Зміни – це стрес. Постійні зміни – постійний стрес. Як лідеру утриматися на плаву і перебудувати роботу команди на новий лад?

Я пережила багато криз і з власного досвіду знаю, як хочеться закрити очі і уявити, що завтра все буде як і раніше. Однак таке зволікання може дорого коштувати. На досвіді нашого бізнесу в Китаї, я спостерігаю, що ситуація далека від стабілізації і після скасування карантину. Швидше навпаки, очевидно, що після карантину економічна ситуація в Китаї прояснюється і стає ще гірше, ніж передбачалося. Це означає, що криза «перечекати» не вийти. Необхідна тотальна перебудова з фокусом на нові потреби клієнта, онлайн-технології та оптимізацію витрат. Так швидко і глобально наш світ ніколи не змінювався.

***

Дізнатися більше про секрети успішного маркетингу можна на нашому каналі в Telegram – Secretmarketingua

***

Однак, перебудувати бізнес, не перебудувавши свою парадигму не вийде. Потрібна переоцінка цінностей з фокусом нема на виживання, а на пошук можливостей. Головне питання: яке місце моя компанія буде займати після кризи? Яке місце я буду займати після кризи?

У кожного лідера процес перебудови буде свій, і той, хто пройде його раніше інших, буде готувати світ до виходу із застою. Як захистити себе і свою компанію в цей непростий час? Спробуємо розібратися в цьому, використовуючи концепцію «10 стилів лідерства».

З чого почати?

  1. Контакт з самим собою першорядне завдання: спочатку надіти маску на себе, потім допомагати компанії.
  2. Фокус на команду. Дистанційна робота, як холодний душ, остаточно зруйнує ослаблені колективи з нездоровою атмосферою, але загартує і зміцнить сильні і міцні команди.
  3. Не треба захищати свій бізнес від змін, важливіше сфокусуватися на тому, навіщо ваш бізнес потрібен клієнту зараз, і адаптувати його під нові реалії ринку. Важливо переключити фокус з виживання на винахід, і пам’ятати, що якщо ми не вміємо плавати, то нам доведеться вчитися прямо в процесі і бути готовими до довгого марафону.

10 стратегій лідерства і нова рольова модель

Давайте розглянемо, які дірки можуть «потекти» у кожного виду лідерів, і як їх оперативно залатати. Для цього я розробила модель 10 лідерський стилів, яка допоможе вам визначити свої сліпі плями і сфокусуватися на головному. Отже, модель включає чотири елементи:

  • відносини;
  • вплив;
  • відповідальність;
  • місія.


І хоча лідерство включає всі чотири елементи, в стресі ми схильні зосереджуватися тільки на тих, які у нас краще розвинені, упускаючи фокус і можливості. Однак, глобальна трансформація вимагає нашого внеску у всіх чотирьох елементах.

1. Альфа-лідер
Вплив, відповідальність, місія

Сильний, брутальний, рішучий, впевнений в собі, знає, що робити, бере відповідальність і надає заступництво. Слабка сторона – відносини. Альфа-лідер вважає, що у відносинах і зворотного зв’язку немає необхідності, так як його компетенція набагато перевищує експертність інших. Ефективний в момент кризи, коли потрібні термінові дії, а на з’ясування відносин немає часу. Однак, в поточній ситуації соціального дистанціювання, може втратити свою впливовість і повинен перебудуватися на нову хвилю. Призначаючи не тільки пов’язані з бізнесом відеодзвінки команді, він надихне і надихне людей вкладатися, а також допоможе відволіктися від нагнітаючої обстановки негативних новин.

Інша слабка сторона альфа-лідера – це аналіз ситуації, контакт з реальністю, прийняття власних помилок. Це пов’язано з його надмірною самовпевненістю і болючою самооцінкою і тим, що оточує себе дуже вузьким колом людей. Так, маючи прекрасну інтуїцією, цей стратег може серйозно помилитися в ухваленні рішення, що базується на суб’єктивній думці його соратників. Після кризи його помилки стають більш очевидними. Головне завдання тут – це контакт з клієнтами, їх поточні потреби. Дзвінок або звернення з питанням до співробітників фронту, колл-центру дасть важливі інсайти, відповість на питання – куди далі рухатися, і допоможе зміцнити позицію компанії та лояльність клієнтів.

2. Тиран
Вплив, місія

Тонка різниця між тиранією і альфа-лідерством в тому, що тиран Не беріть відповідальність за свою команду. Він використовує людей і часом їх життя для досягнення своєї мети. Альфа-лідер дбає за безпеку свого племені, тиран дбає тільки про свою безпеку. Такий лідер постраждає в кризі найбільше, їх влада послабиться зниженням економічної активності. Так само він ризикує загрузнути в судах і звинуваченнях в масове скорочення. Бажання одноосібно все контролювати і відсутність підтримки і друзів сильно вдарять по здоров’ю і психічному самовладання.

3. Маніпулятор-спокусник
Вплив, відносини, місія

Маніпулятор-спокусник тонко відчуває природу відносин і діє, використовуючи зв’язки, для досягнення своєї мети. Він – хороший оратор. Люди відчувають, що їх глибоко розуміють, і готові зробити все, щоб допомогти своєму лідерові. Однак стратегія маніпулятора – це короткострокова нажива, і незабаром виявляється, що розуміння і обіцянки – це лише маркетинговий хід. Маніпулятор-спокусник стають тим сильніше, чим гірше люди справляються зі своїми емоціями, наприклад, знаходяться в постійному неспокої і стресі, тому в кризу цей лідер буде на коні.

Однак його природа – блиснути лускою, і він навряд чи готовий до марафону, коли треба довгостроково працювати, а так само вкладатися у відносини. Через паніку в кризу він може зникнути з поля зору, піти в себе, однак через короткий час стане відомо, що він перевів свої активи в офшорну зону і відмовляється від зобов’язань перед кредиторами, співробітниками, клієнтами. Криза вимагає перегляду цінностей, і на це маніпулятор-спокусник може бути не готовий. Почуття, що виникає у всіх навколо нього – це те, що їх «використовували» або «надули». Конкуренти, які показують стабільність і надають допомогу клієнтам в кризу, остаточно винесуть смертний вирок його бізнесу.

4. Адміністратор-бюрократ
Вплив, відповідальність

Адміністратор-бюрократ – найбільше зосереджений на тому, як щось потрібно зробити, упускаючи що і навіщо? Місія і мета – його слабкі сторони. У період серйозних змін і хаосу він не здатний бути лідером і може потопити компанію, сліпо слідуючи застарілому курсу. Чи не хоче бачити і приймати зміни, не усвідомлює їх загрозливі наслідки. Відносини – ще одна слабка сторона адміністратора. Його сухість і жорсткість ще більше віддаляють команду на дистанційці. Регулярні онлайн-зустрічі стануть простою формальністю, за фактом, кожен в команді буде займатися своїми справами, довіряючи їм вказівки для галочки.

5. Меценат
Відносини, вплив, відповідальність

Меценат – надійний, емпатічним, часто життєрадісний і жалісливий людина. Здатний притягнути до себе і згуртувати біля себе команду з сімейною атмосферою і цінностями. Його вплив на інших відбувається через відносини і емоції, але, на відміну від маніпулятора-спокусника, йому по-справжньому важливо, щоб люди були задоволені ним і любили його.

Під час кризи буде дуже активно допомагати і організовувати медичну допомогу, і наприклад, спонсорувати покупку кошиків харчування. Йому вдасться об’єднати команду навколо допомоги іншим і заробити хорошу репутацію. Однак його слабка сторона – місія – буде проявлятися у відсутності фокусу на перебудову бізнесу. Це може виявитися фатальним після того, як ситуація устаканиться або навіть раніше. Його чекають спорожнілі запаси і виснажені співробітники. Такий лідер приречений на провал, якщо не матиме партнером з комерційною жилкою, здатним стримати його благородні пориви.

6. Експерт
Відносини, місія, відповідальність

Компетентний фахівець в своїй області, добре розуміє мета компанії, гнучкий, постійно працює над собою. Має всі якості, які люди хочуть бачити в своєму лідері, за винятком одного – фасаду та впливу. Зайве самокопання допомагає йому стати ще більш експертними в своїй області, але заважає стати лідером. У момент кризової ситуації може спасувати, довго вагаючись і копаючись в собі, «проспати» можливості. Йому важко продавати свої ідеї іншим, тому буде перепрацьовувати, маючи труднощі з делегуванням.

У стресі втрачає контакт з командою, навіть хороші рішення не зможе чітко донести, тому команда буде працювати вроздріб, створюючи додаткові проблеми. Щоб уникнути «глухого телефону» – він повинен регулярно проводити онлайн-зустрічі з чіткою порядком і чіткими висновками: хто, що і коли повинен зробити. Гостро потребує навчанні лідерським навичкам в реальному часі, а також підтримки зверху.

7. Шоумен
Вплив, відносини

Шоумен часто видає себе за лідера, пускаючи пил в очі, проте для нього набагато важливіше справити враження, ніж реально досягти мети. Любить обзаводитися зв’язками і проявляє ділову зацікавленість, однак не чекайте від нього ефекту, він видає бажане за дійсне.

Шоумену важко приймати рішення, по-перше, тому що у нього немає чіткої мети – заради чого влаштовує всі ці шоу, а по-друге, відсутність відповідальності робить його імпульсивним і непослідовним. Він заплутується в даних їм обіцянок і може потрапити в серйозну халепу. Під час ізоляції може впасти в депресію, так як оголиться нікчемність його стратегії.

8. Консультант
Відносини, місія

Ідеальний антикризовий менеджер. Глибоко вникає і аналізує, де реально існують проблеми. Встановлює контакт виключно для з’ясування ситуації, тому у команди викликає почуття обережності. Відповідальності за ці рекомендації не несе. Має величезну компетенцію і досвід, глибоко переконаний у своїй перевазі.

Його головна мета – продемонструвати свою геніальність і отримати гонорар. Саме тому таких людей часто наймають на непопулярні, але високооплачувані проекти під назвою: зниження витрат на ХХ%, підготовка компанії до продажу і так далі. Чи зможе витягнути компанію з глибокої ями, збільшити ефективність і мінімізувати збиток, але по дорозі ризикує втратити ключових гравців і демотивувати команду.

9. Виконавець
Відносини, відповідальність

Чи не вважає себе лідером, так як немає впливу і не має своєї позиції, по причині відсутності місії. Не може інтерпретувати події навколо нього, тому часто служить підставною особою, якого, згодом, зроблять «цапом-відбувайлом». Під час кризи – небезпечний, тому що не задає питання, щоб приховати свою некомпетентність, затягує процеси і пасивно чекає подальших інструкцій. Навчати такого співробітника пізно, краще тимчасово відсторонити його від справ, що вимагають включеності і усвідомленості.

10. Свідомий лідер
Відносини, вплив, відповідальність, місія

Усвідомлений лідер найбільш стійкий і ефективний, оскільки активно користується всіма чотирма елементами лідерства і вміло інтегрує їх між собою, виявляючи нові грані в різних обставинах. Він позитивний і життєрадісний, гнучкий в судженнях і всебічно розвинений. Для нього важливі люди, команда. В контакті з самим собою і приймає свої слабкі і сильні сторони, тому стрес переживає чесно і відкрито. Разом з командою проходить складності, створює місію, а потім вкладає енергію, щоб заразити нею всіх інших з властивою йому безпосередністю і ентузіазмом. Вітає баланс життя і роботи. Ставить довгострокові позитивні цілі, хоче зробити світ кращим. Володіє системним мисленням і здатний приймати рішення, які закривають кілька завдань одночасно, слід підходу win-win. Відносини будує на довірі, натхненні, прагне щастя в роботі і в житті. Візіонер, ставить фокус на конкуренцію з самим собою і довгострокову гру. Стрімко веде команду до успіху.

Активна позиція, здатність тримати «ніс за вітром» і кардинально змінювати курс компанії допоможе усвідомленого лідерові не тільки пережити поточну кризу, але і стійко зростати після його закінчення. Міцні відносини з командою пройдуть тест під час дистанційної роботи, а фокус на можливостях, пошук натхнення і позитиву – ключ до підтримки командного духу і настрою.

Важливий елемент – пошук балансу і внутрішньої мотивації – допоможе лідеру вистояти у важкі часи, не замикаючись у собі, розраховуючи на допомогу сім’ї і друзів. Глибоке розуміння потреб клієнта в поєднанні з високими технологіями допоможуть перебудувати бізнес на новий лад і стати трендової компанією нової епохи.

***

Дізнатися більше про секрети успішного маркетингу можна на нашому каналі в Telegram – Secretmarketingua

***

Джерело: e-xecutive.ru