З початку 2019 роки кількість підприємств в Україні збільшилася майже на 37 тисяч (на 4%) і досягло 971 тисяч. Такі дані дослідження аналітиків системи YouControl – їх вивели на основі статистики Держстату про кількість юросіб без урахування некомерційних організаційно-правових форм власності.

Експерти відзначають, що нові підприємства найчастіше вибирали для роботи напрямок неспеціалізованій оптової торгівлі – майже 13% новостворених компаній вказали при реєстрації саме такої КВЕД. Також популярною сферою серед підприємств-новачків була робота з нерухомістю – надання в оренду та будівництво.

За словами аналітиків, про галузеві тенденції розвитку економіки України може свідчити не тільки кількість відкритих підприємств: наприклад, на найперспективніші сектора вказує схильність банків до їх кредитування.

Так, за розрахунками YouControl на основі даних НБУ, найбільший приріст кредитів протягом 10 місяців 2019 року одержали будівельні компанії (+1,3 млрд грн), підприємства роздрібної торгівлі (+1,2 млрд), логістики і складського господарства (+0, 9 млрд).

“Приріст виданих банками кредитів – лише один з індикаторів зростання популярності тієї чи іншої галузі. Втім, сильна сторона цього показника полягає в тому, що він відображає реальну активність вже діючих підприємств і зацікавленість банків у кредитуванні галузі”, – пояснює кандидат економічних наук і фінансовий аналітик системи Роман Корнилюк.

Підрахували в YouControl і кількість фізосіб-підприємців. За їхніми даними, на початку 2019 роки кількість ФОП в країні досягало 1,91 млн – на 4% більше, ніж на початку 2018 го. “Навряд чи в цьому році повториться подібний приріст, адже з січня по листопад кількість ФОП виросло всього на 42 тисячі – тільки на 2%”, – відзначають фахівці.

Вони додають, що загальна кількість ФОП визначило не тільки мала реєстрація новачків, а й припинення роботи “старих” підприємців: в 2019 році зареєструвалося понад 256 тисяч нових ФОП, а закрилося – 213 тисяч. Серед завершили роботу було 58 тисяч тих, хто відкрився в цьому році, але не зміг втриматися на плаву навіть такий короткий проміжок часу.

За даними дослідження, найбільший приріст кількості фізосіб-підприємців був в сфері комп’ютерного програмування – в ній зареєструвалися майже 11%. Удвічі менше було ФОП, які обрали для себе б’юті-послуги та роздрібну торгівлю продовольством в неспеціалізованих магазинах.

Експерти вважають, що 2019 рік бізнес швидше провів в очікуванні. За словами директора українського “Бітрікс24” Дмитра Суслова, особливий сплеск в запуску нового бізнесу не спостерігалося, зате в діловому середовищі відбулися інші якісні зміни.

“Зросла підприємницька активність: більшість вже мають власну справу багато роблять, щоб розвиватися, удосконалювати командну взаємодію, робити свій продукт краще і працювати з клієнтами на більш високому рівні. Підприємці стали частіше цікавитися технологіями, розвитком бренду, клієнтським сервісом”, – говорить Суслов.

А ось голова Асоціації власників малого та середнього бізнесу Руслан Соболь не бачить позитивних зрушень у вітчизняній бізнес-середовищі за поточний рік.

“Сьогодні ми маємо спадний тренд в купівельної спроможності і на ринку праці. Закони економіки прив’язані до певних механізмів, зокрема, доступу до вигідних кредитів, позитивної економічної і політичної середовища. У тих умовах, що зараз знаходиться країна, навряд чи варто очікувати стрімкого розвитку або розширення бізнесу, відкриття нових підрозділів або освоєння нових напрямків. Ще не час. Зараз завдання швидше полягає в збереженні того, що є “, – вважає експерт.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *