7 принципів, які допоможуть справедливо оцінити дизайн

Дизайн – це не мистецтво, і тому для нього існують свої об’єктивні критерії оцінки.

Дизайн вирішує конкретну задачу і не намагається сказати нічого «понад». Тому сміливо прибирайте з вашої оцінки суб’єктивні судження «подобається – не подобається».

Матеріал підготував Кирило Кольченко, арт-директор Stem Design.

Виконавцю ж необхідно створювати дизайн, що вирішує проблему, а не виражає його особистість, а замовнику – тверезо оцінювати результат і орієнтуватися на те, що потрібно користувачеві.

Перераховуємо 7 принципів дизайну, які допоможуть справедливо оцінювати дизайн-проекти.

Дизайн – це не індивідуальний акт творіння

… а командна робота різних фахівців. Чим більше різні фахівці беруть участь в процесі створення проекту, тим ефективніше в результаті буде працювати дизайн.

«Метаморфозы Нарцисса» Сальвадор Дали,1937

«Метаморфози Нарциса» Сальвадор Далі, 1937

Мистецтвознавці проводять стилістичний аналіз художнього твору, шукають асоціації, архетипи, які допоможуть інтерпретувати роботу автора. У дизайні сам автор не важливий. Чи не важливі його думки, несвідоме, особисте. У тому числі тому індивідуальна робота майже завжди за якістю поступається груповий.

Статистический сервис «СберИндекс»

Статистичний сервіс «СберІндекс»

UI-дизайн варто оцінювати перш за все з точки зору функціональності: він повинен допомогти людям у пошуку необхідної інформації в найкоротші терміни.

“Дизайн – це не те, як предмет виглядає, а то, як він працює.” – Стів Джобс

Є, звичайно, і іміджеві сайти, в яких естетика теж стає функцією. Такі сайти покликані створювати стійку емоційний зв’язок між продуктом, брендом і користувачем.

7 принципов, которые помогут справедливо оценить дизайн

Будь-дизайн має свої принципи і обмеження

Якщо говорити про бренд і айдентіка, першим принципом буде послідовність, коли всі елементи дизайну утворюють єдине візуальне ціле. Другим – самобутність, яка визначає унікальність бренду.

Fluent Design – стиль оформления графического интерфейса пользователя, разработанный компанией Microsoft. Впервые был представлен 11 мая 2017 года на конференции Microsoft Build, 2017

Fluent Design – стиль оформлення графічного інтерфейсу користувача, розроблений компанією Microsoft. Вперше був представлений 11 травня 2017 року на конференції Microsoft Build 2017

Дизайн-система базується на 4 складових

  • Світло допомагає користувачеві акцентувати увагу на поточному взаємодії і найближчих до курсора елементах.
  • Глибина враховує розташування елементів в просторі відносно один одного.
  • Рух є індикацією динамічного взаємодії користувача з інтерфейсом.
  • Матеріал – визначається не тільки палітрою, але і фізичними властивостями матеріалів.

У дизайні повинна бути логіка

На відміну від мистецтва дизайн можна пояснити і розкласти «по поличках».

Для прикладу розберемо один з останніх кейсів визнаної нью-йоркської дизайн-компанії Pentagram – фірмовий стиль для європейської венчурної компанії Index Ventures.

Источник: pentagram.com

Джерело: pentagram.com

Після ретельного вивчення культури, моделі і практики компанії дизайнери Pentagram з’ясували, що Index Ventures швидше дає можливості, ніж контролює. Ця філософія простежується в типі відносин, які вони підтримують зі своїми інвестиційними компаніями, що відрізняє їх від інших венчурних фондів.

На основі цього принципу Pentagram розробили яскравий графічний символ, що відображає сильну, цілеспрямовану культуру і стиль компанії. «Рука» служить візуальної метафорою якостей Index Ventures, що підтримують і надихають, життєвих і різнобічних. Червоні і монохромні колірні палітри і шрифти, а також асиметричні макети відображають сімейне спадщина фірми і швейцарське походження.

Розбираючи дизайн на частини, ми торкаємося не тільки візуальні моменти, але і взаємини з користувачем. Помилково вважати, що дизайн – це лише візуальне відображення філософії або принципів бізнесу. Дизайнерське рішення може бути глобальним. Наприклад, автомобілі «Тесла» – це дизайнерське рішення проблеми забруднення навколишнього середовища вихлопними газами.

7 принципов, которые помогут справедливо оценить дизайн

Безумовно, автомобілі «Тесла» не були на ринку електрокарів першими, але функціональне рішення в сукупності з естетичної складової підкорило серця покупців.

Дизайн не повинен нічого говорити

Дуже часто, оцінюючи дизайн, люди починають шукати таємні смисли, асоціації, метафори. Не варто цього робити.

«Напоминает каторжников в робах», – сострил один из руководителей IBM, когда впервые увидел логотип Пола Рэнда

«Нагадує каторжників в робах», – пожартував один з керівників IBM, коли вперше побачив логотип Пола Ренда

У дизайну завжди є користувач

У мистецтві немає користувача, але є глядач. Він не взаємодіє з твором безпосередньо, а тільки по-своєму інтерпретує монолог автора. З дизайном інакше: це завжди діалог.

7 принципов, которые помогут справедливо оценить дизайн

Ось приклад такого діалогу. В сучасних мобільних додатках велика частина кнопок змістилася вниз, в область взаємодії з великим пальцем.

Термин «зона большого пальца» предложил исследователь Стивен Хубер (Steven Hoober), раскрывший его значение в своем труде «Проектирование мобильных интерфейсов» (Designing Mobile Interfaces)

Термін «зона великого пальця» запропонував дослідник Стівен Хубер (Steven Hoober), який розкрив його значення в своїй праці «Проектування мобільних інтерфейсів» (Designing Mobile Interfaces)

Дизайн може не бути концептуальним

Це нестрашно, якщо дизайн тривіальний. Навіть навпаки, іноді саме це гарантує те, що дизайн буде зрозумілий споживачем і функціональний. Не завжди дизайн містить складні змісти, знаки і символи.

Дизайн стула ОДГЕР, IKEA

Дизайн стільця ОДГЕР, IKEA

Базові критерії оцінки підходять для будь-якого дизайнерського продукту.

Головним критерієм оцінки завжди буде відповідь на питання – «Чи вирішує дизайн своє завдання?» На першому місці – функція, на другому – естетика.
Джерело: texterra.ru

Залишити відповідь