Аналітики пояснили причини різкого зростання цін на соняшникову олію

Ціни на соняшникову олію в новому сезоні істотно зміцнилися і перевищили ціни на рапсове масло вперше за останні 4 роки, досягнувши $ 1000 за т CIF Mumbai для спотових поставок. В основному, аналітичні агентства пояснюють таке зростання погіршенням прогнозів валового збору соняшнику в Україні та Росії, а також активним ростом цін на рослинні олії на світових ринках.

Про це пишуть аналітики Zernotorg.ua.

«У період з вересня 2017 по серпень 2018 року ціни були нижче попереднього 2016/17 МР (2016/17 МГ валовий збір соняшнику в Україні був вище на 1,7 млн ​​т). Тобто маючи нижче урожай, ніж в попередньому сезоні, ціни на масло просіли, основна причина – сильний ведмежий тренд по пальмовій і соєвій олії, який тривав з листопада 2017 по листопад 2018 г. Якщо поглянути на графік цін (Графік моніторингу цін від Refinitiv – прим. ред.) на соняшникову олію в 2020 році, то помітно, що до середини серпня ціна знаходилася в межах середніх показників за останні чотири роки, але потім почався вибухове зростання на новинах про поганий врожай. Питання: наскільки такі ціни і така поведінка ринку відповідає об’єктивній реальності? Можливо перед нами чергова бульбашка? Що таке ринковий міхур – переоцінений актив. А що відбувається з ринковими бульбашками? Вони здуваються », – пояснили експерти Zernotorg.ua.

График мониторинга цен от Refinitiv

Графік моніторингу цін від Refinitiv

Крім того, прогноз валового збору соняшнику для України в поточному сезоні знаходиться в межах 13 млн т, а для Росії – 11,8 млн т, що приблизно відповідає показникам 2017/18 МР.

Як і більшість сировинних активів, на думку аналітиків, рослинні масла сильно просіли в ціні на тлі коронакрізиса і падіння цін на нафту, а «локдаун» світової економіки обмежив споживання і створив так званий ефект відкладеного попиту, як з боку бізнесу, так і з боку домогосподарств. Однак, з травня ринок масел почав поступово відновлюватися після первинного шоку, в міру зняття карантину почав рости попит на пальмову олію в сегменті HoReCa, особливо наростили споживання ЄС, Індія і Китай.

«Обсяг ринку соняшникової олії досить невеликий, якщо порівнювати з ринком пальмової та соєвої олії, на які припадає 35,8% і 28,6% світового виробництва і споживання рослинних олій всіх видів. Саме завдяки цьому, саме пальмова та соєва олії задають глобальний тренд », – пояснили експерти.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *