Агроторгівля між Україною та Польщею наближається до $2 млрд.

Обсяг торгівлі між Україною та Польщею за результатами 2021 р. вперше перетне рекордну позначку в $10 млрд.

Про це сказав керівник відділу з економічних питань посольства України в Польщі Ігор Баранецький у коментарі кореспондентові «Укрінформу».

«Торгівля України з Польщею не лише вийшла на докоподібний рівень, а й матиме рекордні показники. За результатами цього року двостороння торгівля товарами перевищить $10 млрд, а разом із послугами цей показник досягне позначки $11 млрд», — підкреслив Баранецький.

За його словами, вперше після вступу Польщі до ЄС 2004 року для України сформувалося позитивне сальдо у торгівлі з цією країною.

Таким чином, у 2021 році Польща впевнено закріпилася на позиції другого найбільшого торгового партнера та експортного ринку України, поступаючись лише Китаю. Вона також увійшла до ТОП-5 імпортерів української аграрної продукції. У загальному обсязі частка сільськогосподарської продукції зараз наближається до $2 млрд. При цьому баланс у цьому секторі практично рівний.

«У сільському господарстві є простір у розвиток. Важливо зрозуміти, що запорукою взаємного успіху є не конкуренція між собою, а кооперація у боротьбі за треті ринки», – наголосив Баранецький.

Він також повідомив, що цього року обсяг польських інвестицій в Україні вперше перевищив $1 млрд, причому вже у першому півріччі. Водночас зростають українські інвестиції у польську економіку. Зокрема, кількість польських фірм з українськими засновниками, співвласниками та капіталом улітку цього року перевищила 20 тис. та наближається до 25% від загальної кількості компаній з іноземним капіталом у РП. Радник посольства України висловив переконання, що за результатами цього року їхня кількість становитиме 22-23 тисячі.

Серед найбільших викликів двосторонніх економічних відносин дипломат назвав логістику. Втім, зазначив він, у бюджеті на 2022 рік закладено кошти на покращення інфраструктури на кордоні.

Крім того, проблемою є постійна нестача дозволів для українських міжнародних перевізників (наша країна просить у Польщі 200 тис. таких дозволів, а отримує лише 160 тис.).

«Продовжуються складні переговори. Головне усвідомити: це питання для України дуже чутливе, адже спільний кордон — це не лише кордон із Польщею, а й із ЄС. Тому питання доступу на польський ринок та забезпечення вільного транзиту до інших країн-членів ЄС треба розділяти», — констатував Баранецький.

На його переконання, завдання України – “максимально, в кожній дрібниці логістично інтегруватися в ЄС”.

«На жаль, у нас немає розкоші вибору, який має деякі інші країни: після 2014 року будь-яка позаблоковість, нейтральність чи багатовекторність вже не для України. Наше завдання – змістити кордон цивілізованої та багатої Європи з польсько-українського кордону на українсько-російський кордон», – резюмував український дипломат.

Він також зазначив, що ще завдання полягає у тому, щоб через 2-3 роки увійти до ТОП-10 найбільших торгових партнерів Польщі.