57% опитаних вважають, що корупція на митниці не знижується – дослідження ЕВА

Інтегральний показник Митного індексу знизився до 3,08 балів за 5-ти бальною шкалою – це найнижчий показник з першої половини 2019 року. У попередньому періоді показник індексу становив 3,37 балів. Серед складових індексу митні експерти гірше оцінили якість надання митних послуг, найкраще – роботу “Єдиного вікна”.

Про це повідомили в ЕВА виходячи з результатів дослідження, проведеного разом з DHL Express в Україні.

Так, бізнес дещо погіршив оцінку роботи митних органів у другому півріччі 2020 року, хоча з 2019 року настрій митних експертів залишалися концептуально незмінними. За підсумками дослідження, 32% респондентів в основному незадоволені, а 11% – повністю не задоволені якістю послуг і професіоналізмом посадових осіб на митниці.

У порівнянні з минулорічними 10% незадоволених станом справ на митниці дані показники істотно виросли. У той же час зменшилася і кількість задоволених роботою митних органів експертів – 38% (54% в минулому періоді).

Також практично незмінною залишається оцінка рівня корупції, де 57% вважають, що корупція в митних органах залишається на тому ж рівні, де 56% опитаних так вважали в попередньому періоді. Тоді як 21% опитаних помітили збільшення проявів корупції, інші 22% вважають, що рівень корупційного тиску на бізнес зменшився.

Оцінка роботи системи “Єдине вікно” виявилася найвищою серед компонентів індексу, проте також дещо погіршилася, порівняно з минулим роком. Відсоток респондентів, які в основному або повністю задоволені використанням системи дещо зменшився з 67% до поточних 55%. У той же час 18% залишилися незадоволені роботою системи, а в минулому періоді 7%.

Однією з причин цього можуть бути недоліки функціонування “Єдиного вікна”, про яких бізнес повідомляє з року в рік – це, перш за все, випадки запитання паперових документів на додаток до електронних і відсутність злагодженої взаємодії між митними та контролюючими органами.

“У контексті взаємодії з митницею протягом останніх півроку бізнес відзначає” кадрову лихоманку “серед топ-керівництва Держмитній служби, адже за цей час встигло змінитися чотири глави відомства. Звичайно, це не додало стабільності роботі митниці. До того ж, спільнота Асоціації було схвильоване безпрецедентними затримками оформлення вантажів, тиском митних органів з метою змусити компанії завищувати митну вартість імпортованих товарів. Цілком природно, що подібний досвід значно зіпсував оцінку бізнесом взаємодії з митними органами “, – коментує виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації Анна Дерев’янко.

Як повідомляють митні експерти Асоціації, найбільше труднощів при проходженні митного контролю протягом останніх півроку у бізнесу виникало з відділом тарифного регулювання, коли вимагали нерелевантні документи і схиляли компанії до завищення митної вартості товарів, правоохоронними органами, які втручалися в проходження митного контролю, відділом по боротьбі з контрабандою, Укртрансбезопасностью, які вимагали сертифікати відповідності, не приймали європейські сертифікати всупереч законодавству, а Госпотребслужба в контексті фітосанітарного контролю. Також компанії скаржаться на тривалість митного огляду та затягування процедур, що призводить до вимушених простоїв, тривалого очікування підготовки експертних висновків в лабораторіях.

ДОВІДКА

Митний індекс проводиться Європейською Бізнес Асоціацією з 2010 року. Дослідження складається з трьох тематичних блоків – корупція, якість митних послуг, робота “Єдиного вікна”. Індекс вимірюється два рази в рік. Відмітка 3 вважається нейтральною, де максимальна оцінка становить 5 балів. Опитування проводилося за період липень-грудень 2020 року, в ньому взяли участь 85 митних експертів з компаній-членів Асоціації.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *