Попит на дешеве житло впав на 90%. Столичні забудовники готують ціни на червень-липень

За час пандемії попит на нове житло в Україні катастрофічно впав. За даними забудовників, за два місяці карантину найбільше зниження продажів, наприклад, в Києві, спостерігалося в сегменті економ-класу і досягло 90% від рівня лютого.

Незважаючи на те, що ціна на квартири в економ-сегменті є найнижчою на ринку – в середньому на 20-25% менше, ніж, наприклад, на житло нових форматів, реальний покупець став набагато більш вимогливими до гарантій надійності власних інвестицій, якості майбутнього об’єкта , а також комфортного проживання в житловому комплексі.

Як зазначив нам керівник проекту Rusaniv Residence Олександр Ізаров, крім форс-мажорних обставин, головними причинами різкого зниження привабливості економ-житла є відсутність гарантій від забудовників, що об’єкт буде добудований вчасно, низька якість будівництва об’єктів цього класу, а також відсутність додаткових функціональних можливостей майбутніх житлових комплексів.

Будівельники зазначають, що в понад 70% всіх зводяться об’єктах економ-класу в період карантину були тимчасово зупинені або припинені будівельні роботи.

“Об’єкти економ-класу виявилися найбільш ризиковими для інвестицій, так як їх будівництво ведеться переважно за рахунок коштів покупців, а при різкому зниженні купівельної активності, забудовники були змушені призупинити будівельні роботи”, – говорить Олександр Ізаров.

У період карантину значно посилилася “репутаційна” конкуренція компаній-забудовників в прагненні переконати потенційного покупця в надійності вкладень саме в їх об’єкти, що будуються. І на тлі зниження продажів істотно загострилася боротьба за покупця.

Багато компаній, щоб зберегти або знизити різке скорочення угод, вжили низку заходів, зокрема, пропонуючи інвесторам придбати квартиру за найбільш вигідними цінами.

“Знижки та акції стали показувати результат тільки останні 10-14 днів: зростання продажів в окремих проектах частково був пов’язаний з тим, що забудовники запропонували покупцям вигідні умови: це і фіксація курсу на 24,8-25,5 грн / $, це і “повний захист інвестицій” (що дозволяє покупцям, якщо у них раптом зміняться плани, забрати назад гроші без штрафних санкцій), і оптимальні умови по розстрочці – під 0% при внеску від 40% від вартості квартири і т.д. “, – говорить директор з маркетингу багатофункціонального ЖК Polaris Home & Plaza Анжеліка Саакян.

Разом з тим, ефективність таких кроків виявилася не дуже високою: кількість угод за акційними цінами в середньому не перевищило 10% від усього обсягу продажів в період карантину.

За великим рахунком акції забудовників в період карантину стали вимушеним антикризовим маркетинговим ходом для залучення уваги до споруджуваного об’єкта, не розраховуючи на активні продажі “.

“Акційні пропозиції використовувалися як додаткова можливість інформування потенційних покупців про те, що будівництво об’єкта йде за наміченим графіком. Практично всі гравці ринку, які продовжували будівництво, впровадили подібні акції”, – зазначив Олександр Ізаров.

Зниження купівельної активності на тлі припинення будівництва до 50% всіх об’єктів, кажуть будівельники, дозволило кілька збалансувати співвідношення між попитом і пропозицією.

“Якщо на початок березня розрив між попитом і пропозицією досягав 40%, то на тлі зниження темпів будівництва і пов’язаних з цим вагомих репутаційних втрат деяких забудовників, різниця між попитом і пропозицією скоротилася до 25-30%”, – додав Олександр Ізаров.

Цінова політика

Ціни в більшості столичних проектів в перспективі 1-2 місяців будуть залишатися на рівні лютневих, кажуть будівельники.

Звичайно ж, в деяких проектах можливе незначне зниження через те, що при березневому інфляційному стрибку ціни різко підвищили в середньому на 3-5-тис. грн / м2. Частка таких проектів – до 1/3 від усього споруджуваного обсягу.

“Таке зниження може бути подано, як окрема акція. Але навряд чи всі, хто підвищив ціни, візьмуться їх знижувати. Це вже питання маркетингової стратегії окремо взятого проекту. На даний момент курс гривні стабілізувався, тому немає особливих передумов вважати, що ціна буде значно рости або падати “, – зауважила в розмові з UBR.ua Анжеліка Саакян.

За даними київських забудовників, зараз спостерігається незначне збільшення продажів тільки в 5% всіх споруджуваних об’єктів Києва. Це в основному об’єкти нових форматів на початковій стадії будівництва, коли ціна найбільш приваблива для покупця.

Разом з тим, кількість дзвінків в відділи продажів в середньому по ринку збільшилися на 3-7% (знову-таки в залежності від об’єкта, його функціоналу і ціни).

У найближчі 2-3 тижні варто чекати планомірної активізації ринку, вважають забудовники, але не варто чекати, що ринок “вибухне” від кількості продажів. Вихід з карантину буде плавним: до кінця червня він збільшиться максимум на 5-7% в порівнянні з лютим, кажуть експерти.

Що стосується роботи відділів продажів, то нагадаємо, що карантин діє до 22 червня, тому, як мінімум, до цієї дати всі запобіжні заходи будуть дотримуватися.

“У зв’язку з падінням продажів під час карантину говорити про те, що всі відділи продажів вже працюють, як раніше, не доводиться. У міру зростання купівельної активності, буде і відновлюватися звична робота відділів продажів. Але немає єдиного сценарію для всього ринку: адже все буде залежати від купівельної активності “, – говорить Анжеліка Саакян.

Коли ринок оживе

За очікуваннями забудовників, починаючи з кінця червня ринок може суттєво пожвавитися. У цей період очікується поступове зростання продажів (переважно за рахунок накопичився відкладеного попиту) на 3-5% в другій половині липня і на 5-7% в серпні.

При цьому, як вважає Олександр Ізаров, купівельні переваги будуть сконцентровані в основному на об’єктах нових затребуваних форматів з високою ліквідністю, таких як багатофункціональні комплекси, об’єкти формату live-work-play і ін.

“До 80% всіх продажів будуть припадати на ЖК підвищеної комфортності і функціональності, які дають можливість покупцеві не тільки придбати якісну квартиру в сучасному комплексі з розвиненою і функціональної інфраструктурою, а ще й використовувати покупку, як спосіб збереження та примноження капіталу. Купівля квартири в таких об’єктах на початковому етапі будівництва і до моменту введення в експлуатацію прогнозовано може вирости в ціні до 50% “, – підкреслив експерт.

Подальший розвиток первинного ринку житла багато в чому буде залежати від загальноекономічної та політичної ситуації, стратегії уряду щодо мінімізації наслідків карантину для життєдіяльності країни, вважають учасники ринку.

“Первинного ринку зараз, як ніколи, потрібна зовнішня стабільність, що стане стимулом для потенційних покупців повернутися на ринок. Саме покупець є двигуном ринку будівництва житла: активізація продажів дозволить забудовникам не просто завершити будівництво розпочатих ЖК, а й вивести на ринок нові проекти”, – підсумував Олександр Ізаров.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *