Вартість орендованого житла в Києві впаде на 40%

Більше немає сенсу брати в оренду убогу хрущовку на Нивках, якщо за такі ж гроші можна довгостроково орендувати апартаменти з видом на Хрещатик. Щодня сотні нових першокласних квартир в центрі Києва знаходять своїх орендарів, здивованих смішними розцінками, які не завжди можна знайти і на ринку довгострокової оренди. До таких наслідків призвело введення загального карантину через коронавируса.

Практично блискавично після цього впав ринок подобово житла, і цей колапс за принципом доміно провокує незворотні зміни і на ринку довгострокової оренди. Експерти закликають господарів квартир йти на поступки мешканцям в орендній платі, інакше в самий найближчий час незворотньо впаде весь ринок оренди житла.

“Чорна п’ятниця”

Самоізоляція українців внаслідок карантину, заборона громадського транспорту, повне закриття ресторанного бізнесу, і як наслідок припинення туризму – все це не могло не відбитися на такому виді бізнесу, як подобова оренда житла. Цей вид діяльності є різновидом готельного бізнесу і тісно пов’язаний саме з туризмом, ніж принципово і відрізняється від ринку довгострокової оренди, з яким, як правило, не перетинається.

Але все змінилося в лічені дні – після введення карантину ринок щодобового оренди, який тільки в Києві налічує 7 тис. Квартир, впав у стан колапсу. І квартира в центрі за 2,5 тис. Грн подобово впала в ціні в 6 разів і здається зараз вже за 400 грн, але бажаючих на добове житло немає і за такою ціною. Однак потенційні мешканці модних студій з ремонтом в Києві все-таки є.

“Буквально за три дні після введення карантину заповнюваність провалилася на 90%. Якщо порівняти з ресторанним бізнесом, який просто закрили, то тут нічого не треба було закривати, все впало саме. Відповідно, більша частина тих, хто здають ці апартаменти, кинули весь цей номерний фонд на ринок довгострокової оренди “, – розповів UBR.ua засновник сервісу бронювання Dobovo Дмитро Малахов.

Зараз ціни на першокласне житло в центрі Києва не перевищують 10 тис. Грн на місяць, що, м’яко кажучи, шокує. Є ціни і менше, наприклад, квартира-студія на вул. Саксаганського з повною комплектацією і дизайнерським ремонтом здається за 8 тис. Грн (+ комуналка) без комісії і оплати останнього місяця, а на вул. Інститутській – за 9 тис. Грн на місяць.

“Зараз на ринку подобового житла йде акція, яку можна порівняти з” чорною п’ятницею “. Це колосальний бум, який продавлює зараз ринок довгострокової оренди, на який миттєво викинули як мінімум 3,5-4 тис. Квартир. Кожен день здаються до 500 квартир , кожен день вони мігрують з добових в довгострокові “, – вказує Малахов.

Довгострокова оренда завмерла

У той час як ринок добових квартир неймовірно активізувався і веде боротьбу за квартиранта, ринок довгострокової оренди переживає далеко не кращі часи, більш того, фактично знаходиться в передкризовому стані. Причому з тієї ж причини, по якій активізувався його подобовий “побратим” – через карантин.

“Більша частина угод проходить через агентства нерухомості, які зараз закриті, ріелтори не працюють. Неможливо скласти елементарний договір на оренду, зате активізувалися шахраї. За фактом ринок зараз повністю встав. Немає ніяких тенденцій, ціна не зростає і не знижується. Та й не кожен готовий знімати квартиру в цей період, коли бізнеси закриваються і майбутнє неясно “, – говорить експерт консалтингової компанії SY Development Сергій Костецький.

Для тих українців, хто орендує житло довгостроково, зараз ситуація дійсно тривожна. Доходи компаній, де вони працюють, падають, людей розпускають за свій рахунок. Багато залишають Київ, вивозять сім’ї подалі від коронавируса.

“Зараз багато компаній, навіть якщо залишили співробітників, то напевно зменшили зарплату. Верховна Рада дозволила відправляти за свій рахунок на 15 днів. Порахуйте, що таке для сім’ї мінус два тижні доходів, але ж витрати нікуди не поділися. Багато вже виїхали з Києва в села. Збільшується вакансія, менше попит, відповідно ціна буде падати “, – прогнозує Малахов.

Падіння цін

З одного боку, назріваючі проблеми з доходами у одних квартирантів, з іншого, – карколомні пропозиції з боку ринку подобового житла для тих орендарів, у кого гроші поки ще є, створюють передумови масового обвалу на ринку довгострокової оренди нерухомості.

“Якщо раніше квартира в центрі столиці коштувала 20 тис. Грн, то зараз вже не більше 10 тис., Відповідно, можна уявити, що той, хто знімав квартиру за 15-16 тис. Грн, переїде в ту, яка за 10 тис. грн. Але і той власник, хто здавав квартиру за 15-16 тис. грн, вже не зможе здати її за такі ж гроші, а здасть за 10-12 тис. грн, і цей ефект доміно продавить ринок істотно “, – говорить UBR .ua Малахов.

У зв’язку з кризою, викликаним “Коронавірусние” карантином, вже знижується вартість довгострокової оренди житла в її найдешевшому сегменті – здачу кімнат. Орендодавці на тлі кризи намагаються йти на поступки орендарям.

“Я здавала кімнату за 3,5 тис. Грн з комунальними, але зараз ми домовилися за 2 тис. Грн. Моя подруга здавала кімнату в квартирі на вул. Перова за 4 тис. Грн, але на час карантину виставила ціну в 1 тис. грн, просто щоб утримати мешканця “, – говорить Олена, власниця двокімнатної квартири в новобудові на Позняках.

Правда, експерти такі випадки називають одиничними, на ринку оренди квартир це ще не стало тенденцією. Адже карантин введений тільки тиждень тому, і процес знаходиться на ранній стадії.

“Якщо ми вийдемо з карантину з 3 квітня, і виплати відновляться, я думаю, це не стане масовим явищем. Але ринок зупинився – це факт, як і те, що він точно не запрацює в найближчий місяць. Якщо карантин продовжать, то компанії не працюватимуть, буде відчуватися серйозний рівень безробіття, і господарі будуть змушені йти на зниження орендної плати “, – вважає Костецький.

ринок обвалиться
Прогнози, які дають експерти ринку на той випадок, якщо карантин буде продовжено після офіційної дати 3 квітня, несприятливі. Адже тоді почнеться масовий вихід орендарів з Києва, і це запустить незворотні процеси. “Якщо 3 квітня нам продовжать карантин хоча б на 2 тижні, мені складно говорити, що залишиться від ринку подобової оренди. З цих 7 тисяч виживе максимум відсотків 30 – не більше пари тисяч”, – вважає Малахов.

Решта апартаменти просто можуть закріпитися на ринку довгострокової оренди. “Якщо буде зовсім погано, то добові квартири остаточно перекваліфіковуються в довгострокові. Будуть додавати кухні, пральні машини і т.д.”, – вважає Костецький.

Однак в разі продовження карантину обвал стає неминучим і на ринку довгострокової оренди, а наслідки цього – незворотними. Ринок просто “провалиться” в інші, істотно нижчі ціни. Експерти закликають орендодавців домовлятися з орендарями вже зараз, щоб не допустити повного колапсу: краще зберегти стабільний дохід, нехай навіть і в меншому розмірі.

“Інакше ті, хто вважає, що їх це не стосується, запустять ефект доміно. Прогноз сумний, тому що один місяць без доходу великої частини населення Києва не може пройти безслідно і ніяк не позначитися на економіці. Хтось роботу втратив, хтось не має її тимчасово, хтось отримує менше на час карантину. Падіння ринку довгострокової оренди складе 30-40%, так як загальний стан тих людей, хто орендував як короткострокове, так і довгострокове житло, зменшилася “, – вважає Малахов.

Зниження розцінок в середньому приблизно на такий же рівень допомогло б утримати ринок від падіння. Правда поки що ті українці, хто заробляють на здачі в оренду, сподіваються, що все схаменеться, від звичних доходів відмовлятися не доведеться, та й у мешканців поки що є фінансова подушка у вигляді зарплати за лютий. Але ці надії будуть жити тільки до кінця березня.

“Подивіться, які суми виділяють європейські країни на підтримку людей, щоб вони з голоду не померли. В Україні такого не буде, і це дуже серйозно вплине на життя людей. Ціни будуть падати. Криза, який має місце зараз, колосальний, такого ще ніколи не було. Все вирішиться в найближчі пару тижнів – місяць. Всі чекають 3 квітня, але також розуміють, що та ж Італія увійшла в кризу в січні і до сих пір немає ніяких проблисків “, – резюмує Костецький.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *