АМКУ оштрафував Roshen на 280 млн. грн.

Антимонопольний комітет України оштрафував підконтрольні компанії Roshen — ТОВ «Інтерстарч Україна», ПрАТ «Дніпровський крохмалопатковий комбінат» та ПАТ «Інтеркорн» — на загальну суму 283,6 млн грн.

Як йдеться у повідомленні АМКУ, штраф винесено за два порушення законодавства про захист економічної конкуренції через зловживання монопольним становищем на загальнодержавному ринку первинної реалізації патоки крохмальної кукурудзяної та глюкозних сиропів.

Як зазначається, порушення полягали у:

– необґрунтоване підвищення цін на патоку та сиропи протягом квітня-червня 2018 р., лютого-березня 2019 р. та у жовтні 2020 р.;

– у встановленні протягом 2018–2020 років. різних умов до рівнозначних угод із покупцями цього товару без обґрунтованих причин.

Під час розгляду справи комітет встановив, що у 2018–2020 роках група була єдиним виробником патоки на території України та найбільшим та найпотужнішим учасником ринку з частками 65,49% (у 2018 р.), 93,86% (у 2019 р.) та 79,75% (у 2020 р.).

«Група мала ринкову владу, що виявлялася у її здатності встановлювати свої умови продажу товарів на внутрішньому ринку, підтримувати непрозору та безсистемну цінову політику зі своїми контрагентами, здійснювати політику спрямовану підтримку власного монопольного становища. Єдиними конкурентами відповідача протягом 2018-2020 років були імпортери з порівняно невеликими частками», – констатує АМКУ.

Також встановлено, що група є єдиним виробником крохмалю кукурудзяного на території України з частками 74,26% (у 2018 році) та 96,79% (у 2019 році).

«Враховуючи наведене, комітетом визнано, що група у складі ТОВ «Інтерстарч Україна», ПрАТ «Дніпровський крохмалопатковий комбінат» та ПрАТ «Інтеркорн» займала монопольне (домінуюче) становище на загальнодержавному ринку первинної реалізації патоки крохмальної кукурудзяної та сиропів у межах 2018–2008рр. .», – йдеться у повідомленні АМКУ.

Уточнюється, що шляхом аналізу цінової поведінки групи встановлено, що протягом 2018–2020 років ціна на потоку та сиропи підвищувалася та знижувалася групою безсистемно. Комітет не виявив залежності між динамікою оптово-відпускних цін на товар та наступними складовими їх собівартості: зміна цін на зерно кукурудзи, зміна вартості його переробки, кон’юнктура ринку тощо.

Також виявлено, що група здійснювала цінові винятки для окремих суб’єктів господарювання (кондитерських фабрик). Наприклад, одного з покупців патоки в досліджуваний період встановлювалися ексклюзивно низькі ціни. Поясненням цьому може бути спроба групи таким чином завадити одному зі своїх найбільших покупців патоки перейти до конкурента (імпортера) – ТОВ «Амілко» (Ростовська обл. РФ), а також – не допустити переходу до нього інших покупців патоки, чиї потужності розташовані у східній частини України», – додали у відомстві.

Також комітет виявив застосування групою різних умов у договорах постачання патоки з покупцями без об’єктивно виправданих причин: порядок замовлення та погодження постачання товару, умови оплати товару, санкцій тощо.

«Крім того, з огляду на те, що відповідач є учасником вертикально-інтегрованого суб’єкта господарювання (має замкнутий цикл виробництва товарів — від вирощування кукурудзи до виробництва кондитерських виробів), за рахунок ефекту масштабу ДП «КК «Рошен» міг отримувати суттєві конкурентні переваги, що забезпечуються можливістю придбання у групи патоки, як сировини для своєї кінцевої продукції, за цінами меншими від конкурентів — виробників кондитерських виробів на території України», — зазначають в АМКУ.

Проаналізувавши суть встановлених порушень конкурентного законодавства, Комітет вирішив накласти такі штрафи на учасників Групи:

ТОВ “Інтерстарч Україна” – 210,185 млн грн;

ПрАТ «Дніпровський крохмалопатковий комбінат» – 47,458 млн грн;

ПрАТ “Інтеркорн” – 25,98 млн грн.

Також АМКУ зобов’язав у двомісячний строк з дати одержання рішення припинити порушення, визначені у пункті 5 резолютивної частини цього рішення та повідомити комітет у 5-денний термін.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *