Аграрії втратять 300 млн грн на сушінні кукурудзи

Нові правила оплати за розподіл природного газу для аграріїв вже почали приносити негативні наслідки, – очікується, що в 2020 р елеваторна галузь України переплатить 300 млн грн за споживання газу для сушки кукурудзи.

Про це йдеться в повідомленні асоціації «Український клуб аграрного бізнесу».

Відзначається, що в минулому році Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), ввела новий підхід до оплати розподілу природного газу. Це, в першу чергу, стосується зернових елеваторів і цукрових заводів, які використовують газ для сушки зернових і виробництва цукру, відповідно. В результаті, якщо раніше оплата була тільки за фактично використаний газ, то вже з початку 2020 року була введена щомісячна абонплата за доступ до газу і вона виходила із загального обсягу, який підприємства споживали в попередні роки.

«Варто зазначити, що не враховувався погодної фактор, від якого залежить урожай в сільгосппідприємствах. У 2020 році посуха викликала скорочення врожаю кукурудзи в деяких регіонах до 30-50% від того, що вироблялося в попередні роки. Згідно з прогнозами, спостерігається значне скорочення кукурудзи і її дострокове всихання, в результаті буде менше обсяг і вологість, і, відповідно, скоротяться також витрати газу », – пояснюють в УКАБ.

У попередній газовий рік для сушіння кукурудзи було використано понад 520 млн м³ газу, і плата за такий обсяг становить понад 600 млн грн. Це сума тільки за розподіл, не рахуючи вартість самого газу. Такі розрахунки були закладені і на цей рік, однак компанії не могли скорегувати обсяги необхідного газу згідно з прогнозами врожаю кукурудзи.

«За нашими розрахунками, обсяги газу, які будуть потрібні для сушіння кукурудзи, в 2020 році складуть близько 250 млн м³. Тобто, згідно з новими правилами НКРЕКП, аграрії в цьому році заплатили за 500 млн м³, а за фактом використовують 250 млн м³ і будуть мати прямий переплату близько 300 млн грн. Кошти, сплачені з розрахункової абонплати не переносяться на наступний рік, тому це по суті прямі збитки для с / г виробників », – коментує ситуацію генеральний директор УКАБ Роман Сластьон.

В асоціації відзначають певні позитивні зрушення – НКРЕКП в кінці липня частково прислухалися до потреб с / г виробників та прийняла Постанову № +1469, яким знизила штрафи за коригування обсягів газу і дала можливість до 15 вересня міняти літні замовлення потужності на використання газу. Такий підхід дещо полегшить роботу с / г виробників, але, на жаль, тільки з наступного року.

«Згідно з новими правилами, для с / г виробників, елеваторів та цукрових заводів важливо до 20 жовтня подати розрахований річний замовлення споживання газу на наступний рік, щоб мати можливість коригувати протягом сезону свої потреби і не робити переплати за зайвий газ», – роблять висновок у УКАБ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *