніякого відношення до коронавірусу не маємо. У компанії налаштовані оптимістично і стверджують, що продажі пива залишаються високими.

Зате новозеландський бар House on Hood скористався ситуацією, опублікувавши в соцмережах фото чоловіків в захисних костюмах і респіраторах. В руках вони тримали пиво Corona, а підпис свідчив: «Catch some Corona at house this summer» («Лови (заразися) «Корону» у себе вдома цього літа»). Після бурхливої реакції в соцмережах та ЗМІ публікацію видалили.

Корона пиво

Поки Corona вважає за краще залишатися в тіні, інший американський виробник напоїв, Avery Soda, вийшов на ринок з новинкою — «Коронавірусним коктейлем». Бренд підтримує свій скандальний імідж, регулярно випускаючи газовані напої на основі актуальних новин: наприклад, «Тонік свинячого грипу» і напій, присвячений кандидатам в президенти.

Окремо в цій історії стоять міцні напої, які багато хто кинувся використовувати як дезінфікуючі засоби через брак антисептиків. Популярний американський виробник горілки Tito’s змушений був неодноразово пояснювати в Twitter, що міцність напою недостатня для дезінфекції вірусів — горілка містить всього 40% замість необхідних 60-ти.

«Як тільки ми побачили статті та повідомлення в соціальних мережах, ми захотіли виправити ситуацію, — пояснюють представники Tito’s. — Хоча для бізнесу було б непогано, якби наші шанувальники розкупили величезну кількість горілки. Але нам було б соромно даремно витрачати хороший продукт, особливо якщо він не дезінфікує».

Мережа ресторанів швидкого харчування KFC в розпал епідемії запустила рекламний ролик, в якому відвідувачі закладів облизують пальці. Після скарг користувачів на пропаганду «безвідповідальної поведінки» під час пандемії бренд змушений був призупинити кампанію.

В Україні відзначилася харківська Smilepizza, запустивши в соцмережах рекламу «коронапіцци». Правда, після обурення користувачів рекламу прибрали, а піцу перейменували.

Корона пицца

Миючі та дезінфікуючі засоби

Бренди, які виробляють дезінфікуючі засоби і медичні маски, стурбовані не рекламою, а тим, як задовольнити попит, що злетів в кілька разів. Дев’ять з десяти ключових слів, які на початку березня шукали на Amazon, пов’язані з коронавірусом. А антисептик для рук Purell був перепроданий на eBay за рекордні 149 доларів.

І хоча всі соцмережі і торгівельні майданчики — від Facebook до eBay — вступили в боротьбу зі спекуляцією і недостовірною інформацією про коронавірус, продавці продовжують активно маніпулювати настроями покупців. Естонська компанія Novads OU супроводжувала оголошення про продаж масок повідомленням про «зростаючу паніку», а британський продавець Easy Shopping 4 Home називав свій респіратор «антікоронавірусним».

«Ми боремося не тільки з епідемією, але і з інфодеміею», — визнають в ВООЗ. Amazon, Twitter, eBay і Google не завжди встигають видаляти відверто маніпулятивні оголошення. Що вже говорити про український OLX, де продають «генератор туману для обробки від коронавируса», «мед від коронавируса» і «антибактеріальні свічки».

***

Дізнатися більше про секрети успішного маркетингу можна на нашому каналі в Telegram – Secretmarketingua

***

Источник: marketer.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *