Чому ви не можете знайти маркетолога: 5 помилок, які здійснюють компанії

Маркетологів багато. Знайти ефективного для вашої компанії та побачити результати його роботи – зовсім інша історія. Багато компаній собеседуют, іноді і наймають, кандидата за кандидатом. І залишаються незадоволені.

Чому так виходить? Череда невдач?

Удача може грати роль, але зазвичай складності з маркетологом – наслідок помилок в процесі пошуку. INDIGO Tech Recruiters вирахували 5 найпоширеніших помилок на цьому шляху і рекомендують, як їх уникнути.

1. Невизначені обов’язки

А навіщо вам маркетолог?

Маркетинг – широка сфера, «вміти все» в ній практично неможливо. Знання та вміння, необхідні для маркетингу в соціальних мережах, відрізняються від ськиллов e-mail маркетолога. Чи повинен маркетолог займатися опрацюванням і створенням нового продукту? Оффлайн маркетингом? Моніторити конкурентів? Неясні очікування – запорука довгого і безплідного пошуку.

Неясні очікування – запорука довгого і безплідного пошуку.
Є ще одна проблема зі списком обов’язків. Часто зустрічаються абстрактні вимоги, які не відповідають реальним завданням маркетолога в конкретній компанії. Наприклад, в списку відсутня управління бюджетом, але зате є креативність. Ситуація ускладнюється тим, що компанії схильні читати вакансії інших і складати свої за образом і подобою. У підсумку виходить, що молоді компанії шукають не того фахівця, який потрібен їм – а того, якого шукає якась успішна велика компанія. А все тому, що підгледіли опис вакансії у лідерів ринку.

Що робити?

На жаль, доведеться потрудитися. Потрібно розібратися в спеціалізаціях і ськіллу маркетологів і сформулювати, чого саме ви очікуєте. Перед тим, як шукати фахівця – вирішити, які у вас цілі. І рухатися від цього. Скласти список вимог відповідно до цілей і конкретними завданнями. А якщо ви дійсно хочете відразу займатися десятком маркетингових каналів і піаром на додачу – подумайте про те, щоб найняти команду, а не людини, який і швець, і жнець, і на дуді грець.

2. Плутанина з назвою

А вам точно потрібен саме маркетолог?

Часто насправді потрібно User Acquisition Manager, Traffic Manager, Affiliate Manager, PPC Specialist, Media Buyer або взагалі App Store Optimization Manager. А ще ці назви можуть зазначатися російською: медіабайєра, Трафік-менеджер … І фахівець в пошуках роботи може не написати в резюме російський еквівалент, якщо звик до англійського варіанту «титулу» (і навпаки). Або годі й шукати вакансію. Тому, як мінімум, доведеться переглядати резюме по назві на двох мовах.

Ця помилка тісно пов’язана з першим пунктом – розумінням обов’язків і зони відповідальності. Назва позиції залежить від цілей і завдань фахівця. Ми писали про те, що в майбутньому не буде чітких назв професій, але поки вони існують. І різночитання можуть ускладнити пошук.

Буває, що компанії публікують вакансію маркетолога, хоча потрібна більш вузька і спрямована спеціальність. З іншого боку, можуть запостити вакансію і шукати кандидатів по вузькій спеціальності, не враховуючи, що є суміжні професії або та ж професія може називатися по-іншому.

Що робити?

Вирішити, хто саме вам потрібен. Шукати по резюме із суміжними назвами посади і постити (як мінімум, в соцмережах), звертаючись не тільки до абстрактного Маркетологові. Наприклад, PPC Specialist може відгукнутися на вакансію трафік-менеджера.

3. Сумнівна цінність проекту (компанії)

Чим ваш проект краще за всіх інших?

Ринок праці, особливо в IT, в значній мірі орієнтований на здобувачів. Вони вибирають майбутнє місце роботи не менш ретельно, ніж компанія – потенційних співробітників. І для багатьох зарплата – аж ніяк не головний фактор при виборі роботи.

Часто представники роботодавця, особливо якщо наймом займається сам власник, вважають, що цінність і привабливість і так очевидні. Насправді, потрібно «продати» свою компанію або проект, на який наймаєте маркетолога.

Один з факторів, які можуть демотивувати професіонала – коли керівник не залучений.
Один з факторів, які можуть демотивувати професіонала – коли керівник не залучений. Наприклад, позиція «нехай все зроблять як треба, а мене не чіпають».

А маркетингові директора, опитані INDIGO Tech Recruiters, одним з головних чинників демотивації назвали відсутність бонусів за результати і дефіцит волі в прийнятті рішень.

Що робити?

Заздалегідь обміркувати, чим зацікавити. Чим вирізняється запропонований проект? Які професійні горизонти він відкриє перед маркетологом? Роздуми на цю тему іноді дозволяють і власнику поглянути на давно знайомий проект або компанію під новим кутом.

4. Стислі терміни

Немає часу пояснювати, маркетолог потрібен на «вчора»?

Невеликі компанії часто довго функціонують без маркетолога. У якийсь момент його нестача стає відчутною. Або у співробітника, який займався маркетингом «заодно», більше немає часу. Або не вистачає кваліфікації, якщо бізнес виходить на новий рівень. Або, якщо маркетингом взагалі ніхто не займався, це починає відчутно гальмувати зростання бізнесу.

У такій ситуації мало часу, щоб обміркувати вимоги і не поспішаючи вибирати кращого з кандидатів. На роботу беруть першого адекватного здобувача, який готовий приступити до роботи. А це не завжди «той самий».

Ця ж помилка – запізніле рішення шукати людину – проявляється в тому, що від фахівця чекають термінових результатів, кваплять. Потім розчаровуються і через два-три місяці звільняють.

Що робити?

Починати шукати заздалегідь. Коли наймаєте фахівця, постарайтеся відразу обговорити терміни для перших результатів і KPI. Не поспішайте з висновками про його ефективності. Адже якщо ви звільните його і візьмете нового, він все одно не зрушить проект з місця відразу ж. Ситуація може повторитися.

Іноді, якщо ви відчуваєте, що маркетинг потрібно було починати «вчора» – краще звернутися в маркетингове агентство паралельно з пошуком «свого» кандидата.

5. Пошук тільки на Джоб-бордах

До речі, а де ви шукаєте кандидатів?

Сайти пошуку роботи і посади на сторінці компанії в соцмережах – не дуже ефективна комбінація. Якщо ви постите вакансії в тематичних групах на Facebook і LinkedIn, а також в профільних Telegram-каналах – шанси вище. Рекомендації знайомих також можуть стати в нагоді.

Найефективніший спосіб – стежити за ринком і переманювати крутих фахівців з компаній, схожих на вашу. Тут важливо, щоб ви могли запропонувати дійсно цікавий проект або продукт. Мотивувати фахівців може і велика незалежність, свобода в прийнятті рішень.

Що робити?

Моніторити ринок. Знати фахівців з маркетингу у вашій сфері. Шукати їх профілі в соцмережах і встановлювати контакт. Або звернутися в рекрутингове агентство, де це зможуть зробити за вас. Професіонали підберуть найкращий варіант, і у них піде на це менше часу.

Підсумовуючи, головна помилка – шукати супергероя, який з першого погляду визначить, що потрібно для успіху вашого проекту. І моментально сам все зробить.

Навіть якщо він існує, подібне ясновидіння – рідкісний дар. Не кажучи вже про всемогутність. Коли роботодавець шукає чарівника, то найчастіше він знаходить казкаря. А про зарплатних очікуваннях супергероя страшно подумати.

Щоб знайти маркетолога мрії, потрібно спочатку попрацювати самому (прямо як у казці). Головне правило: ретельно все обдумати, вивчити сферу і вирішити, кого саме ви шукаєте.